مسیرساز
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

امكان ویرایش در سامانه املاك و اسكان فراهم می شود

امكان ویرایش در سامانه املاك و اسكان فراهم می شود

به گزارش مسیرساز معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن اعلام اینکه استقبال مناسبی از جانب هموطنان برای ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان شده است، اظهار داشت: به زودی امکان ویرایش اطلاعات در سامانه فراهم می شود.


محمود محمودزاده در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بررسی ها نشان میدهد که در همین روزهای ابتدایی استقبال مناسبی از جانب هموطنانی که آخرین رقم کد ملی آنها ۹، ۸، ۷ و ۶ بوده برای ثبت اطلاعات ملکی خود در سامانه املاک و اسکان شده و روز شنبه آماری را در این خصوص ارائه می نماییم. خیلی از رکوردها ثبت شده و برخی دیگر هم بوسیله تلفن و چت آنلاین در حال تکمیل اطلاعات خود هستند. به زودی امکان ویرایش اطلاعات نیز فراهم می شود و کسانی که ثبت نام می کنند تا دو ماه آتی امکان ویرایش خواهند داشت.
وی ادامه داد: ابهامات و سوالاتی نیز که گاهی در ذهن مردم ایجاد می شود هم در اصلاحیه ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم و هم در سامانه پاسخ داده شده است. مساله ای که لازم است به آن تاکید نماییم این است که هدف اصلی دولت از راه اندازی سامانه املاک و اسکان، نه کسب درآمدهای مالیاتی بلکه شناسایی وضع موجود مسکن کشور برای برنامه ریزی است. در حقیقت مالیات، هدف نیست بلکه ابزاری برای رسیدن به هدف است.
معاون وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: طی هشت ماه گذشته که سامانه اجرائی شده متوجه شدیم که حدود ۹ میلیون مستاجر داریم و حدود ۱۱ میلیون خانوار فقط یک واحد مسکونی در تملک دارند. این مساله اهمیت سامانه و مفید بودن آنرا نشان میدهد. خواست عمومی این است که موضوع مسکن کشور حل شود. نخستین گام شناخت بوسیله این سامانه است تا امکان برنامه ریزی فراهم گردد.
محمودزاده با اعلان اینکه جرایم مالیاتی فقط مشمول واحدهای خالی می شود، اظهار داشت: ممکنست یک نفر ده ها واحد مسکونی داشته باشد که اجاره داده و اگر در تهران کمتر از ۱۵۰ متر و در شهرستان کمتر از ۲۰۰ متر مربع باشد، هیچ نوع مالیاتی پرداخت نخواهد کرد. در واحدهای بزرگتر نیز اگر مستاجر ساکن باشد فقط مشمول مالیات متعلقه می شود که قبلا نیز در قانون مالیات های مستقیم وجود داشته است. مسلما کمتر کسی واحد مسکونی خودرا خالی نگه می دارد، برای اینکه توجیه اقتصادی ندارد.
وی درباره نحوه مواجهه با موارد احتمالی که اطلاعات سکونتی خودرا ثبت نمی کنند یا اطلاعات اشتباه می دهند، اظهار داشت: در اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم پاسخ اینطور شبهات داده شده است که ما فقط مواد قانون را نقل می نماییم. کسی که اطلاعات نادرست بدهد یا ثبت نکند خانه او بعنوان واحد خالی تلقی می شود، برای اینکه ما بوسیله سامانه با خیلی از دستگاه های مرتبط، متصل هستیم. در یکی - دو روز آینده به سازمان ثبت اسناد و املاک نیز وصل می شویم و اطلاعات را به دست می آوریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه اجرای ماده ۵۴ اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم به نفع اکثریت جامعه است، اظهار داشت: اعمال مالیات خانه های خالی برمبنای ضرایب شش برابر، ۱۲ برابر و ۱۸ برابر از زمان ابلاغ قانون در اواخر سال ۱۳۹۹ است. یعنی واحدهایی که از سال ۱۳۹۴ خالی بوده برمبنای ضرایب قانون سال ۱۳۹۴ اعمال مالیات می شود.
محمودزاده اشاره کرد: هر چیزی که امکان برنامه ریزی را برای کشور بوجود آورد به نفع همه است. بدین سبب مردم هیچگونه نگرانی از ثبت اطلاعات نداشته باشند. هدف اصلی ما بهبود وضعیت بازار مسکن می باشد و اطمینان می دهیم که با همکاری هموطنان مشکلات حوزه مسکن حل شود. هموطنان با اطمینان خاطر اطلاعات خودرا درج کنند. موارد استثنایی هم که جواب آن بوسیله تلفن و پاسخگویی آنلاین پاسخ داده نمی گردد بصورت جداگانه بررسی خواهد شد.
وی با اعلان اینکه درآمدهای مالیاتی بوسیله خانه های خالی به صندوق ملی مسکن می رود، اظهار داشت: این درآمدها برای تامین مسکن اقشار کم درآمد هزینه می شود. بیشتر افراد جامعه شامل مالک و مستاجر از ارائه اطلاعات حوزه مسکن انتفاع مستقیم می برند. مسکن بزرگترین بخش از سبد خانوار را تشکیل می دهد که تا کنون برنامه ریزی برای این حوزه برمبنای آزمون خطا بوده و راه اندازی سامانه املاک و اسکان نخستین گام برای شناخت وضع موجود از مسکن کشور است.
بدین سبب گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه (۱۹ فروردین) شروع شده است. کلیه سرپرستان خانوار شامل شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ در سامانه املاک و اسکان درج کنند.
در مرحله اول زمان بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان برمبنای آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار است اما از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد تمامی کدهای ملی قابلیت ثبت نام دارد.
از روز ۱۹ فروردین تا ۹ اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کد ملی آنها به ترتیب ۹، ۸، ۷، ۶، ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام نویسی دارند. سپس همانطور که گفته شد از روز ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خردادماه تمامی افراد می توانند اطلاعات ملکی خودرا ثبت کنند.
منبع:

1400/01/27
16:14:16
5.0 / 5
632
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی