مسیرساز

چرا افراد پس از بازنشستگی هم دنبال کار می روند؟

چرا افراد پس از بازنشستگی هم دنبال کار می روند؟

یک مقام مسئول کارگری بکارگیری نیروهای تازه نفس و آماده کار را در ورودی های تامین اجتماعی اثرگذار دانست و با تاکید بر ترمیم حقوق و دستمزد کارگران و بازنشستگان اظهار داشت: اگر کارگر و بازنشسته تامین باشند و دریافتی آنها هزینه های زندگی را پوشش دهد دیگر در شصت سالگی و پس از بازنشستگی دنبال شغل دوم و سوم نمی روند تا امورات زندگیشان بچرخد!فتح الله بیات در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر اهمیت دخل و خرج های تامین اجتماعی و شفاف سازی آن اظهار نمود: یکی از موضوعات مهمی که از وزیر کار انتظار داریم مورد توجه قرار دهند، بحث ورودی خروجی های سازمان تامین اجتماعی و شفاف سازی دخل و خرج های آنست. متاسفانه امروز میزان ورودی های سازمان و حق بیمه ها درحال کم شدن است و به تبع آن اشتغال هم کاهش پیدا کرده است؛ از آن طرف نیروهای قدیمی بسیاری داریم که هنوز بازنشست نشده یا بازنشسته شده اند ولی بجای آنها نیروی جدید به کار گرفته نمی گردد.

وی اظهار داشت: باید نیروهای تازه نفس و جدید وارد این چرخه شوند تا از این طریق هم اشتغالزایی به وجود آید و هم ورودی های بیمه در تامین اجتماعی تقویت شود.

بیات اشاره کرد: طرح هایی مثل افزایش سن بازنشستگی که جز افزایش استرس و فشارهای روانی برای نیروی کار و خانوار نتیجه ای به دنبال ندارد اشتباه است، بجای این طرح ها باید نیروهای قدیمی از چرخه بیرون بروند و نیروهای تازه نفس و جدیدتر به این مجموعه اضافه و به کار گرفته شوند تا با اشتغال جدید و افزایش پرداختی های حق بیمه، سازمان متحول شود.

این مقام مسئول کارگری در پاسخ به این پرسش که چرا خیلی از افراد بعد از بازنشستگی هم دنبال کار هستند و در چند جا مشغول کار می شوند؟ اظهار نمود: متاسفانه مخارج زندگی بالا رفته و تامین هزینه ها دشوار شده است. نیروهای بازنشسته ای که حالا می بینیم در دو یا حتی سه شغل کار می کنند به این علت است که هزینه های زندگی آنها با حقوق و دریافتی فعلی تامین نمی گردد و ناچار می شوند پس از هم بازنشستگی هم کار کنند.

وی ترمیم حقوق و دستمزد کارگران و بازنشستگان را خواهان شد و اظهار داشت: اگر این اتفاق بیفتد و دریافتی کارگر و بازنشسته هزینه های زندگی آنها را پوشش دهد دیگر در شصت هفتاد سالگی و بعد بازنشستگی دنبال شغل دوم و سوم نمی روند که امورات زندگیشان بچرخد.

بیات اضافه کرد: تامین اجتماعی در این شرایط نامساعد اقتصادی باید یک فکر اساسی بکند و به اشتغال نیروهای جوان آماده کار و ترمیم حقوق و دستمزد بازنشستگان توجه کند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در آخر بر لزوم ساماندهی قراردادهای کار اصرار کرد و اظهار داشت: امروز جوان فوق لیسانس و لیسانس مملکت به کار گرفته می شوند ولی پایه مزد برای آنها محاسبه می شود در صورتیکه این کار منصفانه نیست و به ضرر سازمان تامین اجتماعی است. مجموع دریافتی کارگر نسبت به سابقه، شغل، مدرک و مسئولیتهایش باید در حق بیمه لحاظ شود تا در ورودی سازمان تاثیر بگذارد و سازمان بتواند با قدرت عمل بیشتری درباب بازنشستگی افراد اقدام نماید و در مقابل نیروهای کار جوان و آماده به کار را به خدمت بگیرد.
1400/06/12
14:04:53
5.0 / 5
191
تگهای خبر: هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی