مسیرساز
نرخها نسبت به هفته قبل كاهش یافت

بازار مسكن در راه تخلیه حباب

بازار مسكن در راه تخلیه حباب

افزایش تعداد فروشنده ها در بازار مسکن منجر به ثبات و حتی کاهش قیمت در بعضی مناطق شده است؛ بررسیها نشان داده است که نرخهای پیشنهادی در تهران ۲ تا ۳ درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافته و جو آرامی بر بازار حاکم است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در دومین ماه از سال ۱۴۰۰ همزمانی چند عامل سبب ایجاد روند نزولی در بازار مسکن شده است. کاهش انتظارات تورمی، افت قیمت ارز، مالیات خانه های خالی، امیدواری به احیای برجام و نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، جو باثباتی در بازارهای ارز، طلا و مسکن بوجود آورده است؛ به صورتی که برخلاف ماههای اردیبهشت سال های گذشته خبری از افزایش قیمت نیست.
این روزها انتظارات تورمی در بازار ملک جای خویش را به برآوردهای کاهشی داده و بنابراین تعداد فروشنده ها افزایش پیدا کرده است. عمده تحلیلها بر این است که امسال قیمت مسکن معقول خواهد شد و حتی اگر کاهش پیدا نکند، رشد نخواهد داشت.
بررسیها داده های یک سامانه ملکی از آن حکایت می کند که در شهر تهران قیمتهای پیشنهادی مسکن نسبت به هفته قبل ۲.۵ درصد کاهش یافته است. مشاوران املاک علل مختلفی برای کوتاه آمدن مالکان از نرخهای قبلی بیان می کنند که قوی ترین مولفه به کاهش نرخ ارز مربوط می شود. البته هنوز نرخهای کذایی در بعضی فایلهای نوساز به چشم می خورد اما وضعیت کلی بازار آرام است.
درمورد معاملات هم با وجود آنکه هنوز آماری از اردیبهشت ماه ارائه نشده مشاهدات میدانی از افزایش نسبی خرید و فروشها حکایت دارد.


یک کارشناس: سال ۱۴۰۰ قیمت مسکن متعادل می شود
ابوالحسن میرعمادی ـ کارشناس بازار مسکن ـ می گوید: بجز مناطق شمالی که تکلیفشان مشخص است سالجاری در مناطق میانی و جنوبی، سال تعدیل قیمت مسکن خواهد بود؛ چونکه قیمتها حباب گونه افزایش پیدا کرده و به جهت اینکه بازار به حدی از منطق برسد باید نرخها متعادل شود. احیای برجام هم می تواند به آرامش همه بازارها همچون بازار مسکن کمک نماید.
وی بیان می کند: بی ثباتی اقتصاد سبب بلاتکلیفی فعالان اقتصادی شده و زندگی عادی بر پایه سرمایه گذاری سالم از بین رفته است. به صورتی که فعالیت های مولد گرفتار مشکلات اساسی شده اند.
میرعمادی با اشاره به اینکه هیچ تناسبی بین درآمد عمومی با قیمت خانه وجود ندارد اظهار داشت: دو راه پیش روی بازار مسکن است؛ یا قیمتها ثابت می ماند و توان متقاضیان به تدریج به قیمتها می رسد که طبیعتا بازار دیرتر به رونق خواهد رسید. یا این که قیمتها کاسته می شود و بازار زودتر رونق می گیرد. بجز این دو نمی توان گزاره دیگری برای بازار مسکن متصور بود.
متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، فروردین سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان داده است. طبق اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.
منبع:

1400/02/24
12:48:54
5.0 / 5
510
تگهای خبر: بازار , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی