مسیرساز

استقبال صنایع از برگزاری دوره های کوآپ دانشگاه امیرکبیر

استقبال صنایع از برگزاری دوره های کوآپ دانشگاه امیرکبیر

به گزارش مسیرساز مسئول دوره های کار و آموزش پایدار (کوآپ) دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن اشاره به استقبال صنایع از برگزاری دوره های کوآپ در این دانشگاه اظهار داشت: باتوجه به استقبال صنایع، این دوره ها در دانشگاه نیز توسعه یافته به نحوی که در دوره اول این آموزش ها، 2 دانشکده شرکت داشتند، اما در دوره دوم که بتازگی شروع شده است 7 دانشکده مشارکت دارند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، دکتر سید احسان میرصالحی با بیان این مطلب اظهار داشت: دوره کارشناسی کارورزانه یا کوآپ، تلفیقی از آموزش آکادمیک در دانشگاه و کار در صنعت به حساب می آید و چندین سال است که در دنیا بصورت موفقیت آمیز در حال برگزاری است.
وی با اعلان اینکه در دوره کوآپ، دانشجو قسمتی از زمان تحصیل خودرا در صنعت می گذراند، اضافه کرد: تعمیق یادگیری و افزایش اثربخشی آموزش دانشگاهی با به کارگیری مفاهیم آموخته شده در عمل، ارتقاء توان اشتغال پذیری دانشجویان و بهبود موقعیت های شغلی بلافاصله پس از فراغت از تحصیل، ایجاد انگیزه در دانشجویان برای یادگیری دروس دانشگاهی در تعامل با واحدهای صنعتی، آماده سازی دانشجویان برای حضور موثر در صنعت، افزایش ماندگاری و اثربخشی دانشجویان در داخل کشور، تفکیک بازه های تحصیل و کار دانشجویان با هدف پیش گیری از تأثیرات منفی متقابل و افزایش قدرت کارآفرینی دانشجویان بوسیله کسب تجربه دنیای واقعی صنعت، از اهداف این طرح است.
مسئول دوره های کار و آموزش پایدار (کوآپ) دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: با برگزاری این دوره، بستری فراهم می شود تا صنایع نیز از پتانسیل دانشجویان با انگیزه و مستعد بهره مند شوند و فرصت یابند تا دانشجویان را ارزیابی نموده و بعد از فراغت از تحصیل، کارآمدترین آنها را جذب کنند.
دکتر میرصالحی اشاره کرد: از شروع اجرای دوره کوآپ در کشور حدوداً دو سال می گذرد و دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز بعنوان یکی از دانشگاه های پیشرو در این عرصه، از سال ۹۹ مبادرت به اجرای آن کرده است. تا حالا ۱۶ دانشکده مبادرت به راه اندازی این دوره کرده اند که از این میان، ۱۰ دانشکده، موفق به مذاکره یا انعقاد تفاهم نامه با صنایع شده اند.
وی افزود: در دوره دوم ما که از تابستان شروع شده است هفت دانشکده مهندسی کامپیوتر، صنایع، پلیمر و رنگ، هوافضا، مواد و متالورژی، معدن و نساجی رسماً مشارکت داشته اند و دانشجویان متقاضی را به صنایع معرفی نموده اند. در دوره اول کوآپ دانشگاه که از نیمسال دوم تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ شروع شد نیز دو دانشکده مهندسی کامپیوتر و مهندسی صنایع، بعنوان دانشکده های پیشرو حضور داشتند.
دکتر میرصالحی اشاره کرد: در دوره اول کوآپ ۱۰ دانشجو حضور داشتند و در دوره دوم با وجود محدودیت های به وجود آمده به سبب انتشار ویروس کرونا، حدود ۲۰ دانشجو توسط صنایع پذیرفته شده اند.
مسئول دوره های کار و آموزش پایدار (کوآپ) دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: دانشجویان برای ورود به دوره کوآپ باید از شرط معدل تعیین شده برخوردار باشند و در مصاحبه صنعت نیز پذیرفته شوند. برنامه اجرای دوره نیز به این شکل است که دانشجویان دو دوره هفت ماهه را در صنعت حضور می یابند که هر دوره هفت ماهه شامل یک نیمسال تحصیلی به اضافه تابستان قبل یا پس از آن نیمسال خواهد بود. نیمسالی که دانشجویان در صنعت حضور دارند برای ایشان، مرخصی بدون احتساب در سنوات در نظر گرفته می شود. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی برای این دانشجویان از چهار سال به پنج سال افزایش می یابد، اما سنوات احتساب شده برای این دانشجویان همان چهار سال خواهد بود. بعد از تکمیل دوره، به دانشجویان گواهی نامه اتمام دوره کوآپ نیز علاوه بر مدرک دوره کارشناسی، اعطا خواهد شد.
وی اعلام نمود: باتوجه به موفقیت دوره کوآپ، هم اکنون تعداد زیادی از صنایع کشور با دانشکده های این دانشگاه برای اجرای دوره، تفاهم نامه همکاری منعقد کرده اند. صنایع برای اجرای این دوره باید از سه شرط تنوع کاری و به روز بودن فعالیت ها، علاقه مندی به جذب نیروی جدید و توان مالی مناسب برخوردار باشند. دانشجویانی که در این دوره شرکت می کنند نیز از حقوق و بیمه برخوردار خواهند بود و دستمزد پرداختی از جانب صنعت نباید از حداقل میزان دستمزد تعیین شده توسط وزارت کار کمتر باشد.
دکتر میرصالحی عنوان کرد: از دانشجویانی که در دوره اول کوآپ شرکت داشتند نظرسنجی صورت گرفت و این افراد بعد از حضور در دوره، برای ادامه فعالیت در رشته تحصیلی خود انگیزه بیشتری پیدا کرده بودند. همین طور از این که موفق به دریافت دستمزد در حین تحصیل شده بودند اظهار رضایت کردند و به وضعیت اشتغال خود در آینده امیدوارتر شده بودند. علاوه بر این، اجرای دوره کوآپ، با توانمند سازی فارغ التحصیلان، شکل گیری ارتباط موثر بین دانشکده ها و صنعت های فعال در کشور و آگاه سازی صنایع از توان بالای دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، منجر به بهبود اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاه خواهد شد.
مسئول دوره های کار و آموزش پایدار (کوآپ) دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: تا حالا صنایع زیادی در این طرح مشارکت نموده اند و در مجموع استقبال خوبی را شاهد بوده ایم. بعنوان مثال، یکی از صنایعی که در دوره اول مشارکت داشت از توان بالا، انگیزه و استعداد دانشجویان حاضر در آن صنعت، بسیار اظهار رضایت نمود و در دوره دوم نیز مجدداً به پذیرش دانشجو اقدام نمود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی عنوان کرد: در ادامه برنامه داریم تا اجرای دوره را به تمام دانشکده های دانشگاه بسط داده و بصورت مستمر رویه اجرائی دوره را برمبنای بازخوردهای دانشکده های مجری و دانشجویان حاضر در دوره، بهبود بخشیم. همچنین، قرار بر این است که وب سایت کوآپ دانشگاه نیز توسط مدیریت محترم ارتباط با صنعت تکمیل شود و ارتباط با دانشجویان و صنایع بوسیله این سامانه امکان پذیر شود.
منبع:

1400/06/20
20:57:47
5.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی