مسیرساز
قیمتهای پیشنهادی ۸ درصد پایین آمد

بازار مسكن بر مدار كاهش قرار گرفت

بازار مسكن بر مدار كاهش قرار گرفت

مسیرساز: تازه ترین آماراز وضعیت بازار مسکن شهر تهران حاکی از آنست که نرخهای پیشنهادی در خردادماه نسبت به اردیبهشت ماه ۸ درصد کاهش یافته و افت قیمت در مناطق شمالی، بیشتر بوده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، نخستین آمار غیررسمی از رصد بازار مسکن شهر تهران در خردادماه ۱۴۰۰ عقبگرد محسوس قیمتها را نشان داده است. تلفیق چند عامل فرعی با انتخابات ریاست جمهوری و گفت وگوهای برجام، بعنوان دو متغیر اصلی به تعدیل انتظارات تورمی و حتی ریزش قیمتها در بازار مسکن، بویژه در مناطق واقع در نیمه شمالی پایتخت منجر گردیده است. کاهش قیمتهای پیشنهادی که از بهمن ماه گذشته شروع شده در خردادماه هم ادامه پیدا کرد.
طبق داده های سامانه کیلید که تحولات بازار مسکن شهر تهران را بررسی می کند قیمت پیشنهادی هر متر مربع واحد مسکونی در آگهی های خردادماه ۱۴۰۰ نسبت به اردیبهشت ماه ۸ درصد کاهش یافته است. بیشترین افت قیمت به ترتیب در مناطق ۲، ۲۲، ۴، ۶ و ۵ اتفاق افتاده است. از سوی دیگر مناطق ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ با مقدار اندکی رشد قیمت مواجه گشتند. نرخها در مناطق ۷، ۸، ۱۳ و ۱۷ هم با ثبات همراه بود.
درصد تغییرات قیمت متر مربع آگهی های فروش مسکن از آن حکایت می کند که متوسط قیمت از ۴۶.۷ میلیون تومان در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ۴۳ میلیون تومان در خردادماه رسیده که افت ۸ درصدی را نشان داده است. البته میانگین قیمتهای قطعی بر مبنای معاملات اردیبهشت ماه ۲۸.۸ میلیون تومان در هر متر مربع است.
متوسط قیمت هر متر مسکن در آگهی های منطقه ۱ از ۷۹.۴ میلیون تومان به ۷۹.۱ میلیون تومان رسیده است. در منطقه ۲ نرخ هر متر مربع از ۶۴ میلیون به۶۰ میلیون، در منطقه ۴ از ۴۵ میلیون به ۴۳ میلیون، منطقه ۵ از ۳۹ به ۳۷.۹ میلیون، منطقه ۶ از ۵۰ به ۴۸ میلیون و منطقه ۲۲ از ۳۵.۷ به ۳۴ میلیون تومان رسیده است.
از سوی دیگر درصد تغییر بازدید آگهی ها که می تواند نشانه ای برای محاسبه میزان تقاضا باشد از رشد ۹.۳ درصد در خردادماه ۱۴۰۰ نسبت به اردیبهشت ماه حکایت دارد. میزان بازدید از آگاهی های اجاره هم افزایش ۳.۴ درصدی را نشان داده است.
با این وجود نرخهای پیشنهادی اجاره نسبت به ماه قبل ۱.۹ درصد کاهش یافته و این در شرایطی است که حجم عرضه واحدهای اجاری در خردادماه ۱۴.۳ درصد در مقایسه با یک ماه قبل افزوده شده است.
شاخص تقاضای خرید و فروش به تفکیک متراژ هم که از آگهی های سامانه کیلید استخراج شده نشان داده است رتبه اول بازدید در ارتباط با واحدهای ۸۰ تا ۱۰۰ متر مربع است که ۲۱ درصد بازدیدها را شامل می شود. در رتبه دوم هم واحدهای ۶۰ تا ۸۰ متر با ۱۵ درصد قرار دارند. واحدهای ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر و ۱۲۰ تا ۱۴۰ متر هم هریک ۱۲ درصد از بازدید کل آگهی ها را به خود اختصاص می دهند.
در بازار رهن و اجاره هم واحدهای ۸۰ تا ۱۰۰ متر مربع با سهم ۲۴ درصدی از بازدیدها رتبه اول را دارند. در رتبه دوم واحدهای ۶۰ تا ۸۰ متر با ۱۶ درصد قرار گرفته اند و خانه های ۱۲۰ تا ۱۴۰ متر با سهم ۱۴ درصدی جایگاه سوم را به خود اختصاص داده اند.
انتظارات تورمی در بازار مسکن شهر تهران ناشی از دو متغیر اصلی، تعدیل شده است. از یک طرف، قرار گرفتن در بازه زمانی پیش از انتخابات ریاست جمهوری به رکود معاملات ملک منجر گردید. نهایتا انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ با پیروزی حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی همراه بود. رئیسی که عنوان کرده مسکن را در اولویت برنامه های خود قرار می دهد، احداث سالیانه یک میلیون واحد مسکونی را هدفگذاری کرده است.
بر این اساس برخی کارشناسان همچون مصطفی قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ معتقدند در صورت تحقق این وعده، افزایش عرضه در بین مدت می تواند منجر به آرامش بازار مسکن شود. مذاکرات برجام هم طی ماههای اخیر بعنوان یک عامل اثرگذار به ثبات بازارهای ارز و طلا انجامید و قیمتها در بازار مسکن را ریزشی کرد. کاهش شدید توان خرید طرف تقاضا، رکود معاملات و افت حدود ۶۰ درصدی قراردادهای خرید و فروش هم از دیگر عوامل کاهش قیمتها است.
با این وجود بعضی دیگر از کارشناسان در تحلیل چشم انداز بازار مسکن در پسا انتخابات اعتقاد دارند که سیاستهای انبساطی پولی همچون پرداخت یارانه های نقدی می تواند بعنوان عامل بازدارنده در کاهش تورم در همه سطوح همچون بخش مسکن عمل کند.
به هر ترتیب در شرایط فعلی بررسی ها از بازار مسکن شهر تهران از آن حکایت می کند که از اسفند ماه سال قبل تا کنون قیمتهای پیشنهادی حدود ۲۰ درصد کاهش یافته و این در شرایطی است که نرخهای قطعی در دو ماه ابتدایی سالجاری طبق اعلام بانک مرکزی از افت ۵ درصد حکایت دارد.
منبع:

1400/03/31
22:55:41
5.0 / 5
583
تگهای خبر: احداث , بازار , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی