مسیرساز
در گفت و گو با مسیرساز مطرح شد

پیشنهاد ساخت مسکن استیجاری برای کارگران

پیشنهاد ساخت مسکن استیجاری برای کارگران

یک کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه در حال حاضر تمام حقوق و دریافتی کارگران صرف هزینه های مسکن و اجاره بها می شود، دو راهکار برای خانه دار شدن کارگران به دولت رئیسی پیشنهاد کرد.علیرضا حیدری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: زمانی دوسوم حقوق و درآمد کارگران بابت اجاره مسکن صرف می شد ولی امروز همه دریافتی کارگر و بازنشسته صرف اجاره مسکن می شود؛ ازاین رو لازم است فرمول های موفقی که در کشورهای دنیا اجرا شده مورد مطالعه قرار بدهیم و آنها را برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد و محروم جامعه به کار بگیریم.

وی افزود: وقتی کارگر یا بازنشسته نقدینگی ندارد که آورده اولیه اش را تأمین کند یا فاقد تمکن و درآمد مالی است و پس اندازی ندارد باید مسکنی برای او ساخت که بتواند پس از مدتی در آن سکونت پیدا کند و معادل آنچه توان پرداخت دارد و به میزان توانایی درآمدی از او اجاره دریافت کرد.

این کارشناس حوزه کار تصریح کرد: هم اکنون دو راه پیش روی دولت آقای رئیسی برای خانه دار کردن کارگران وجود دارد، یکی ساخت مسکن استیجاری و مسکن اجاره به شرط تملیک و دیگری دادن وام های دراز مدت با اقساط کم بهره است.

وی اضافه کرد: ما می توانیم الگوی مسکن را کوچک نماییم و در اختیار همه قرار بدهیم یعنی با انبوه سازی در الگوی مسکن کوچک، افراد بی خانمان را ساماندهی نماییم و با اعتبارات دولتی و اعتباراتی که از بخشهای دیگر تأمین می شود، مسکن اجاره به شرط تملیک را در طولانی مدت و با نرخ پایین ساخته و تحویل افراد بدهیم.

حیدری اضافه کرد: با این شیوه افراد در خانه می نشینند و اقساط آنرا در چارچوب اجاره با نرخ پایین و به شکل طولانی مدت می پردازند و صاحبخانه می شوند.

به گفته حیدری در ساخت و تولید مسکن استیجاری و اجاره به شرط تملیک برای کارگران بدون آنکه دخالت مستقیم دولت باشد میتوان با تولید کنندگان مسکن که به شکل حرفه ای در بازار وجود دارند وارد مذاکره شد و مشارکت آنها در ساخت مسکن را در چارچوب دادن یکسری امتیازات برای کاهش هزینه هایشان به کار گرفت.


منبع:

1400/05/20
01:08:29
5.0 / 5
309
تگهای خبر: بازار , تولید , ساخت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی