مسیرساز

نقش موثر كارگران در كاهش صدمه های شغلی

نقش موثر كارگران در كاهش صدمه های شغلی

برابر اعلام معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صدمه های شغلی در واحدهای تولیدی تا ۲۹ درصد و صدمه های شغلی منجر به فوت تا ۴۴ درصد کاهش یافته است.بر اساس گزارشها، حوادث ساختمانی و معدنی بیشترین آمار تلفات نیروی کار را به خود اختصاص داده و بیشترین سهم صدمه دیدگان شغلی متعلق به فعالیت ساختمان است.

کم توجهی به مقوله ایمنی و حفاظت کار افزایش حوادث و صدمه دیدگی های شغلی را به دنبال دارد و هرگونه حادثه ناشی از کار ولو جزیی باعث درد و ناراحتی فرد حادثه دیده و اعضای خانواده او می شود.

بر اساس برآوردها در سرتاسر دنیا، سالانه بیشتر از ۳۵۰ هزار مرگ و میر در محل کار و بیشتر از ۲۷۰ میلیون صدمه در محل کار رخ می دهد.

آسیب شغلی یا مصدومیت کاری، عبارت از صدمه فیزیکی به بافتهای بدن به علت بروز یک حادثه شغلی یا مواجهه با عوامل استرس زا در محیط کار است. مفاصل و ستون فقرات، سر، دست ها، ریه ها، چشم ها، استخوان بندی و پوست است همچون اندام هایی از بدن هستند که بیشتر در معرض این آسیبها قرار دارند.

آسیب های شغلی می توانند در اثر خطرات شغلی ناشی از کار شامل فیزیکی، مواد شیمیایی یا زیست شناسی از قبیل دما، گزش حشرات، مواد شیمیایی خطرناک، پرتو و فرسودگی شغلی به وجود آید. همچون آسیبهای شغلی میتوان به انواع شکستگی ها و در رفتگی ها، انواع زخم ها و سوختگی ها، قطع عضوها و مسمومیتها اشاره نمود.

حاتم شاکرمی ـ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: به همت همکاران بخش دولتی و خصوصی در دوره حاضر، صدمه های شغلی در واحدهای تولیدی تا ۲۹ درصد کاهش یافته است.

او همینطور از کاهش ۴۴ درصدی آسیبهای شغلی منجر به فوت اطلاع داده و می گوید: باید به استانداردسازی شرایط محیط کار که تضمین کننده سلامت نیروی کار است توجه گردد و اقدامات عملی در اصلاح آن صورت گیرد.معاون وزیر کار با اشاره به اینکه روانشناسی شغلی می تواند به سلامت و بهره وری نیروی کار کمک نماید، می گوید: مشاوره و روانشناسی شغلی باید باعث افزایش ایمنی، سلامت نیروی کار و کاهش آسیبهای شغلی شود تا انگیزه کاری، رضایت شغلی و رعایت مقررات سازمانی را افزایش دهد.

به گفته وی مدیریت سازمانها و نهادها باید از جهت کنترل شرایط محیط کار و توجه به رضایت شغلی کارگر یا کارمند خود از راه بکارگیری متخصصین روانشاسی شغلی و استفاده از روش های علمی، از صدمه های روحی و روانی جدی پیشگیری کنند.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در بازرسی های انجام گرفته از کارگاههای مشمول قانون کار توسط اداره کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی سال ۱۳۹۸ تعداد صدمه دیدگان شغلی ثبت شده مشمولین قانون کار، ۹۷۵۱ نفر حادثه بوده است. از کل صدمه دیدگان شغلی۷۲۶ مورد منجر به فوت شده و در میان فعالیت های اقتصادی، فعالیت "ساختمان" بیشترین سهم صدمه دیدگان شغلی منجر به فوت را به خود مختص کرده است.

بسیاری از کارشناسان، آموزش کارگران و آگاه کردن آنها از مخاطرات و چگونگی انجام کار به شکل ایمن را به منظور جلوگیری از مخاطرات محیط کار سفارش می کنند و بر ضرورت عرضه خدمات مشاوره ای در زمینه مسایل ایمنی و بهداشتی و سایر موارد در رابطه با جلوگیری از آسیبها و حوادث شغلی تاکید دارند.

بی تردید نقش کارگران و نیروهای کار در جلوگیری از آسیبهای شغلی در محل کار حایز اهمیت است و فراگیری اصول ایمنی در محیط کار، مهارت آموزی و شرکت در برنامه های آموزشی، رعایت نکات ایمنی، آشنایی با قوانین در ارتباط با ایمنی و استفاده صحیح از وسایل حفاظت فردی شامل انواع ماسکها، عینکهای محافظ، کلاه و کفش ایمنی، گوشی و دستکش تأثیر بسزایی در کاهش مخاطرات و آسیبهای شغلی دارد.

منبع:

1400/02/18
10:13:13
5.0 / 5
556
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی