مسیرساز
رفع تصرف از ۳۸۲ زمین دولتی در شهریور

استان تهران پایه ثابت آمار زمین خواری

استان تهران پایه ثابت آمار زمین خواری

مسیرساز: باتوجه به آمارهایی که هر ماه از طرف سازمان ملی زمین و مسکن ارائه می شود، فارس و تهران بطور معمول در میان استان های دارای بیشترین موارد زمین خواری قرار دارند. در شهریورماه 1400 نیز این دو استان به ترتیب رتبه های دوم و پنجم را از نظر تعداد رفع تصرف از اراضی دولتی به خود اختصاص دادند؛ تهران با بیش از 119 هزار متر مربع بیشترین مساحت زمین خواری را در کشور داشت.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، تعرض به اراضی ملی طی شهریورماه ۱۴۰۰ در کل کشور از نظر تعداد ۳۸۲ مورد و از نظر مساحت ۱۰۸ هکتار بود. در آخرین ماه از تابستان ۶۷ مورد اجرای احکام در زمینهای دولتی به مساحت بیش از ۱۴۱ هکتار و ارزش بیش از ۴۰۸۵ میلیارد تومان صورت گرفت.
آمار زمین خواری نسبت به مردادماه از نظر تعداد افزایش ۲.۴ درصد و از نظر مساحت کاهش ۱۱ درصد را نشان میدهد. مردادماه ۱۴۰۰ تعداد ۳۷۳ مورد تعرض در اراضی دولتی به مساحت بیش از ۱۲۲ هکتار رخ داده بود. جمع اجرای احکام نیز ۵۵ مورد به مساحت بیش از ۱۹ هکتار و ارزش بیش از ۳۸۶ میلیارد تومان بود.
اما آمار شهریورماه استان های آذربایجان غربی با ۷۴ مورد، فارس ۴۶، مرکزی ۴۵، خوزستان ۳۱ و تهران ۲۸ مورد را در رتبه های اول تا پنجم زمین خواری قرار می دهد. از نظر مساحت، استان تهران با ۱۱۹ هزار و ۱۱۰ متر مربع رفع تصرف، بالاترین میزان مساحت زمین خواری را در کل کشور طی شهریورماه ۱۴۰۰ به خود اختصاص داد. رتبه چهارم درباب مساحت نیز به استان فارس تعلق گرفت.

یک فقره زمین خواری در سمنان به مساحت ۷۰ هزار متر
نکته قابل توجه دیگر این که با وجود تنها یک فقره زمین خواری در استان سمنان، این استان رتبه سوم را از نظر مساحت رفع تصرف به خود اختصاص داد. در شهریورماه ۱۴۰۰ یک مورد رفع تعرض به اراضی ملی در شرق سمنان به مساحت ۷۰ هزار متر مربع انجام شد.
آنطور که جواد خردمند ـ فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن ـ گزارش داده بهترین عملکرد در رفع تعرض را استانهای آذربایجان غربی، فارس و مرکزی و بهترین عملکرد در اجرای احکام را نیز استانهای تهران، کرمان، آذربایان غربی و مرکزی به خود اختصاص دادند. او میزان دریافت گزارش مردمی از وقوع تصرف را ۴۶۵ مورد عنوان نمود.
بنا بر اعلام فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن تعرض به اراضی دولتی در استانهای مختلف و عملکرد یگان حفاظت سازمان، شهریور امسال (۱۴۰۰)، شاملِ رفع ۴ مورد تعرض از ۱۳ هزار و ۲۰۰ مترمربع اراضی در آذربایجان شرقی، رفع ۷۴ مورد تعرض از ۱۸ هزار و ۴۰۰ مترمربع اراضی در آذربایجان غربی، رفع ۲ مورد تعرض از ۵۵۰ مترمربع اراضی در اردبیل، رفع ۱۰ مورد تعرض از ۳۲ هزار و ۶۰۰ مترمربع اراضی در اصفهان، رفع ۱۶ مورد تعرض از ۵۹ هزار و ۵۸۵ مترمربع اراضی در البرز است.
همچنین، رفع ۲۲ مورد تعرض از ۴۵ هزار و ۷۵۷ مترمربع اراضی در ایرانشهر، رفع یک مورد تعرض از ۲۰۰ مترمربع اراضی در ایلام، رفع ۱۸ مورد تعرض از اراضی به مساحت ۱۰۹ هزار و ۹۹۰ مترمربع اراضی در بوشهر، رفع ۲۸ مورد تعرض از اراضی به مساحت ۱۱۹ هزار و ۱۱۰ مترمربع در استان تهران، رفع یک مورد تعرض از ۲۰۰ مترمربع اراضی در جنوب کرمان، رفع یک مورد تعرض از ۱۰۰ مترمربع اراضی چهارمحال و بختیاری، رفع ۴ مورد تعرض از ۶۳ هزار و ۵۰۰ مترمربع اراضی خراسان رضوی، رفع فوری تعرض از ۳۱ مورد تعرض از ۳۲ هزار و ۹۶۶ مترمربع زمین در استان خوزستان بخش دیگری از عملکرد یگان حفاظت در شهریور ۱۴۰۰ گزارش شد.
خردمند همچنین، رفع ۲ مورد تعرض از اراضی به مساحت ۲۴ هزار و ۱۱۳ مترمربع در زنجان، رفع یک مورد تعرض از یکصد هزار مترمربع اراضی در سیستان وبلوچستان، رفع یک مورد تعرض از ۷۰ هزار مترمربع اراضی در شرق سمنان، رفع ۴۶ مورد تعرض از ۶۳ هزار و ۸۴۹ مترمربع اراضی در فارس، رفع یک مورد تعرض از ۱۵۰ مترمربع اراضی در قزوین، رفع ۴ مورد تعرض از ۵ هزار و ۲۷۳ مترمربع اراضی در استان کردستان، رفع ۱۷ مورد تعرض از ۱۷ هزار و ۸۳۵ مترمربع اراضی در کرمان را همچون کوشش های یگان در این استانها برشمرد.
به گفته ی ایشان، رفع ۲ مورد تعرض از یکهزار مترمربع اراضی استان کرمانشاه، رفع ۱۴ مورد تعرض از ۲ هزار و ۵۳۶ مترمربع اراضی در کهگیلویه وبویراحمد، رفع یک مورد تعرض از ۵۰۰ مترمربع اراضی در استان گیلان، رفع یک مورد تعرض از ۳۰۲ مترمربع اراضی در لارستان، رفع ۲ مورد تعرض از ۲۵۰ مترمربع اراضی در لرستان، رفع یک مورد تعرض از ۱۳ هزار و ۷۰۰ مترمربع اراضی مازندران، رفع ۴۵ مورد تعرض از ۴۶ هزار و ۲۷۰ مترمربع اراضی در مرکزی، رفع ۱۲ مورد تعرض از ۳۰ هزار و ۸۴۴ مترمربع اراضی در هرمزگان، و رفع تعرض از ۲۰ مورد اراضی دولتی به مساحت ۲۱۳ هزار و ۶۹۷ مترمربع در استان یزد از دیگر مواردی است که یگان در استانها برای شهریور ۱۴۰۰ به انجام رسانده است.
منبع:

1400/07/03
18:01:57
5.0 / 5
221
تگهای خبر: مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی