مسیرساز

راه اندازی ۶ بازارچه مرزی بین ایران و پاكستان

راه اندازی ۶ بازارچه مرزی بین ایران و پاكستان

به گزارش مسیرساز سیستان و بلوچستان وزیر راه و شهرسازی از امضای تفاهم نامه جهت برگزاری 6 بازارچه مرزی بین دو کشور ایران و پاکستان آگاهی داد و اظهار نمود: هر دو کشور پرظرفیت هستند و این هم جواری و قرابت فرهنگی و مذهبی کمک می نماید که تعاملات گسترش پیدا کنند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا محمد اسلامی در حاشیه افتتاح سومین پایانه مرزی بین ایران و پاکستان در جمع خبرنگاران بیان کرد: ما این توفیق را داشتیم که در ماه مبارک رمضان، سومین پایانه مرزی و مرز رسمی ایران و پاکستان را با حضور مقامات پاکستانی افتتاح نماییم و همانطور که وعده کرده بودیم، با لطف الهی و گفت وگوهایی که وزرای خارجه دو کشور داشتند و پیگیری هایی که استاندار انجام دادند، پس از سال ها محقق شد.
وی ادامه داد: این مساله آرزوی دیرینه مردم ایران و پاکستان بود که هم زیستی مسالمت آمیز در کنار مرز دارند. همانطور که می دانید، از حدود ۱۰۰۰ کیلومتر طول مرز بین دو کشور، فقط یک مرز رسمی داشتیم.
اسلامی عنوان کرد: پیگیری ها به نتیجه رسید و امروز سومین مرز راه اندازی شد و پتانسیل های ایران و پاکستان و تعاملاتی که وجود دارد می طلبد که ما بیشتر از این تعاملات مان را گسترش دهیم.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: هر دو کشور پرظرفیت هستند و این هم جواری و قرابت فرهنگی و مذهبی کمک می نماید که تعاملات گسترش پیدا کنند.
وی اظهار داشت: ما امسال و همین امروز که وزیر پاکستان تشریف دارند، برای برگزاری بازارچه مرزی تفاهم نامه ای به امضا خواهد رسید و با این سند حداقل ۶ بازارچه مرزی در مدار فعالیت رسمی قرار خواهند گرفت.
اسلامی اظهار نمود: ما در هفته سوم اسفند در هیات دولت، مصوبه ای را به امضا رساندیم که بتوانیم با پاکستان هم در بحث صادرات و هم در بحث واردات مراودات گسترده داشته باشیم و به همین ترتیب مصوبه ای تنظیم شد که طی آن تسهیل گری انجام گرفت تا با محوریت استاندار، بتوان تجارت بین ایران و پاکستان را باتوجه به تنوع اقلام و حجم باری که امکان مبادله آن وجود دارد، افزایش دهیم که این هم برای مردم ایران و هم برای مردم پاکستان یک فرصت بی نظیری را به وجود خواهد آورد.
وی اشاره کرد: نکته حائز اهمیت این است که در بحث مسائل فی درخلال دو کشور، این مصوبه کمک می نماید که تراز تجاری هم وضعیت متفاوتی پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه این پایانه مرزی هم محل عبور مسافران و هم گذرگاه تجاری است، اضافه کرد: باتوجه به توسعه ای که بندر چابهار پیدا کرده و تعاملاتی که بین ما و سایر کشورها حول محور چابهار و توسعه ای که در بحث راه آهن دارد صورت می گیرد و نوار شرق کشور در حال متحول شدن است، این تبادلات، به یاری حق تعالی که جزو سفارش های مقام معظم رهبری نیز هست، توسعه پیدا خواهدنمود.
وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: ما با این زیرساخت هایی که به وجود می آوریم و با توجه این شرایطی که به وجود آمده است، به امید خدا با همت خود مردم نوار شرق کشور همچون سیستان و بلوچستان، شاهد شکوفایی و رونق اقتصادی منطقه بیش ازپیش خواهیم بود.
اسلامی در پاسخ به این سوال که «سایت اصلی پایانه چه زمانی به افتتاح می رسد؟» اظهار نمود: هسته های پیش ران در ظرف ۳ ماهه انجام خواهند شد؛ یعنی هم ریمدان کمتر از ۳ ماه زمان برد و هم در ایجاد هسته پیش ران پیشین چنین زمانی صرف می شود.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: توسعه و پیشرفت با یکدیگر هم ذات هستند و سنگ بنایی که گذاشته شده و ظرفیتی که به وجود آمده است، موجب می شود تا به تدریج مقیاس ها گسترش پیدا کنند و ظرفیت منطقه نیز رو به رشد برود.
وی اظهار داشت: ما برای همه این گذرگاه ها و پایانه های رسمی طرح های جامعی داریم که متناسب با حجم تبادلات و ترانزیتی که انجام می شود، طراحی خواهند شد و به تدریجی که کار توسعه می یابد، آن زیرساخت ها نیز افزایش پیدا خواهند کرد.
اسلامی درباره آخرین وضعیت مرز ریمدان و دلیل تأخیر به وجود آمده در صدور کد گمرکی در این پایانه، اظهار نمود: مصوبه هیات دولت که صادر می شود، سازمان هایی که مسئول هستند می بایست از نظر سازمانی و تجهیزاتی خودشان را برای اجرا انطباق بدهند.
ایشان در ادامه اظهار داشت: گمرک ریمدان نیز کد گمرکی را خواهد داد. لازم به ذکر است که کد گمرکی نیازمند به یکسری تشکیلات و ساختار سازمانی و نیروی انسانی است و بطور طبیعی یک مقدار زمان می برد تا مجوزهای مکملش را بتواند از دستگاه های مربوطه بگیرد و این در دستور کار ما است تا هم ریمدان و هم پیشین- مند کد گمرکی شان فعال شود و آنها بتوانند با سرعت بیشتری تبادلات را انجام دهند.
منبع:

1400/02/02
12:22:18
5.0 / 5
711
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی