مسیرساز
در گفت وگو با مسیرساز مطرح شد

نمی گردد درآمدها به ریال، هزینه ها به دلار باشد!

نمی گردد درآمدها به ریال، هزینه ها به دلار باشد!

به گزارش مسیرساز یک فعال حوزه کار ساماندهی بازار ارز را از مهم ترین اولویتهای دولت آینده برشمرد و اظهار داشت: تا زمانی که درآمدهایمان بر اساس ریال و هزینه هایمان بر مبنای دلار باشد نمی توانیم مسایلی مثل نقدینگی، ثبات اقتصادی و معیشت مردم را ساماندهی نماییم.عبداله مختاری در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر ضرورت ساماندهی بازار ارز در چهار سال آینده درباره وعده های کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار نمود: شخصا معتقدم با شعارگرایی به جایی نمی رسیم. هر کشوری که مبنای سیاستهای خویش را به جای عمل در شعار بگذارد، مبحث معیشت مردم، امنیت شغلی، نقدینگی، ثبات اقتصادی و اوضاع بین الملی هیچوقت در آن سامان پیدا نمی کند.

وی افزود: انتظار داریم دولتی روی کار بیاید که به این مسایل توجه جدی نشان بدهد چون مردم از حرف و شعار خسته شده اند و عمل می خواهند؛ امروز نوسان نرخ ارز و بی ثباتی اقتصاد معیشت خانوارها را گرفتار مشکل کرده است بنابر این تا زمانی که بازار پولی خویش را بر اساس بازارهای بین المللی پیش نبریم، دخل و خرجمان را هماهنگ نکنیم و درآمدهایمان بر اساس ریال و هزینه هایمان بر اساس دلار باشد، نمی توانیم این مسئله را ساماندهی نماییم.

مختاری خاطرنشان کرد: ما دلار را بالا بردیم که صادرات رونق بگیرد ولی برای کدام دهک؟ برای آن دهکی که می رود در ترکیه خانه می خرد و اقامت کشورهای حاشیه ایران را می گیرد؛ یعنی پولی که مقرر است از محل صادرات به دست آید در داخل کشور هزینه نمی گردد و ارزآوری تورم دلاری که فکر می نماییم به نفع صادارات است، تنها برای گروههای خاص است و تاثیرگذاری در سبد معیشت اقشار جامعه ندارد.

این فعال حوزه کار با انتقاد از روند خصوصی سازی اظهار داشت: وقتی جریان بازار خصوصی سازی به خودمانی سازی تبدیل می شود، بهتر است دولتی باشد؛ چون هرگونه درآمدی که برای دولت حاصل شود به شکلی در خزانه اندوخته می شود در حالیکه اغلب شرکتهایی که واگذار کردیم هم امنیت شغلی و ثبات کاری را از بین برد و هم نیروهای کار را بیکار کرد.

منبع:

1400/03/12
12:06:48
5.0 / 5
372
تگهای خبر: بازار , شركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی