مسیرساز

دولت در طرح اقدام ملی مسكن به دنبال سوداگری نیست

دولت در طرح اقدام ملی مسكن به دنبال سوداگری نیست

قم رئیس اداره ارتباطات مرکز راه و شهرسازی استان قم اظهار داشت: پروژه مسکن ملی که متفاوت از طرح مسکن مهر است، برای متقاضیان حائز شرایط تاهل، سابقه اسکان ۵ ساله در شهر قم، عدم دریافت تسهیلات مسکن از جانب دولت و نداشتن سابقه مالکیت ثبتی آماده خدمت رسانی به مردم خواهد بود.


مهدی رحیمی راد در گفتگو با ایسنا درمورد طرح مسکن ملی استان قم بیان نمود: این طرح با پایبندی به ۴ شرط اساسی در بستر اجرا قرارگرفته و افراد واجد شرایطی محصور در تاهل و سرپرست خانوار بودن که حتی شامل زنان سرپرست خانواده هم می شود، اسکان در شهر قم به مدت ۵ سال و نداشتن سابقه مالکیت ثبتی و خصوصی و هم عدم سابقه مالکیت دولتی می توانند به منظور بهره برداری از این طرح اقدامات مقتضی را به عمل آورند.
رحیمی عدم سابقه مالکیت دولتی را در عدم دریافت وام و تسهیلات لازم برای خرید و ساخت منزل مسکن از جانب دولت، عدم دریافت زمین های دولتی و عدم خرید منازل مسکونی از سازمان ها و واحدهای دولتی احصا نمود و اضافه کرد: دایره شمول این طرح صرفاً برای درک های ۴ تا ۷ استان است که اقشار متوسط جامعه را دربر می گیرد.
رحیمی درمورد دو محور اصلی این طرح که ملاک تفاوت آن با دیگر طرح های تسهیلاتی مسکن می باشد، تصریح کرد: این طرح متناسب با آورده های مردمی و متقاضیان پیش می رود و مشارکت بخش دولتی نه تنها بعنوان اعطای تسهیلات وام بلکه هزینه دریافت پروانه، بیمه و خرید مصالح ساختمانی ارزانقیمت پیشبینی شده، بنابراین در طرح نامبرده پس از راه اندازی واحدهای مسکونی برپایه قیمت تمام شده هر مترمربع قیمت نهایی هرواحد ساختمانی مشخص می شود.
وی ضمن اشاره به روند اجرای این پروژه اظهارکرد: برای مثال اگر هر متر از یک واحد مسکونی ۵ میلیون تومان باشد، یک واحد ۱۰۰ متری قیمتی معادل ۵۰۰ میلیون تومان خواهد داشت که ۱۰۰ میلیون تومان آنرا دولت در چارچوب تسهیلات وام برعهده می گیرد و اقساط آنرا متقاضیان در مهلت زمان اعلامی بازپرداخت می کنند و ۴۰۰ میلیون تومان باقی مانده را هم خود متقاضی در خلال مراحل ساخت واحد و تکمیل پروژه متقبل می شود.
رئیس اداره ارتباطات راه و شهرسازی قم خاطرنشان کرد: هم اکنون به طور پیش فرض قیمت هر متر منزل مسکونی در این طرح حدود ۴ میلیون تومان پیشبینی شده که البته بین ۴ و ۵ میلیون تومان متغیر است و این قیمت در پروژه های مختلف متفاوت می باشد.
وی درمورد تفاوت این طرح با پروژه مسکن مهر بیان نمود: در طرح مسکن مهر تسهیلات وام بخش دولتی با نرخ سود حدود ۷ درصد به متقاضی اعطا می شد، درحالی که در طرح مسکن ملی تسهیلات وام با نرخ سود ۱۸ درصد خواهد بود، بنابراین دولت در این طرح نقش سوداگرانه ندارد و بعنوان تسهیل کننده و پیشران توسعه وارد عمل شده است.
رحیمی در انتها اظهار داشت: در طرح مسکن ملی هزینه ساخت وساز واحد و بخش عظیمی از پیشبرد پروژه بر عهده متقاضی است و دولت صرفاً یک کمک کننده جزئی نیست بلکه تسهیل گر و سازنده قلمداد می شود، بنابراین باتوجه به نرخ تورم بازار و افزایش قیمت روزانه مصالح ساختمانی قیمت تمام شده برای مردم بیشتر از قبل خواهد بود که البته دولت تمهیداتی برای خرید ارزان و با کیفیت مصالح اندیشیده است.1400/01/23
19:39:36
5.0 / 5
601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی