مسیرساز
در گفت وگو با مسیرساز مطرح شد

جشن خودکفایی گرفتیم ولی گندم وارد کردیم!

جشن خودکفایی گرفتیم ولی گندم وارد کردیم!

یک فعال حوزه کار بر ضرورت توجه بیش از پیش به اشتغال بخش کشاورزی خصوصاً تولید گندم اصرار کرد و با انتقاد از واردات نهاده ها و خوراک دام و طیور، اظهار داشت: در شرایطی که دنیا به سرمایه گذاری روی غلات راهبردی روی آورده است باید تهیه و تامین نهاده ها در ایران و توسط بخش خصوصی صورت گیرد.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا، از بخش کشاورزی به عنوان بخشی که دارای بیشترین اشتغالزایی و ارزش افزوده است، نام برد و اظهار داشت: ۱۵ سال قبل اگر کسی درباره کمبود آب صحبت می کرد توجه نمی شد ولی امروز خشکسالی و بی آبی در سالهای آتی به معضلی جدی تبدیل گشته است. در چنین شرایطی چرا باید آب کشور را صرف تولید چند نوع میوه خاص نماییم در صورتیکه می توانیم آنها را وارد کنیم؟

استفاده از ایده های فارغ التحصیلان بیکار کشاورزی

وی افزود: خیلی از فارغ التحصیلان کشاورزی در کشور بیکارند در صورتیکه دارای ایده ها و طرح های خوبی هم در بحث کشت و هم آبیاری هستند ولی متاسفانه بدون توجه به این مساله به مصرف بی رویه آب و کشت محصولات آب بر روی آورده ایم.

این فعال حوزه کار در عین حال سرمایه گذاری روی گندم و غلات راهبردی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: ما در بخش محصولات راهبردی مثل گندم ضعیف عمل کردیم. جشن خودکفایی در کشور گرفتیم ولی از سال ۱۳۹۷ به وارد کردن گندم روی آوردیم. وقتی در کشور مصرف بومی داریم باید روی پای خود بایستیم و باتوجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی خودمان تولید نماییم.
تامین نهاده ها کار دولت نیست، باید خودمان تولید کنیم
ابوی با اعلان اینکه تامین خوراک دام و طیور کار دولت نیست، اضافه کرد: تهیه نهاده ها و خوراک دام و طیور باید توسط بخش خصوصی و در ایران صورت گیرد. حتی بجای واردات نهاده ها و خروج ارز از کشور، دولت می تواند بوسیله سیاست خارجی و با مذاکره آب وارد کند ولی نهاده ها را خودمان تولید نماییم.

وی با اعلان اینکه باید در تولید داخلی تجدیدنظر نماییم، اظهار داشت: بخش تولید در کشور از اهمیت بسیاری برخوردارست و ما در تولید هر چیزی فقط نباید کارخانه داشته باشیم که تولید نماییم تا اشتغال ایجاد شود بلکه این فرهنگ را باید به وجود بیاوریم که تولید کننده از یک کارخانه یا ساختمان دولتی برای عملی کردن ایده هایش استفاده نماید و تولید به وجود آورد.

به گفته این فعال حوزه کار، در بحث تولیدی چیزی مشابه پارک های علم و فناوری نیاز است تا تولیدکنندگان ایده های خودرا عملی کنند. دولت ضمن پشتیبانی از تولید باید سرمایه گذاران را برای بردن سرمایه ها به کارخانه های تولیدی دعوت کند تا با مشارکت آنها کارخانه ها به رونق برسند و فرصتهای اشتغال بسیاری خلق شود.
1401/04/07
23:40:15
5.0 / 5
234
تگهای خبر: تولید , ساخت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی