مسیرساز

تغییر مسیر مشاغل یونان

تغییر مسیر مشاغل یونان

مسیرساز: یونان برخلاف برخی کشورها هفته کاری صنایع خودرا شش روزه اعلام نمود.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، از آنجائیکه کشورهای سرتاسر جهان هفته های کاری کوتاه تر را تجربه می کنند اما یونان گامی در راستای مخالف برداشته و هفته کاری شش روزه برای تعدادی از مشاغل معرفی کرده است که بصورت ۲۴ ساعته کار می کنند.
برمبنای قوانین جدید که از اول ماه جولای به اجرا گذاشته شد، کارگران می توانند بطور اختیاری ۴۸ ساعت بجای ۴۰ ساعت معمولی کار کنند. افرادی که این روش را انتخاب می کنند می توانند ۲ ساعت کار روزانه بیشتر یا یک شیفت هشت ساعته اضافی را انتخاب کنند و برای این مدت زمان ۴۰ درصد اضافه به کارگران پرداخت می شود.
سخنگوی وزارت کار و تامین اجتماعی یونان اظهار نمود این مبادرت به هیچ وجه بر هفته کاری پنج روزه تعیین شده توسط قانون تاثیری نمی گذارد. درعوض برای رسیدگی به خواسته های عملیاتی فوری است که بوسیله تامین نیروی متخصص در دسترس نیست.
دولت یونان این کار را راهی برای تقویت رشد اقتصادی و صیانت از کارگران و تضمین پاداش عادلانه می داند.
پیش از این که پارلمان یونان این قانون را تایید کند، میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان گفت پایه این قانون کارگر پسند و رشد محور است و یونان را با بقیه اروپا همسو می کند.
در صورتیکه کارگران در یونان ممکنست حجم کاری خودرا بالا برند، برمبنای دستورالعمل های تعیین شده توسط دستورالعمل زمان کار اتحادیه اروپا، ساعات کاری به ۴۸ ساعت محدود شده و مشاغل گردشگری و صنایع غذایی مستثنی هستند.
قانون جدید در حالی تصویب می شود که سایر کشورها مدل کاری پنج روزه به نفع هفته های کاری کوتاه تر ارائه می کنند؛ جنبشی که بدنبال همه گیری کووید شروع شد، زمانی که کارگران در سرتاسر جهان به کار انعطاف پذیرتر عادت کردند.
نتایج بررسی هفته کاری چهار روزه در ایسلند طی سال ۲۰۲۱ موفقیت فوق العاده نامیده شد و خیلی از کارگران ساعات کاری کمتری داشتند.
در فرانسه، استاندارد کار در هفته ۳۵ ساعت است و برمبنای قانونی که در سال ۲۰۰۰ تحت مدیریت نخست وزیر لیونل ژوسپن تصویب گردید تلاش هایی برای کاهش بیشتر آن به ۳۲ ساعت انجام شده است.
بیزنس نوشت، در ایالات متحده، کارگران مدت کمتری کار می کنند و شرکت های بیشتری در سرتاسر این کشور درحال آزمایش هفته کاری کوتاه تر هستند، برای اینکه کارمندان به انعطاف پذیری نیاز دارند و نتایج تحقیقات دراین زمینه نشان میدهد که کار کمتر می تواند موجب راندمان افراد و افزایش سود شرکتها شود.
در ماه مارس، سناتور آمریکایی، برنی سندرز از ورمونت لایحه ای را برای کاهش کار هفتگی از ۴۰ ساعت به ۳۲ ساعت بدون تاثیر بر حقوق کلی کارگران ارائه کرد.
منبع:

1403/04/17
13:00:31
5.0 / 5
58
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی