مسیرساز
عضو شورای شهر:

تاثیر امواج آنتن های مخابراتی بر سرطان ثابت نشده است

تاثیر امواج آنتن های مخابراتی بر سرطان ثابت نشده است

به گزارش مسیرساز عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: نقش امواج آنتن های مخابراتی تابحال بر تغییر سلولی، سرطان و زایمان زودرس به اثبات نرسیده است و نتایج اثرات استفاده از تكنولوژی ۳۰ سال بعد مشخص می شود.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، ناهید خداكرمی امروز در نشست بررسی وضعیت دكل های مخابراتی در سطح شهر تهران و ابهامات پیش رو و ضرورت ساماندهی این دكل ها تاكید كرد و اظهار داشت: وضعیت نصب دكل ها از نظر راهداری مناسب نمی باشد و خیلی از دكل ها كه مربوط به قبل می شود، بدون مجوز توسط اپراتورها نصب شده كه باید برای آن سازوكاری در نظر گرفته شود.
وی با تاكید بر اینكه نصب آنتن های مخابراتی از نظر زیباسازی و استقامت در خیلی از موارد با استانداردهای مورد نظر شورای شهر مطابقت ندارد، خاطرنشان كرد: به تازگی پرونده هایی داریم كه نشان داده است خیلی از آنتن های موبایل و ارتباطات ثابت در سطح شهر تهران اصلاً به ما گزارش نشده و اپراتورها بدون اطلاع شورای شهر و كارگروه ساماندهی دكل ها در شركت ارتباط مشترك شهر نسبت به نصب دكل ها در مكان هایی اقدام نمودند كه دسترسی به آنها میسر نیست.
عضو شورای شهر تهران با تاكید بر اینكه در اماكن، آنتن ها از معیارهای مدنظر فاصله دارند، اظهار داشت: باوجود اینكه استانداردهای تشعشع برای این آنتن ها در نظر گرفته شده است، اما به علت آنكه ذهن شهروندان را از لحاظ روانی درگیر می كنند، ما نباید به بسیاری از این آنتن ها مجوز بدهیم.
خداكرمی تصریح كرد: در دنیای تكنولوژی چه بخواهیم و چه نخواهیم وابسته به استفاده از تكنولوژی هستیم و نصب چهار میلیارد دكل در دنیا نشان داده است كه نمی توان از تكنولوژی دور ماند اما باید تلاش نماییم كه در استفاده از این دكل ها، استانداردهای روز دنیا را مدنظر قرار دهیم.
وی با اشاره به اینكه كاهش تعداد شكایات از دكل های مخابراتی نشان داده است كه مردم متوجه لزوم استفاده از ابزارهای فناوری هستند، تصریح كرد: برمبنای نتایج مطالعات، تابحال چیزی كه نشان دهد آنتن ها و امواج می توانند به صورت مستقیم و تغییرات سلولی و ایجاد سرطان موثر باشند، منتشر نشده است و مباحثی همچون زایمان زودرس، سقط جنین و سرطان به علت وجود امواج الكترومغناطیسی تابحال به اثبات نرسیده است.
این عضو شورای شهر اظهار داشت: تنها بعضی از نتایج مربوط به این می شود كه كسانی كه با امواج پارازیت سر و كار دارند و یا پرتوكاران، امكان دارد در مقابل برخی سرطان ها همچون سرطان بیضه، صدمه پذیر باشند، به دست آمده اما اینكه بگوییم این مورد برای تمامی مردم صدق می كند، درست نیست.
وی اضافه كرد: هر عامل بیرونی كه بتواند منجر به تغییر شكل سلولی شود، سبب ایجاد سرطان می شود اما مطالعه متقنی كه نشان دهد امواج موبایل و وای فای سبب ایجاد این تغییرات می شود، وجود ندارد.
به گفته وی، شاخص های مختلفی در سرطان موثر هستند و نمی توان قاطعانه گفت امواج ا لكترومغناطیسی و موبایل سبب ایجاد سرطان می شوند.
وی بر ضرورت آگاهی رسانی به مردم برای كاهش استرس و دادن اطلاعات درست بر آنها تاكید كرد و اظهار داشت: با این وجود شورای شهر در زمینه كسب مجوز از جانب اپراتورها برای نصب آنتن اجبار دارد و تأكیدمان این است كه این آنتن ها در مكان درست و مطابق با استانداردها مستقر شوند.
خداكرمی با اشاره به مطالعه ای كه روی بخشی از زنان آبستن ایرانی انجام شده، تصریح كرد: این مطالعه نشان داده است كه هنوز ارتباطی كه سبب زایمان زودرس و مرگ داخل رحمی بر اساس امواج ساطع شده از دكل های مخابراتی باشد، وجود ندارد.
وی اضافه كرد: یك در هزار حاملگی ها منجر به مرگ داخل رحمی ناگهانی می شود و هنوز دلیل آن مشخص نمی باشد. از جانب دیگر یك میلیون و ۴۰۰ هزار تولد سالم به صورت سالانه به ثبت می رسد و میزان مرگ داخل رحمی ما از استانداردهای جهانی هم بسیار پائین تر است و در حوزه نرخ سرطان هم ما وضعیتمان از اروپا و امریكا به مراتب بهتر است و وضعیت بدی نداریم.
این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه كشور در حال پیر شدن است و افزایش میانگین سنی ما امكان دارد سبب افزایش بیماری ها شود، تصریح كرد: تا ۱۰ سال دیگر ۲۵ درصد جمعیت كشور بالای ۶۰ سال می شود كه به مراتب باید شاهد افزایش بیماری ها شویم و تنها نمی توان گفت عوامل محیطی این بیماری ها را تشدید می كند. بنابراین نباید ذهن مردم را به سمت افزایش سرطان به علت امواج دكل ها ببریم.
خداكرمی اظهار داشت: اتفاقا امن ترین جا برای كاربران زیر آنتن های موبایل است چون كه امواج به صورت منحنی ساطع می شوند و مردم باید بدانند كه تشعشع موبایلی كه در دست دارند، بسیار بالاتر از آنتن هاست اما با این وجود در كنار تمامی این مسائل، شهرداری به مساله سلامت فردی افراد توجه ویژه ای دارد و بر این اساس تلاش مان این است كه تمامی اقدامات به صورت استاندارد صورت گیرد.
وی با اشاره به اینكه سالانه بیشتر از هزار مجوز به نصب آنتن های موبایل داده ایم، افزود: طی سالهای ۹۶ تابحال به بررسی مجوزهایی كه باید دریافت می شد و دكل هایی كه مجوز نگرفته بودند، پرداختیم. الان هم لایحه ای در شورای شهر مطرح گردیده است و قصدمان این است كه از ساختمان های بلندمرتبه بخواهیم به صورت تجمیعی نسبت به نصب دكل ها روی پشت بامشان اقدام نمایند تا زیرساخت های استاندارد را در زمان پروانه ساخت برای این ساختمان ها و برج های بلندمرتبه در نظر بگیریم. این مورد سبب پوشش بهتر تلفن و اینترنت شهروندان و ازسوی دیگر تجمیع دكل ها و زیباسازی مبلمان شهری می شود. به قول وی، برای اثبات استفاده از تكنولوژی و عوامل بیرونی بر سلامت انسان باید ۳۰ سال از عمر استفاده از آن تكنولوژی بگذرد.

1398/10/27
12:30:46
5.0 / 5
4242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی