مسیرساز

از مسکن عمودی به افقی رسیدیم

از مسکن عمودی به افقی رسیدیم

مسیرساز: با گذشت 15 ماه از تصویب قانون جهش تولید مسکن مبلغی که عملا توسط نظام بانکی به این پروژه تزریق شده حدود 8 درصد تکالیف بوده است؛ کمبود نقدینگی ظاهرا مسئولان همچون مدیران شهرهای جدید را بر آن داشته تا ایده ی زمین بگیر خانه بساز را جایگزین ایده ی توسعه عمودی شهرها کنند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، از ۲۶ بانک و موسسه مالی که موظف به تامین اعتبارات طرح نهضت ملی مسکن بودند ۲۵ بانک به صورتی از این پروژه جاخالی داده اند و آن چه تا کنون پرداخت شده ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده است. این در شرایطی است که تا مرداد امسال می بایست ۳۶۰ هزار میلیارد تومان جذب پروژه ها می شد و امسال نیز حدود نیمی از منابع اختصاص می یافت. در حقیقت باید تا کنون حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پرداخت می شد. یعنی عملا تا کنون ۷.۸ درصد از کل منابع به پروژه ها تزریق شده است.
کمبود منابع بانکی و پایین بودن توان متقاضیان، ظاهرا برخی مسئولان همچون مدیران شهرهای جدید را بر آن داشته تا روش خودمالک را ذیل برنامه های خود قرار دهند. بدین صورت که به متقاضیان زمین واگذار شود تا واحدهای یک طبقه بسازند و به تدریج آنرا تکمیل کنند.
علیرضا جعفری ـ مدیرعامل شهرهای جدید، ایده ساخت خانه های یک طبقه را متناسب با زیست بوم ایرانی ـ اسلامی می داند. وی در تازه ترین اظهارنظر گفته که اولویت طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید ساخت خانه های ویلایی است.
با اینحال تا حدود یک سال قبل عمده برنامه ها بر ساخت بلوک های شش طبقه و بیشتر بود و بطور معمول مدیران شهرهای جدید بر توسعه عمودی شهرها تاکید داشتند. علت اصلی تغییر رویکرد مدیران از اهداف اولیه، می تواند کمبود منابع باشد. با اینحال بنظر می رسد زمین کافی برای اجرای ایده ساخت خانه های ویلایی یک طبقه وجود ندارد.
همین حالا که وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده برای ۱.۶ میلیون واحد از پروژه ۴ میلیون واحدی نهضت ملی مسکن، زمین تامین کرده در خیلی از نقاط کشور با کمبود زمین قابل ساخت مواجهیم. به این مشکل، کمبود آب و نبود زیرساخت ها، انشعابات و خدمات لازم را هم اضافه کنید.
ذیل تکلیفی که قانون جهش تولید و تامین مسکن مشخص کرده تا کنون بانک مسکن ۶۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان قرارداد در پروژه نهضت ملی مسکن منعقد کرده که ۳۹ هزار میلیارد تومان آن به این پروژه اختصاص یافته است.
آن طور که سیداحسان خاندوزی ـ وزیر اقتصاد گفته است بانک مسکن به ۱۰۰ درصد تکالیف خود در اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن عمل کرده اما سایر بانکها دراین زمینه عقب افتادگی دارند. وزیر اقتصاد ابراز امیدواری کرده تا با اهرم های نظارتی بانک مرکزی این اتفاق هم رخ دهد.
طبق تازه ترین آماری که سرپرست بانک مسکن ارائه کرده حدود ۷۴۰ هزار نفر متقاضی طرح نهضت ملی مسکن نزد این بانک افتتاح حساب کرده اند. ۳۹ هزار و ۱۴۲ میلیارد تومان نیز به حساب سازندگان واریز شده که از این مقدار ۲۴ هزار و ۶۹۷ میلیارد تومان از محل تسهیلات و ۱۴ هزار و ۴۴۵ میلیارد تومان از محل آورده متقاضیان بوده است. تا حالا ۴۲۲ هزار و ۶۲۲ واحد برای دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شده که بانک تا حالا با ۱۸۴ هزار و ۳۴۴ واحد به مبلغ ۶۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان قرارداد منعقد کرده است.
منبع:

1401/09/07
14:02:36
5.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی