مسیرساز
در گفت وگو با مسیرساز مطرح شد

اقدامات موثر در کاهش نرخ تورم

اقدامات موثر در کاهش نرخ تورم

مسیرساز: به گزارش مسیرساز، یک کارشناس اقتصادی کمک به بخش تولید را مهم ترین اقدام در کاهش نرخ تورم دانست و اظهار داشت: برای آنکه تورم کاهش پیدا کند باید شرایط ثبات اقتصادی برای تأمین نیازهای مردم فراهم گردد.حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به نامگذاری شعار سال اظهار داشت: هم اکنون تورم معضل اصلی اقتصاد کشور است و تا این مسئله تنزل پیدا نکند امکان این که شرایط ثبات اقتصادی در کشور را برای تأمین نیازهای مردم فراهم نمود، مشکل خواهد بود.

تاثیر مدیریت بودجه سالیانه در کنترل تورم

این کارشناس اقتصادی یکی از اقداماتی که به صورت برنامه ریزی کوتاه مدت برای کنترل تورم در پیش گرفته می شود را مدیریت بودجه سالیانه ذکر کرد و اظهار داشت: متاسفانه چند سالی است که با کسری بودجه مواجه هستیم و سال قبل هم در لایحه بودجه دولت این مسئله را شاهد بودیم در حالیکه بودجه باید فاقد کسری باشد تا دولت بتواند برای کنترل تورم گامهای اساسی بردارد. حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: برای سال جاری به جز درآمدهای مالیاتی و درآمد مختصری که نسبت به درآمدهای نفتی کمتر است، محلی برای منابع هزینه ای کشور نداریم و همچنان روی توزیع اوراق و گرفتن شرایط اعتباری از بانک مرکزی و بانکها حساب ویژه باز کردیم.

تثبیت قیمتها مولفه اثرگذار در کاهش تورم

وی مسئله دوم در بحث تورم را تثبیت قیمتها دانست و اظهار داشت: کمترین افزایش در قیمت تعرفه ها ۲۵ درصد بود که پیش از پایان سال صورت گرفت. عده زیادی از بخش های مختلف صنفی خواستار تغییر قیمتها پیش از پایان سال بودند که همچون این بخش ها گوشت بود با وجود آنکه دولت اقداماتی را برای واردات گوشت انجام داد. این کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه باید برنامه مشخصی برای کنترل قیمتها و پیاده سازی و شرایطی فراهم گردد که امکان افزایش قیمتها وجود نداشته باشد، تصریح کرد: دولت لازم است یارانه بپردازد و ارز مورد نیاز را برای آنها اختصاص بدهد و پیش از قیمت تمام شده کالایی که به مردم عرضه می شود شرایط را جهت کمک به تولید فراهم آورد.

حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: یکی از مسایل عمده و اثرگذار بر کنترل تورم و قیمتها، نوسانات ارزی است و باوجود آنکه دولت اقدامات زیادی برای مقابله با نوسان نرخ ارز صورت داده، باید برای مدیریت تورم با برنامه پیش رفت و این برنامه را در فاصله تعطیلات عید که فعالیت های اقتصادی کمتر دیده می شود اعلام و سیاست گذاری ها را بر اساس آن تعریف کرد.

کاهش نرخ تورم با پشتیبانی از بخش تولید

این کارشناس اقتصادی در انتها کمک به بخش تولید را مهم ترین اقدام موثر در کاهش نرخ تورم دانست و اضافه کرد: اگر مستقیما به تولید کمک نماییم آثار آنرا هم رشد و توسعه تولید و هم هزینه تمام شده کالای عرضه شده به مردم خواهیم دید. در صورتیکه محوریت برنامه کنترل تورم نباشد نمی توانیم تحقق شعار سال را شاهد باشیم درعین حال این مورد تکلیف دولت برای اداره کشور است و باید بتواند در قسمت مهار تورم اقدام اساسی انجام بدهد و برنامه ای مدون و مشخص را پیاده سازی و بازخورد آنرا هر از گاهی در یک مقطع زمانی رصد و ارزیابی کند.
1402/01/08
18:42:03
5.0 / 5
200
تگهای خبر: تولید , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی