مسیرساز

تمایل بیشتر كارفرمایان به انتخاب نماینده كارگران در كارگاه

تمایل بیشتر كارفرمایان به انتخاب نماینده كارگران در كارگاه

به گزارش مسیرساز بر مبنای آمارها پارسال بیشتر از ۱۰ هزار و ۶۰۰ سازمان کارگری در کشور فعال بوده اند و تمایل کارفرمایان به انتخاب نماینده کارگران در کارگاهها بیشتر بوده است.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، یکی از ارکان سه جانبه گرایی و مشارکت کارگران در تصمیم سازی های کارگاهها، سازمانهای کارگری هستند.

سازمانهای کارگری، تشکیلاتی است که با عضویت کارگران مشمول قانون کار به منظور حفظ و توسعه منافع صنفی آنها تاسیس می شود و در قالب مقررات ملی فعالیت می کند؛ انجمن صنفی کارگری، شورای اسلامی کار و نمایندگان کارگران همچون مصادیق آن به شمار می روند.

بی تردید توسعه و ایجاد تشکل های کارگری باعث افزایش بهره وری، ارتقای کیفیت تولید و بهبود عملکرد واحدهای تولیدی می شود.با توجه به آنکه تشکل ها از نزدیک با مسائل حرفه ای و اقتصادی کارگران روبه رو هستند می توانند به واسطه مشارکت و تخصصی که دارند در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها مفید واقع شوند.

مطابق گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از تعداد سازمانهای کارگری دارای مجوز، پارسال ۲۱۷۹ شورای اسلامی کار، ۱۴۱۴ انجمن صنفی کارگری، ۲۹ کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار، ۷۴ کانون انجمن صنفی کارگری، ۲۵ مجمع نماینده کارگران و ۶۹۵۶ نماینده کارگری در کشور در حال فعالیت بودند.

همچنین در سال ۱۳۹۹ تعداد کانون های استانی کارگران بازنشسته ۲۹ کانون و کانون های شهرستانی کارگران بازنشسته ۳۲۲ مورد بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ رشد داشته است.به باعث این گزارش، تعداد کارگاههای دارای نمایندگان کارگران خیلی بیشتر از انجمن صنفی کارگری و شورای اسلامی کار است که یکی از علل این امر می تواند تمایل بیشتر کارفرمایان به انتخاب نماینده کارگران به جای شورای اسلامی کار یا انجمن صنفی کارگری در کارگاه باشد.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، هم اکنون تشکل های کارگری در تحقق مطالبات کارگران شامل وضعیت معیشت، حقوق و دستمزد، بیمه و قراردادهای کار نقش بسزایی دارند.

به اعتقاد کارشناسان، بنگاههایی که نسبت به ایجاد تشکل کارگری اقدام نموده اند با مشکلات و اختلافات کمتری میان کارگر و کارفرما مواجه بوده اند.

منبع:

1400/02/22
10:00:31
5.0 / 5
527
تگهای خبر: تولید , كیفیت , مجوز , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی