مسیرساز
به بهانه ازسرگیری فعالیتهای اقتصادی از پایان فروردین

تعطیلی، آغاز فعالیتها یا راه سوم؟

تعطیلی، آغاز فعالیتها یا راه سوم؟

به گزارش مسیرساز به دنبال تصمیمات گرفته شده در خصوص آغاز فعالیتهای اقتصادی در استان تهران از ۳۰ فروردین ماه و البته لزوم تولید با رعایت اصول كامل مسائل بهداشتی در سال جهش تولید، در حالیكه برخی معتقد بر ادامه تعطیلی ها و برخی نظر بر آغاز كسب و كارها دارند، یكی از كارشناسان صنعت خودرو اعتقاد دارد كه راه سومی هم وجود دارد و آن هم رعایت پروتكل های سختگیرانه بهداشتی از جانب ستاد مبارزه با كرونا به شرط تعریف شفاف پروتكل های بهداشتی برای محیط های تولیدی است.


حسن كریمی سنجری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در صورتی كه خیلی از پزشكان بر این عقیده اند كه هم اكنون با عنایت به فعالیت سینوسی ویروس كرونا شروع فعالیت تولیدی و كسب و كارها چندان به صلاح نیست و امكان دارد با شروع تولید و افزایش تجمعات و رفت و آمدها، كشور بخصوص شهرهای بزرگی همچون تهران، پیك های مجدد و گوناگونی از این بیماری را تجربه كند، بنده معتقدم كه آغاز كار و آغاز فعالیت ها تبدیل به چالشی شده كه می توان آنرا تحت عنوان "چالش نان و جان" مورد بحث و بررسی قرار داد.
به قول وی، در نقطه مقابل هم عده ای از صاحب نظران اقتصادی اعتقاد دارند كه اقتصاد كشور از نقطه تاب آوری پایینی برخوردار است؛ به طوریكه در صورت ادامه تعطیلی ها امكان دارد غمِ نان، قاتل جان بعضی از هموطنان شود. از جانب دیگر به لحاظ فرهنگی و اجتماعی در كشورمان با بعضی از مردمانی مواجه هستیم كه چندان خطرات كشنده این ویروس را درك نكرده و حتی با وجود تعطیلی مراكز اداری و كاری باز هم ترددهای غیر ضرور و مخاطره آمیز وجود دارد؛ كما اینكه تا كنون شاهد بی توجهی این دسته از هموطنان بوده ایم.

هنوز تعریف شفافی از پروتكل های بهداشتی وجود ندارد...
این كارشناس اضافه كرد: در این بین به نظر می آید راه سومی هم وجود دارد و آن هم شروع فعالیتهای كاری به شرط رعایت اصول بهداشتی و ایمنی آن هم با تدوین پروتكل های سختگیرانه بهداشتی از جانب ستاد مبارزه با كرونا باشد.
به قول وی در شرایط فعلی، اداره ها و شركتهای تولیدی همچون خودروسازی ها بهتر است با بخشی از ظرفیت خود فعال شوند. البته تعریف و سپس رعایت این پروتكل های بهداشتی در محیط های تولیدی، كار ساده ای نیست اما نكته اصلی آنجاست كه هنوز چنین پروتكل هایی به طور كامل و شفاف برای محیط های تولیدی تعریف نشده است. باآنكه وزارت بهداشت به تأمین وسایل حفاظت شخصی نظیر ماسك، دستكش و ضدعفونی كننده ها تاكید كرده اما شاید تحویل این بسته های حفاظت شخصی هم نتواند ضامن مراقبت های دقیق بهداشتی از جانب كاركنان باشد.
كریمی سنجری ضمن تاكید براینكه از جانب دیگر نباید فراموش كرد كه كشورمان این روزها در چه وضعیت اقتصادی قرار دارد، اظهار نمود: هم اكنون در بخش اقتصاد كلان، وضعیت اقتصادی از ناحیه تحریم ها چندان مناسب نمی باشد. در حوزه اقتصاد خرد نظیر كسب و كارهای فردی هم تعطیلی آنها زندگی فردی خیلی از شاغلان این حوزه ها را تحت تأثیر قرار داده است. اما در حقیقت دولت برای جبران این زیان ها، بخصوص صدمه های بخش خصوصی و كسب و كارهای خرد، برنامه چندان جامعی عرضه نكرده است. وعده های داده شده هم شاید تنها بخش كوچكی از هزینه های خانوارهای ضعیف و صدمه دیده جامعه را پوشش دهد.
او در آخر با اشاره به اینكه یك دوره طلایی برای مهار این ویروس به راحتی از دست رفته است، خاطرنشان كرد: فاصله ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین یك زمان طلایی برای كنترل ویروس كرونا بود. فراموش نكنیم حدود ۲۰ روز از این دوره طلایی مصادف با تعطیلات رسمی بود كه علاوه براینكه منع عبور و مرور و ایجاد شرایط قرنطینه را در شهرها آسان تر می كرد، فشار كمتری حداقل به اقتصاد كلان كشور وارد می شد، اما خیلی از سفرها در عین ناباوری رخ داد و بخش زیادی از این زمان با بی توجهی از دست رفت.1399/01/20
23:07:19
5.0 / 5
2866
تگهای خبر: تردد , تولید , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی