مسیرساز

هزینه پوشاك و كفش خانوارهای شهری سال 98 چقدر بود؟

هزینه پوشاك و كفش خانوارهای شهری سال 98 چقدر بود؟

مسیرساز: بررسی متوسط هزینه پوشاک و کفش خانوارهای شهری در سال 1398 نشان میدهد که میزان هزینه یک خانوار شهری در کشور برای پوشاک و کفش 4.7 درصد نسبت به سال 1397 رشد داشته است.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، شناخت خاصیت های اجتماعی و اقتصادی و الگوی مصرف خانوارها بعنوان با اهمیت ترین و بیشترین مصرف کننده نهایی کالا و خدمات در گروههای مختلف هزینه ای همچون ابزارهای مهم برای ارزیابی سیاستها و برنامه ریزی های اقتصادی و اجتماعی هر کشور بشمار می رود.

با توجه به تورم و تغییرات زیاد در فاکتور های قیمتی طی سال های اخیر، مطالعه کالاهای اساسی سبد هزینه خانوار و بررسی روند مصرف خانوار در گروههای مختلف کالایی و خدماتی و سنجش اثرات تغییرهای احتمالی در اثر بحران های اقتصادی امری لازم است.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار برمبنای نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار مرکز آمار ایران طی سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ به بررسی متوسط هزینه پوشاک و کفش و سهم آن از هزینه کل خانوار در هر یک از دهکهای درآمدی پرداخته است؛ همین طور سهم هزینه های پوشاک و کفش از هزینه کل خانوار در سطح کشور و استانها بررسی شده و استانهایی که در سال های اخیر در هر یک از زیر بخشهای پوشاک و کفش بیشترین سهم را داشته اند مشخص شده اند.

بر اساس این گزارش، متوسط هزینه پوشاک و کفش خانوارهای شهری در کشور طی سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ از روندی افزایشی برخوردار بوده و از حدود ۸۷ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۰ به ۲۸۴ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ رسیده است؛ به نحوی که در سال ۱۳۹۸ هزینه پوشاک و کفش خانوارهای شهری بیش از سه برابر مقدار آن در سال ۱۳۹۰ بوده است.طی سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ متوسط هزینه پوشاک و کفش یک خانوار شهری روندی افزایشی داشته و از حدود شش میلیون ریال در سال ۱۳۹۰ به حدود ۱۵ میلیون ریال در سال ۱۳۹۸ رسیده است؛ به نحوی که طی سال ۱۳۹۸ متوسط هزینه پوشاک و کفش یک خانوار شهری ۲.۵ برابر مقدار آن در سال ۱۳۹۰ بوده است.

یک خانوار شهری در سال ۱۳۹۸ بطور متوسط ۱۴۵۳۵۰۰ تومان بابت کفش و پوشاک هزینه کرده که این مبلغ نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد ۴.۷ درصدی داشته است.

سهم متوسط هزینه پوشاک و کفش یک خانوار شهری (از متوسط هزینه کل) از ۴.۲ درصد در سال ۱۳۹۰ به پایین ترین میزان آن با ۳.۱ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده و بالاترین میزان سهم مذکور به سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ با ۴.۶ درصد تعلق داشته است.

بررسی متوسط هزینه سالانه پوشاک و کفش در خانوارهای شهری در هریک از دهکهای درآمدی نیز نشان میدهد که در سال ۱۳۹۸ بیشترین سهم هزینه پوشاک و کفش در یک خانوار شهری به دهک درآمدی هفتم با ۳.۴ درصد و کمترین سهم به دهک درآمدی نهم با ۲.۵ درصد اختصاص داشته است.

نتایج این گزارش از بررسی سهم هزینه پوشاک و کفش از هزینه کل یک خانوار شهری در استانهای مختلف حاکی از آنست که در سال ۱۳۹۸ استانهای خراسان شمالی با ۶.۴ درصد، کردستان با ۶.۳ درصد، کهگیلویه و بویر احمد با ۵.۹ درصد بالاترین سهم و استانهای تهران با ۱.۵ درصد، بوشهر ۲.۱ درصد و خوزستان ۲.۴ درصد پایین ترین میزان سهم را به خود اختصاص داده اند.

در سال ۱۳۹۸ همین طور سهم هزینه پوشاک و کفش از هزینه کل در تمام استانهای کشور به جز تهران، خوزستان و بوشهر بیش از سهم کشوری و معادل ۳.۱ درصد بوده است.

منبع:

1400/01/31
13:11:55
5.0 / 5
478
تگهای خبر: ابزار , خدمات , هزینه , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی