مسیرساز

کاهش تورم سالیانه در بازار مسکن

کاهش تورم سالیانه در بازار مسکن

به گزارش مسیرساز با وجود افزایش ۳.۱ درصدی قیمت مسکن در شهر تهران طی یک ماه اخیر رشد نقطه به نقطه سالیانه آن در یک روند نزولی از حدود ۹۲ درصد در ابتدای سالجاری به ۳۴ درصد در مردادماه رسیده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، بازار مسکن شهر تهران طی شش ماه اخیر در محدوده ۳۰ میلیون تومان قرار گرفته و در واقع رشد شش ماه اخیر این بازار نزدیک به صفر بوده است. مرداد سال جاری متوسط قیمت هر متر خانه در تهران ۳۰.۹ میلیون تومان بوده که در مقایسه با تیرماه سال جاری ۳.۱ درصد و نسبت به مرداد سال قبل ۳۴ درصد رشد نشان داده است. این در شرایطی است که از اسفند سال گذشته تا مرداد سال جاری بازار مسکن در یک مسیر مشخص با ریزنوساناتی از کانال ۲۹ به ۳۰ و برعکس حرکت کرده و رشد نقطه به نقطه شش ماهه آن ۲.۳ درصد و رشد سالیانه آن ۳۴ درصد بوده است.
با وجود رسیدن تورم عمومی به ۴۵ درصد و تورم نقطه به نقطه به ۴۳ درصد، تورم یک ساله بازار مسکن ۳۴ درصد بوده که از عقب ماندگی ۹ واحد درصدی بازار مسکن حکایت دارد. اما نکته قابل توجه ثبات بازار مسکن در شش ماهه اخیر است که افت انتظارات تورمی در این بازار را نشان داده است. این ثبات در شرایطی بوجود آمده که شاخص قیمت نهاده های ساختمانی در یک سال گذشته بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده و گزارش شامخ اتاق تعاون ایران از تیرماه ۱۴۰۰ حاکی از کاهش تیراژ ساخت و ساز و افزایش قیمت نهاده های ساختمانی حکایت دارد. طبق گزارش شاخص مدیران خرید (شامخ) که توسط اتاق تعاون ایران انتشار یافته در تیرماه ۱۴۰۰ عدد کل شامخ ۵۴.۸۷ بوده که نسبت به خرداد که ۶۰.۵۵ بوده کاهش قابل ملاحظه ای دارد و افت فعالیت های ساختمانی را نشان داده است.
اما طبق گزارش بانک مرکزی، روند نزولی رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن معامله شده در شهر تهران در ماه گذشته تداوم یافت؛ بر این اساس متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در مرداد ماه سالجاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش پیدا کرده است، این در شرایطی است که رشد این نرخ در فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیرماه ۱۴۰۰ به ترتیب، ۹۱.۷، ۶۹.۷، ۵۶.۶ و ۴۳.۷ درصد بوده است.
آمار و ارقام گویای آن می باشد که بازار مسکن هنوز از قفس قیمتی ۳۰ میلیون تومان رها نشده و با عنایت به دریافت اخبار امیدبخش از جانب دولت در خصوص وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی، کنترل بازار ارز و تقویت احتمالات درباره احیای مذاکرات هسته یی بعید به نظر می آید که در نیمه دوم سالجاری بازار مسکن رشد لجام گسیخته ای را تجربه کند.
با این که برخی معتقدند افزایش نسبی قیمت دلار و خودرو که طی هفته های اخیر اتفاق افتاده می تواند به رشد قیمت مسکن منجر شود تجربه نشان داده شروع فرایند رشد این بازارها لزوما نمی تواند همزمان باشد؛ چون که مولفه های بسیاری در جهت دهی بازارها وجود دارد و ظرفیت درونی هر بخش مسیر آنرا مشخص می کند. ازاین رو نمی توان با قاطعیت از تحرک نسبی یا رکود بازار مسکن در آینده نزدیک سخن گفت. از سوی دیگر بازار مسکن یک بازار دیرپذیر است که نسبت به نوسانات دیگر بخشها دیر واکنش نشان داده است.
ظرفیت بازار مسکن به حدود یک سوم رسیده است. طی سال های اخیر و در شرایط معمول به صورت متوسط حدود ۱۵ هزار فقره معامله در تهران صورت می گرفته که الان به حدود ۵۰۰۰ فقره کاهش یافته است. مردادماه سال جاری تعداد معاملات مسکن شهر تهران معادل ۵.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۸.۴ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۳۹.۴ کاهش را نشان داده است.
مهمترین عامل ایجاد آرامش در بازار مسکن به رکود معاملات ناشی از عدم توان متقاضیان برمی گردد. خروج تقاضای واقعی در کنار عواملی همچون دریافت مالیات از خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه به تدریج با افت خرید و فروشهای سرمایه ای در بازار مسکن همراه شده و از آبان ماه سال قبل تعداد قابل توجهی از دلالان، بازار مسکن را ترک کرده اند.
منبع:

1400/06/08
10:19:46
5.0 / 5
214
تگهای خبر: بازار , ساخت , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی