مسیرساز
سفر مهم وزیر راه و شهرسازی به همسایه شرقی آغاز شد

حمایت هند از بندر و خطوط ریلی ایران

حمایت هند از بندر و خطوط ریلی ایران

به گزارش مسیرساز معضل بزرگ تامین مالی لازم برای تكمیل شبكه زیرساختی حمل و نقل ایران بعنوان یكی از اصلی ترین دغدغه های دولت روحانی در طول تمام سال های گذشته مطرح بوده و به نظر می رسد استفاده از منابع كشورهایی كه تمام استفاده از زیرساخت های ایران را دارند بهترین گزینه در این زمینه خواهد بود.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در كنار مذاكراتی كه ایران با كشورهایی مانند روسیه و آذربایجان برای توسعه خطوط ریلی شمال كشور داشته كه به نهایی شدن چند قرارداد هم منجر گردیده است، استفاده از ظرفیت های هندوستان كه تقاضای قابل توجهی برای حضور در ایران دارد، دیگر دغدغه ای است كه می توان از آن استفاده ای قابل توجه داشت.

هند بعد از برجام مذاكرات طولانی مدت خود برای ورود به بندر چابهار را به اتمام رساند تا این كشور در قالب دو قرارداد خطوط اعتباری فاینانس و سرمایه گذاری مستقیم ورود رسمی خود به این بندر ایرانی را نهایی كند اما بعد از آن با عنایت به نیاز چابهار به اتصال ریلی با دیگر مناطق ایران مذاكرات دو طرف ادامه پیدا كرد تا بتوان از دل آن یك محل تامین مالی جدید برای خط ریلی جنوب شرقی ایران به دست آورد.

با وجود گمانه زنی هایی كه در ماه های گذشته صورت گرفته هیچگاه ورود هند به این خط ریلی نهایی نشده بود تا اینكه بناست در جریان حضور سه روزه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران در هند این مورد با جدیتی بیشتر پیگیری شود.

آخوندی در این سفر سه روزه بناست مذاركرات خود برای حضور هند در خط ریلی این بندر را پیگیری كند و در كنار آن دیگر ابعاد حضور اقتصادی همسایه شرقی در جنوب شرقی ایران هم مدنظر قرار گیرد.

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی نهایی كردن قراردادهای تامین و تجهیزات لكوموتیو راه آهن، نهایی كردن قرارداد اوپراتوری بندر چابهار و سرمایه گذاری هند در این بندر، تدارك ۲۵۰ لكوموتیو دیزل، قرارداد تامین ۱۰۰ هزار تن ریل، قرارداد تامین ۲۰۰ هزار تن ریل با یكی دیگر از شركت های هندی و ارتقای همكاری ها برای شروع عملیات حمل و نقل در كریدور شمال به جنوب و جنوب به غرب نقش اصلی برنامه های وزیر راه در این سفر را شامل می گردد.

این در حالی است كه روز گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی هم اعلام نمود كه امكان آن وجود دارد كه تا آخر سال ۱۰۰ كیلومتر از مسیر ریلی چابهار تا ایرانشهر آماده ریل گذاری شود و بدین سان یكی از مهم ترین قطعه های باقی مانده در عرصه ریلی ایران ساخته شود.

به نظر می رسد با عنایت به حضور آخوندی در این كشور هند، تصمیمات نهایی خود برای ورود قدرتمندانه به عرصه دریایی و ریلی ایران را نهایی خواهد نمود و در این بین توسعه جدی چابهار اصلی ترین اولویت دو طرف خواهد بود. 

1396/10/20
22:58:11
5.0 / 5
5155
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی