مسیرساز
در گفت و گو با مسیرساز مطرح شد

مسکن مشارکتی بهترین راه خانه دار شدن کارگران

مسکن مشارکتی بهترین راه خانه دار شدن کارگران

مسیرساز: یک کارشناس حوزه کار با تاکید بر اختصاص زمین رایگان به کارگران، مشارکت در ساخت را بهترین راه خانه دار شدن آنها عنوان نمود و صدور شناسنامه مسکن برای ایرانیان را خواهان شد.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در شرایطی که با قیمت های نجومی مسکن و افزایش بی حساب و کتاب و بدون ضابطه قیمت مسکن مواجه هستیم و خانه متری ۴۰ میلیون و ۵۰ میلیون تومان معامله می شود، بهترین راه حل برای خانه دار شدن آحاد جامعه به ویژه کارگران، ساخت به شیوه مشارکتی است.


وی ادامه داد: هم اکنون امید به خانه دار شدن در جامعه به شدت رنگ باخته و کارگران که قدرت پس انداز و تمکن مالی ندارند بیشتر در ناامیدی به سر می برند پس در این شرایط آن چیزی که می تواند تا حدودی امید را به دل کارگران و اقشار ضعیف و کم درآمد برگرداند، اختصاص زمین از طرف دولت می باشد.
این کارشناس حوزه کار اشاره کرد: شاید کارگران سرمایه لازم برای ساخت مسکن در زمینی که به آنها داده می شود را نداشته باشند ولی همین که بدانند تکه زمینی به آنها تعلق گرفته به لحاظ روانی موثر است و برای کارگران فاقد مسکن حکم یک پشتوانه را دارد.


نجف در پاسخ به این پرسش که کارگران در صورت اختصاص زمین رایگان چگونه می توانند از آن بهره برداری کنند و صاحبخانه شوند؟ اظهار داشت: فرد می تواند زمین خودرا بفروشد یا به بانک مسکن درخواست وام بدهد یا مشارکت در ساخت را در پیش بگیرد اما مشارکت در ساخت بهترین راه خانه دار شدن در وضعیت موجود است به این شکل که فرد زمینش را در اختیار سازنده قرار می دهد و سازنده در آن چند طبقه می سازد؛ از محل ساخت و ساز فرد صاحب آپارتمان یا واحد مسکونی می شود و سازنده هم چند طبقه در اختیار می گیرد.


وی اظهار داشت: هم اکنون زمین های زیادی در حاشیه شهرها وکلان شهرها، بافتهای فرسوده و اطراف کارخانه ها وجود دارد که افراد می توانند با خرید این زمین ها و ساخت و ساز در آنها صاحب مسکن شوند.


نجف اشاره کرد: سفارش ما این است که اگر کارگران زمینی دارند بوسیله مشارکت در ساخت آنرا بسازند حتی می توانند به شکل خانوادگی این کار را دنبال کنند بعنوان مثال یک برادر زمین دارد ولی سرمایه و آورده لازم برای ساخت و ساز را ندارد، برادر دیگر هیچ زمینی ندارد اما در مقابل از کار و سرمایه خوبی برخوردار است، پول و زمین در کنار هم قرار می گیرند و هردو خانه دار می شوند.


این کارشناس در عین حال پیشنهاد صدور شناسنامه مسکن برای یکایک ایرانیان را بیان کرد و در توضیح مزایای آن اظهار داشت: دولت می تواند مثل گواهینامه ماشین یا کارت ملی برای افراد و سرپرستان خانوارها شناسنامه مسکن صادر کند. با داشتن این شناسنامه، هویت افراد به لحاظ داشتن مسکن یا فاقد مسکن بودن، تعداد خانه، متراژ، موقعیت مکانی و تعداد افراد ساکن در آن مشخص می شود و تصمیم گیری و برنامه ریزی برای ساخت میزان مسکن مورد نیاز در کشور را تسهیل می کند.
بگفته نجف، صدور شناسنامه مسکن حتی می تواند زمینهایی که سند ندارند را تعیین تکلیف کند تا صاحبان آنها بتوانند باتوجه به شرایط امروز و گرانی مسکن از آن بهره برداری کنند.
منبع:

1400/06/20
12:02:59
5.0 / 5
196
تگهای خبر: ساخت , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی