مسیرساز
یادداشت،

نمونه سوالات امتحانی نامزدهای شورای شهر تهران!

نمونه سوالات امتحانی نامزدهای شورای شهر تهران!

مسیرساز: انتخابات دوره ششم شورای شهر پایتخت رکورد ارائه تعداد فهرست از جانب جریانها و گروههای مختلف را شکسته و به صورتی موجب سردرگمی عموم شهروندان شده است.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_میثاق بدیعی مقدم: این روزها لیست های زیادی برای معرفی نامزدهای شورای شهر در فضای مجازی زیادی دست به دست می شود. در بعضی اشتراک چند چهره دیده می شود و برخی در لیستهای مشترک یا متفاوت دیده می شوند، این مساله کار را برای افرادی که می خواهند با خیال آسوده به فرد یا افرادی که بتوانند گره ای از مشکلات شهرشان باز کند، سخت کرده چون در خیلی از لیست ها از افراد کمتر شناخته شده استفاده شده است.
در حوزه انتخابیه شهر تهران که شورا علاوه بر شهر تهران، قسمتی از شهرستان شمیرانات و شهرستان شهرری را هم شامل می شود؛ شورایی است که باید شهرداری را انتخاب و بر مدیریت آن نظارت کند که سازمان عظیمی را اداره کند که از برخی وزارتخانه های کشور بزرگ تر و پیچیده تر است، سازمانی که باید رتق و فتق جمعیتی بالاتر از برخی کشورهای همسایه را بر عهده بگیرد، مشتمل بر ۲۲ منطقه بزرگ و پرجمعیتی که هریک خود شهری هستند.
انتخاب اعضای شورای شهر در دوره های اول تا پنجم پایتخت نشینان را به این نتیجه رسانده که انتخاب های احساسی سیاسی و انتخاب چهره های ورزشی و هنری و… همیشه شورا را به حاشیه برده و از کارکرد اصلی آن دور کرده است. اما در این دوره هم خیل زیادی از افراد فاقد تخصص و تجربه خودرا برای ورود به ساختمان خیابان بهشت گرم می کنند. در این میان انتخاب افراد خبره حتی برای اهل فن هم کار سختی است.
برای این منظور شاید بهترین کار این باشد که برای خودمان یادآوری نماییم اسم افرادی را که می خواهیم روی برگ رأی بنویسیم، مقرر است در چه زمینه ای دانش، مهارت و تجربه داشته باشند؛ بدین منظور لیستی از سوالاتی ردیف شده که مروری بر تواناهایی های فوق در این حوزه است. اگر نامزدی که دارای شایستگی های حداقلی یعنی داشتن تقوا و تعهد کاری و دوری از از فساد و فاسدان، بتواند بیش از نصف این سوالات پاسخ دقیق و به دور از کلی گویی های معمول دهد، لیاقت نشستن بر کرسی پارلمان شهری پایتخت را دارد.
حوزه مالی و اقتصادی
۱- بودجه پایتخت برای سال ۱۴۰۰ چند میلیارد تومان است؟ در فصل اول سال چقدر درآمد و هزینه کرد شهرداری مطابق با یک چهارم بودجه سال جاری بوده و چه میزان انحراف داشته است؟
۲- بدهی دولت به شهرداری تهران چه میزان است؟ در چه زمینه هایی این بدهی ها انباشته شده و مقرر است در صورت وصول در چه بخش هایی هزینه شود؟
۳- با عنایت به بدهی بالای شهرداری تهران به بانک ها، برای کسری بودجه بخش های زیربنایی همچون توسعه حمل و نقل عمومی چه راهکاری غیر از استقراض دارید؟ برای تهاتر با سایر نهادها و سازمان ها دقیقاً چه برنامه ای دارید؟
۴- بهترین و سریع ترین راه برای تسویه حساب انباشت بدهی شهرداری های مناطق به پیمانکاران چیست؟
۵- موافق تعدیل نیروهای شهرداری که بعضاً در دوره های گذشته بواسطه ارتباطاتی بیش از حد نیاز کارمند جذب شده هستید؟ چرا؟
۶- با نحوه اداره فعلی مؤسسه شهروند موافق هستید؟ چه نقدی بر عملکرد فعلی آن دارید؟
بخش حمل و نقل
۱- نظر شما درباره رینگ بزرگراهی تهران چیست؟ کاستی های عمده تهران در این حوزه چیست؟
۲- برنامه شما برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی و جبران عقب ماندگی در این حوزه دقیقاً چیست؟
۳- کمبود واگن هنوز با اهمیت ترین نقص شبکه ریلی پایتخت و حومه است؛ دقیقاً چه راهکاری برای تامین واگن از شرکت های داخلی یا خارجی متناسب با جمعیت پایتخت و سفرهای درون شهری دارید؟
۴- برای اصلاح ساز و کار ورود شهروندان به طرح ترافیک و محدوده کاهش آلودگی پایتخت چه راهی پیشنهاد می دهید؟ دوران کرونا نشان داد که همه طرح های قبلی دارای ایرادات فراوان بودند.
۵- توسعه دوچرخه سواری ایمن و ارزان در پایتخت را به چه صورت می خواهید اجرائی کنید؟
محیط زیست
۱ – برنامه شما برای توسعه ناوگان عمومی و خصوصی برقی و هیبریدی چیست؟
۲- چرا طرح های قبلی در حوزه موتور برقی شکست خوردند؟ راه حل شما برای مشکلات قبلی همچون استند شارژ و تسهیلات اعطایی شهروندان چیست؟
۳- مشکل ورود کامیون های دیزلی در شب ها به پایتخت که حجم بزرگی از آلودگی تهران سوغات آنها است را به چه صورت می خواهید حل کنید؟
۴- برنامه شما برای ادامه فعالیت معادن شن و ماسه اطراف پایتخت چیست؟
۵- چه برنامه ای برای حل مشکل بوی نامطبوع جنوب پایتخت دارید؟
۶- وضعیت HSE در شهرداری تهران را به چه صورت ارزیابی می کنید؟ برای رسیدن به نقطه هدف در ۱۴۰۴ چه سازو کارهایی لازم است؟
حوزه شهرسازی و معماری
۱- نظر شما در مورد میزان صدور پروانه های ساخت چیست؟ چگونگی می خواهید تعادلی بین گران شدن مسکن در تهران و رکود ساخت و ساز از طرفی و از جانب دیگر شهر فروشی ایجاد کنید؟
۲- برای حفاظت از باغات شمال تهران شورا چه راهکاری دارید؟ با مصوبه مربوط به باغ ها در دوره پنجم موافق هستید یا مصوبه برج باغ ها در دوره های گذشته؟
۳- در ساخت و سازهای جدید در تهران تقریباً چیزی از هویت و اسلوب معماری ایرانی و اسلامی باقی نمانده است؛ برای احیای آنچه برنامه ای دارید؟
۴- بافت فرسوده تهران چند درصد پایتخت را شامل می شود و بیشتر در کدام مناطق است؟ شهرداری چه میزان در نوسازی این محلات باید نقش ایفا کند؟
۵- نظر شما در مورد ملک جماران نهاد ریاست جمهوری چیست؟
۶- درباره مصوبات کمیسیون ماده صد چه می دانید؟ ادامه فعالیت آن چگونه باید باشد؟
۷- در حوزه مناسب سازی معابر هنوز فاصله بسیاری تا نقطه هدف گذاری داریم، چه برنامه ای برای تسریع در این حوزه دارید؟
۸- طرح جامع شهر تهران را به چه صورت ارزیابی می کنید؟ به نظر شما نیاز به اصلاح دارد؟ دقیقاً در چه بخش هایی؟
حوزه های فرهنگی و اجتماعی
۱- اصطلاح فاصله شمال تا جنوب پایتخت شامل چه معیارهایی است؟
۲- برای کاهش فاصله شمال جنوب در معیارهای فوق چه راهکارهایی دارید؟
۳- برای پیشگیری از تخریب و حفظ خانه های تاریخی و میراثی پایتخت چه برنامه ای دارید؟
۴- چه برنامه ای برای افزایش نشاط شهروندان خصوصاً برای جوانان، نوجوانان و بانوان پایتخت دارید؟
۵- نظر شما در مورد زیست شبانه چیست؟
۶- ترجیح می دهید در شهری زندگی کنید که عبور و مرور دست فروشان چهره آنرا غیر مدرن کرده است با عنایت به این که شهروندانی که به علت نیاز مالی چاره ای به جز دست فروشی ندارند یا این که در امتداد پاک سازی چهره شهر برای شهروندان و گردشگر ها و معرفی چهره زیبای پایتخت ایران در جهان با این افراد برخورد شود؟
۶- به جهت اینکه شهر بعنوان یک عنصر زنده شناخته شود نه توده عظیم آجری و سیمانی چه پیشنهادهایی دارید؟
۷- برای مقابله با تکدی گری، کودکان خیابان و زباله گردها چه برنامه ای دارید؟
۷- برنامه شما برای اداره مؤسسه همشهری و رسیدگی به حواشی پیرامون آن چیست؟


منبع:

1400/03/25
22:11:57
5.0 / 5
588
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی