مسیرساز
كارشناس مسائل شهری:

مشاركت اجتماعی در فضاسازی شهری حلقه مفقوده كلانشهر اراك است

مشاركت اجتماعی در فضاسازی شهری حلقه مفقوده كلانشهر اراك است

به گزارش مسیرساز یک کارشناس مسائل شهری اظهار داشت: مشارکت اجتماعی در فضاسازی شهری یکی از محوری ترین مباحث مدیریت شهری است که متاسفانه در کلانشهر اراک سالهاست از آن غفلت شده است.مهدی احمدلو در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به نقش مشارکت اجتماعی در فضاسازی شهری اظهار نمود: بدیهی است که مردم با گذراندن ساعاتی از روز خود در فضاهای سبز و پارک ها قادر خواهند بود ساعت ها از استرس و نگرانی به دور باشند و با انجام فعالیتهای جسمی در این مکان ها، به رفاه جسمی و روانی دست یابند.
وی افزود: اما متأسفانه نابرابری گسترش این مکان ها سبب شده که خیلی از مردم کلانشهر اراک به فضاهای سبز و پارک ها دسترسی نداشته باشند و از تمام مزایای آن محروم بمانند. البته خبر خوش این که انتشار ویروس کرونا سبب شد مردم از اهمیت چنین مکان هایی بیشتر آگاه شده و حتی به صورت گروه هایی به ایجاد فضاهایی عمومی در نزدیکی محل سکونت خود دست بزنند.
این فعال کارشناس مسائل شهری اظهار داشت: اعمال محدودیت های کرونایی و به دنبال آن، بسته شدن دائمی یا موقتی خیلی از خیابان ها هم زمینه لازم را برای افراد دوستدار طبیعت فراهم آورد تا در نزدیکی منازل خود فضاهایی سبز به وجود آورند در واقع، مشارکت اجتماعی یکی از مهم ترین مولفه ها در ایجاد فضاهای سبز امروزی بوده که نتایج مثبت زیادی بر فضاسازی شهری بر جای گذاشته است.
احمدلو اظهار داشت: یکی از چالش هایی که فضاهای عمومی که کلانشهر اراک با آن مواجه می باشد نوع طراحی این مکان ها توسط مسؤلان شهری و خواسته متفاوت شهروندان از آنها است. گزارشات حاکی می باشد که در کلانشهر اراک، مدیران شهری آن کمتر از دو درصد بودجه سالیانه یک شهر را برای طراحی، ساخت، بهبود وضعیت و حفظ فضاهای عمومی هزینه می کنند که بدون شک این میزان سرمایه گذاری نمی تواند خواسته های شهروندان اراکی را از فضاهای عمومی محل سکونت خود برآورده کند.
وی افزود: هر چند در خیلی از شهرهای کشور ساکنان دست به دست هم می دهند و در بهبود وضعیت فضاهای عمومی اطراف خود می کوشند در چنین شرایطی، مردم حتی از درآمد شخصی خود برای ارتقای فضاهای عمومی اطرافشان هزینه می کنند تا در نتیجه، مکان هایی مطابق با خواسته خود به وجود آورند ولی این امر در کلانشهری چون اراک تا کنون اتفاق نیافتاده است و بعنوان خلأ شهری به حساب می آید.
احمدلو تصریح کرد: آنچه که بعنوان راهکار در این خصوص به نظر می آید باید گروه هایی داوطلب، خواه از جانب مقامات شهری اراک یا بعنوان نمایندگانی از سوی خود مردم، برای حفظ این فضاها به کار گرفته شوند. هر چند این وضعیت در بین شهرهای کشور بسیار رایج است ولی این امر در کلانشهر اراک اتفاق نیافتاده است و می طلبد شورای شهر ششم به این امر اهتمام بیشتری بورزد.
وی اظهار نمود: طی یک دهه گذشته، خیلی از نهادهای دولتی و مردمی در اکثر شهرهای کشور، بخصوص شهرهای اصفهان دست به دست هم داده اند تا به فضاسازی در شهرهای خود بپردازند در واقع اغلب فضاهای سبز و مکان های عمومی موجود در شهرها، نتایج تلاشهای بی وقفه افرادی است که گاهی حتی بدون حمایت دولت های محل خود، با مشارکت یکدیگر به ایجاد فضاهای عمومی یا بهبود وضعیت آنها پرداخته اند.
این فعال اجتماعی افزود: صبوری و اشتیاق گروه های داوطلب به فضاسازی شهری از مهم ترین مؤلفه های مؤثر بر موفقیت این گروه ها به حساب می آید که توانسته سیمای سرسبز و زیبای خیلی از شهرهای کشور را رقم بزند ولی در شهر اراک به واسطه کاهش تعلق شهری شهروندان شاهد این گونه اقدامات نیستیم که می طلبد سیاستگذران حوزه شهری به این امر اهتمام ویژه ای ورزیده و با طرح یک برنامه جامع به این معضل بپردازند.
احمدلو اظهار داشت: یکی از مهم ترین اقداماتی که مقامات شهری کلانشهرهای ایران همچون اصفهان، شیراز، مشهد و غیره طی چند سال گذشته برای حفظ و گسترش فضاهای عمومی به آن روی آورده اند، مساله حمایت طراحان و شهروندان علاقه مند به طراحی فضاهای عمومی بوده است بعنوان مثال مدیران کلانشهر اصفهان به این نتیجه رسیده اند که پشتیبانی از افراد مسئول طراحی های فضاهای عمومی و گروه های علاقه مند به مشارکت در پروژه های شهری به یک اندازه مهم می باشد چون که هر ۲ گروه می توانند در افزایش و بهبود فضاهای سبز و پارک ها بیشترین نقش را ایفا کنند ازاین رو مدیران طی چند سال قبل تصمیم گرفته اند کارگاه هایی آموزشی برگزار کنند که در آنها، افراد علاقمند می توانند مهارت های مختلف را به درستی یاد بگیرند و در بهبود وضعیت فضاهای عمومی شهر خود بکوشند.
وی در انتها بیان نمود: یکی از نگاههای شورای شهر اراک در دوره آتی باید این باشد که از ظرفیت جامعه هنری و مردم در بهبود فضای شهری استفاده نماید و در شورای شهر ششم به نقش مشارکت اجتماعی در فضاسازی شهری بیشتر پرداخته شود.


منبع:

1400/03/27
23:19:26
5.0 / 5
510
تگهای خبر: ساخت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی