مسیرساز
تالار شیشه ای سیمان مات شد؟

کف بازار خبری از سیمان 40 هزار تومانی نیست

کف بازار خبری از سیمان 40 هزار تومانی نیست

با وجود آنکه مسؤلان وزارت صمت گفته اند قیمت سیمان به پاکتی ۴۰ هزار تومان رسیده است، کف بازار خبری از این نرخها نیست و در تهران سیمان کمتر از ۶۵ هزار تومان پیدا نمی شود؛ بورس هم ظاهرا به جولانگاه سرمایه داران بزرگ تبدیل گشته که به شکل عمده خطهای تولید را خریداری و سپس با رکوردهای افزایشی به توزیع کنندگان خرد می فروشند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، سازندگان مسکن کماکان در انتظار وعده های ارزان سیمان و فولاد با وصل شدن برق کارخانجات هستند. اما قیمت ها در واحدهای توزیع کاهش چندانی نداشته و در محدوده ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان قرار دارد. فروشندگان خرد می گویند که یک پاکت سیمان هم در بورس به آنها نمی رسد و باید از سرمایه داران بزرگ خریداری کنند.
بعد از عرضه سیمان در بورس کالا در روز ۹ خردادماه این امیدواری بوجود آمد که بازار به شفافیت برسد و قیمتها کاهش پیدا کند. اعلام گردید که هر فرد با کد بورسی می تواند ۱۰ تن سیمان بخرد. حدود یک ماه بعد در روز ۱۵ تیرماه برق کارخانجات سیمان و فولاد به علت محدودیتهای برق کشور و کمک به مصرف خانگی قطع شد. در ادامه تولیدکنندگان با کش و قوسهایی در خصوص وصل شدن برق شبانه و باردیگر ایجاد محدودیت مواجه گشتند که کماکان این وضعیت کژدار و مریز ادامه دارد.
روز ۱۲ مردادماه هم شرکت توانیر آب پاکی را روی دست همه ریخت و اعلام نمود که با عنایت به استمرار گرمای هوا، فعالیت واحدهای سیمانی و فولادی تا اطلاع ثانوی مطابق توافقات قبلی ادامه داشته باشد. این اطلاعیه بعد از آن صادر شد که به علت کاهش عرضه و افزایش شدید قیمت سیمان و فولاد، مسؤلان وزارت صمت خواهان تأمین برق صنایع فولادی و سیمانی شده بودند.
در ایام اخیر هم برخی رسانه ها همچون رسانه ملی با آب و تاب از زبان اسدالله کشاورز ـ معاون وزیر صمت ـ اعلام نمودند که قیمت سیمان در بازار کاهش یافته و به ۴۰ هزار تومان رسیده است. اما سازندگان می گویند خبری از این نرخها نیست.
ایرج رهبر ـ نایب رئیس انجمن انبوه سازان تهران ـ با انتقاد از ورود سیمان به بورس کالا به ایسنا اظهار داشت: معدودی از افراد در گلوگاه بورس نشسته اند و طی هماهنگی با یکدیگر نرخ سیمان را تعیین می کنند. قرار بود با عرضه سیمان در بورس قیمتها کاهش پیدا کند اما هم اکنون کیسه ای ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان به دست سازندگان می رسد. همین وضعیت را هم زمانی که فولاد در بورس ارائه شد داشتیم. این در شرایطی است که کارخانجات از برق و گاز ارزانقیمت استفاده می نمایند و باید تلاش کنند تا مستقیما کالا را به دست مصرف کننده نهایی برسانند. اما الان دلالان تعیین کننده نرخها هستند.
با یکی از توزیع کنندگان سیمان در شهر تهران هم تماس گرفتیم که قیمت هر پاکت را ۶۷ هزار تومان اعلام نمود. از او درباره فرایند بورسی شدن سیمان پرسیدیم که اظهار داشت: به هیچ عنوان افراد عادی توانایی ورود به بورس را ندارند. از بامداد زود در محل بورس حاضر می شویم. سرمایه داران بزرگ خط تولید سیمان را یکجا می خرند و بعد با چند برابر قیمت به ما می فروشند؛ تازه اگر شانس بیاوریم و کالا به ما برسد.
از روز ۹ خردادماه تا کنون حدود ۳.۳ میلیون تن سیمان توسط ۳۷ شرکت سیمانی در بورس عرضه شده است. شنبه هفته هم مقرر است ۶۱۶ هزار تن سیمان دیگر از جانب ۲۲ شرکت به تالار شیشه ای بیاید و تعداد شرکتهای سیمانی پذیرفته در بورس به عدد ۵۴ می رسد. اما فعالان بخش سازمان می گویند با وجود آنکه بورس سیمان و فولاد می توانست با حذف واسطه ها به یاری تولیدکنندگان این محصولات، سازندگان مسکن و خریداران بیاید، تا کنون این مورد در حد خیال باقی مانده است.
منبع:

1400/05/15
13:00:48
5.0 / 5
277
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی