مسیرساز

کرونا تعداد شاغلین کدام بخشها را افزایش داد؟

کرونا تعداد شاغلین کدام بخشها را افزایش داد؟

مسیرساز: نتایج یک مطالعه نشان میدهد که گرچه تحت تاثیر کاهش شیوع ویروس کرونا از تعداد شاغلین بخشهای آموزش، پست و مخابرات و بهداشت و مددکاری اجتماعی کاسته شده، اما در مقابل تعداد شاغلین تعدادی از کارهای اقتصادی نظیر املاک و مستغلات، خرده فروشی و تعمیر وسایل نقلیه موتوری با افزایش روبه رو بوده است.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، برابر نتایج طرح آمارگیری از نیروی کار مرکز آمار ایران در بهار سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تعداد شاغلین در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار سال ۱۳۹۹ افزایش داشته که اصلی ترین دلیل آن کاهش تاثیر شیوع ویروس کرونا و ایجاد رونق در بعضی از کارهای اقتصادی بوده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، تعداد شاغلین بخش خدمات در بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۶۰ هزار نفر افزایش داشته است. این در شرایطی است که نسبت به بهار سال ۱۳۹۸ با ریزش ۵۸۸ هزار نفری نیروهای کار در این بخش روبه رو بوده ایم.در بخش هتل و رستوران همچنان ریزش نیروهای کار مشاهده می شود به نحوی که تحت تاثیر شیوع کرونا ۲۵ هزار و ۶۲۱ نفر از شاغلین این بخش کاسته شده هر چند که این کاهش به شدت قبل نیست.

بخش فروش و نگهداری، تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتور سیکلت و خرده فروشی سوخت خودرو نیز در صورتیکه در بهار ۱۳۹۹ کاهش تعداد شاغلین را نشان می دهد، در بهار ۱۴۰۰ با افزایش ۵۵ هزار نفری روبه رو شده است. شاغلین بخش خرده فروشی با ۶۲ هزار نفر افزایش همچنان به روند افزایشی خود ادامه می دهد.

در بخش اداره امور عمومی نیز آمارها از رشد تعداد شاغلین به حدود ۴۲ هزار نفر خبر می دهد که این افزایش با تجمع مجوزهای استخدام در ارتباط بوده است.در حوزه کارهای مربوط به املاک و مستغلات تعداد شاغلین در مقابسه با بهار سال قبل افزایش داشته و به بالای ۲۰۰ هزار نفر رسیده است، اما در بهار ۱۴۰۰ بخش آموزش با کاهش ۸۵ هزار نفری نیروهای کار همچنان سیر نزولی تعداد شاغلین را دنبال می کند و در مقایسه با بهار ۱۳۹۸ بیش از ۲۱۴ هزار نفر کاهش را نشان میدهد.

به سبب این گزارش در زمینه کارهای خدماتی همچون پست و مخابرات و واسطه گری های مالی، تعداد شاغلین در بهار امسال نسبت به بهار سال قبل کم شده است.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در بخش بهداشت و مددکاری اجتماعی نیز بیش از ۴۵ هزار نفر از شاغلین کاسته شده که البته دلیل این امر کاهش فعالیت مطب ها و کلینیک های خصوصی تحت تاثیر شیوع بیماری کرونا بوده است.

منبع:

1400/07/05
14:18:36
5.0 / 5
173
تگهای خبر: خدمات , فروش , مجوز , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی