مسیرساز

بیشترین تعداد شاغلان روستایی در ارتباط با كدام بخش است؟

بیشترین تعداد شاغلان روستایی در ارتباط با كدام بخش است؟

به گزارش مسیرساز نتایج یک تحقیق نشان داده است در سال ۱۳۹۸ باوجود آنکه تعداد شاغلان روستایی در بخش خدمات کاهش داشته اما در بخش های کشاورزی، صنعت و ساختمان با افزایش همراه بوده است.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، نقش و اهمیت اشتغالزایی و کارآفرینی از مهم ترین چالش ها و دغدغه های اصلی سیاستگذاران اقتصادی در توسعه پایدار مناطق روستایی است.

کارآفرینی با ایجاد فرصت های شغلی، تولید ثروت و بهبود شرایط اقتصادی، کیفیت زندگی روستاییان را بهبود بخشیده و ضمن توزیع مناسب درآمد و ایجاد تعادل منطقه ای، سبب کاهش پدیده مهاجرت از روستاها می شود.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار با استناد آمارهای طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران به بررسی آمار شاغلین روستایی در بخش های عمده اقتصادی طی سالهای ۹۶ تا ۹۸ پرداخته است. به باعث این گزارش تعداد شاغلین ۱۰ ساله و بیشتر روستایی در سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ روند کاهشی داشته اما در سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ افزایش پیدا کرده است.


بیشترین نسبت شاغلین روستایی طی سال های ۹۶ تا ۹۸ در ارتباط با بخش کشاورزی و بعد از آن در ارتباط با بخش خدمات، صنعت و ساختمان بوده است.

بررسی تعداد شاغلین روستایی به تفکیک بخشهای اقتصادی نشان داده است بخش کشاورزی با ۱.۳ درصد، بخش صنعت با ۰.۴ درصد و بخش ساختمان با ۰.۱ درصد افزایش در سال ۱۳۹۸ روبرو بوده است این در شرایطی است که طی سال ۱۳۹۸ تعداد شاغلین روستایی در بخش خدمات کاهش ۰.۱ درصدی داشته است.توزیع شاغلین روستایی بر حسب بخش های عمده اقتصادی در سال ۱۳۹۸ از آن حکایت می کند که نسبت بخش کشاورزی در بین بخش های اقتصادی ۴۹.۴ درصد، بخش خدمات ۲۴.۱ درصد، بخش صنعت ۱۳.۷ درصد و بخش ساختمان ۱۲.۸ درصد بوده است؛ بدین سان بخش کشاورزی بیشترین تعداد شاغلین روستایی را به خود اختصاص داده و بخشهای خدمات، صنعت و ساختمان در رده های بعدی قرار دارند.

تعداد شاغلین روستایی با ۰.۶ درصد افزایش از ۶ میلیون و ۴۳۲ هزار و ۵۳۸ نفر در سال ۱۳۹۷ به ۶ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۲۹۴ نفر در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در میان استانهای کشور هم استان خراسان رضوی بیشترین سهم شاغلین روستایی در بخش های کشاورزی، صنعت و ساختمان را به خود مختص کرده است.
1400/03/23
10:17:39
5.0 / 5
303
تگهای خبر: تولید , خدمات , ساخت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی