مسیرساز
در گفت و گو با مسیرساز عنوان شد

جامعه کارگری خواستار تثبیت قیمتها است

جامعه کارگری خواستار تثبیت قیمتها است

یک فعال حوزه کار با اشاره به اینکه دستمزد باعث افزایش تورم نمی گردد، اظهار داشت: جامعه کارگری خواستار مهار تورم و تثبیت قیمتها است و تا وقتی که کنترلی روی تورم نداشته باشیم، افزایش دستمزد کمکی به بهبود معیشت و سفره کارگران و بازنشستگان نمی نماید.رحمت اله پور موسی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: اگر بتوانیم به صورت عملیاتی تورم را کنترل نماییم خیلی بهتر است تا این که دستمزدها را سالیانه افزایش بدهیم ولی این افزایش تاثیری در زندگی آحاد جامعه به خصوص کارگران نداشته باشد.

وی با تکیه بر افزایش حقوقها به میزان واقعی تورم تصریح کرد: بارها گفته ایم که کارگران دنبال افزایش حقوق نیستند و اگر قیمتها تثبیت و تورم مهار شود قدرت معیشت آنها بهبود و هزینه های زندگی آنها کاسته می شود ولی در شرایطی که این خواسته عملی نمی گردد لازم است دستمزدها به میزان واقعی تورم افزایش داده شود در غیر این صورت سفره کارگران و بازنشستگان کوچکتر می شود.

این فعال حوزه کار خاطرنشان کرد: سبد معیشت کارگران شامل هزینه های مسکن، بهداشت و درمان، خورد و خوراک، مواد غذایی، ایاب و ذهاب و... می شود. اگر تورم هر کدام از این اقلام را محاسبه نماییم می بینیم که سبد معیشت کارگران به شدت تحت تأثیر قرار می گیرد و حقوق دستمزد دریافتی آنها کفاف این هزینه ها را نمی دهد بنابراین تاکید ما این است که دولت به شکل عملیاتی تورم را در بخش های مختلف اقتصاد و جامعه کنترل کند.

پورموسی با اشاره به اینکه افزایش حقوق و دستمزد سبب تورم نمی گردد، اظهار نمود: دستمزد شاید درصد کمی از هزینه های کارفرمایان در بخشهای تولیدی را شامل شود و اگر هزینه تمام شده پرسنل و حقوق آنها را درنظر بگیریم در خوشبینانه ترین حالت بیشتر از ۵ تا ۶ درصد نیست بنابر این مولفه های دیگری در قیمت تمام شده اثرگذار است.

وی در انتها با انتقاد از نبود نرخ واحد در خیلی از اقلام و کالاهای مصرفی، اظهار داشت: چرا باید قیمت کالایی مثل برنج یا شیر در سوپرمارکت ها و فروشگاهها متفاوت باشد و امروز یک قیمت و فردا به قیمت دیگری عرضه شود؟ جامعه کارگری خواستار تثبیت قیمتها و مهار تورم است. اگر این اتفاق بیفتد به ازدیاد تولید باکیفیت در جامعه کمک کرده و جلوی اشباع بازار از کالای نامرغوب گرفته می شود.
1400/06/21
09:24:26
5.0 / 5
242
تگهای خبر: بازار , تولید , سفر , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی