مسیرساز
پایان سود دلالان با رفع تحریم ها

كدام كارخانه می تواند مواد اولیه اش را نقدی بخرد؟

كدام كارخانه می تواند مواد اولیه اش را نقدی بخرد؟

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز می گوید آنهایی که نگران برداشته شدن تحریم ها هستند می دانند که اگر مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ها وارد کشور شود دیگر نمی توانند سود دلالی ببرند و کتانی 150 هزار تومانی را 800 هزار تومان بفروشند!علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: یکی از دلایلی که گاهی نمی توانیم با کالاهای خارجی رقابت نماییم این است که قیمت تمام شده تولید بالا است و برای ما صرفه اقتصادی ندارد که همه چیز را در داخل تولید نماییم چون واردات بی رویه، تحریم و قاچاق سبب شده که هزینه تولید گران تمام شود و در کاهش توان رقابت ما با کشورهای دیگر تاثیر بگذارد.

وی افزود: هم اکنون بیشتر کارخانه ها به مواد اولیه وابسته اند و از زمانی که تحت تاثیر تحریم های ظالمانه قرار گرفتیم به سبب نوسانات شدید نرخ ارز ناچار شدند که با قیمتهای چند برابری و گاهی کیفیت پایین، مواد اولیه مورد نیاز را از بیرون تهیه کنند.

اصلانی به تاثیر برداشته شدن تحریم ها بر تولید داخلی اشاره نمود و اظهار داشت: معتقدم اگر تحریم ها برداشته شود مواد اولیه کارخانه ها به شکل مطلوبتری در دسترس تولیدکنندگان قرار می گیرد و دیگر بوسیله قاچاق یا با قیمتهای بالا دست کارخانه ها نمی رسد و توسط دلالان به تولیدکنندگان فروخته نمی گردد.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اعلان اینکه خیلی از تولیدکنندگان به سبب عدم ثبات قیمت مواد اولیه با حقوق معوق کارگران و چک های وصول نشده مواجهند، اظهار داشت: دو سال قبل کارفرمایان با چک ۹ ماهه تمام مواد اولیه مورد نیاز را از بازار با قیمت نازل خریداری می کردند و محصولاتشان را بعد از تولید به بازار عرضه می کردند. وقتی جنس فروخته می شد و پول به حساب شرکت می آمد کارخانه اول حقوق کارگران را می پرداخت و بعد بیمه تامین اجتماعی و دارایی و مالیات را می داد و در آخر چک هایش را وصول می کرد.

وی افزود: متاسفانه از دو سال قبل به این طرف به سبب تحریمهای ظالمانه، وارد نشدن کالا و کمیاب بودن مواد اولیه، فروشندگان نقدی جنس دست تولیدکنندگان می دهند و دیگر چک قبول نمی کنند اما کدام کارخانه آنقدر گردش مالی دارد که بتواند همه مواد اولیه را نقدی بخرد؟ آن هم در این شرایط کرونائی که اگر خط تولید متوقف و کارخانه بسته شود، کارگر بیکار می ماند.

اصلانی با طرح این پرسش که آیا کشورهایی مثل فرانسه، روسیه و کانادا که درهای اقتصادی را باز کردند و واردات و صادرات دارند، اقتصادشان به مشکل خورده است؟ اظهار داشت: آنهایی که نگرانند تحریم ها برداشته شود سودجویانی هستند که از این شرایط و کمیاب شدن مواد اولیه به نفع خود سو استفاده کردند. این عده از اول مخالف بازگشایی درها و رفع تحریم ها بودند و الان نگرانند نتوانند جنس ده هزار تومانی را ۱۰۰ هزار تومان و کتانی ۱۵۰ هزار تومانی را ۸۰۰ هزار تومان بفروشند!

به گفته این مقام مسئول کارگری، امروز با گسترش دهکده جهانی دیگر هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند اقتصاد را اداره کند و همه کشورها به هم نیاز دارند حتی آمریکا که بخش اعظمی از مواد اولیه خودرا از چین وارد میکند.
1400/02/31
12:39:19
5.0 / 5
553
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی