مسیرساز

بحران كرونا و افزایش نرخ بیكاری طولانی مدت

بحران كرونا و افزایش نرخ بیكاری طولانی مدت

مسیرساز: خراسان رضوی حدودا یک چهارم کل کارگران بیکار در ایالات متحده حداقل یک سال بیکار بوده اند و حتی با پایین آمدن نرخ بیکاری ملی، این رقم درحال افزایش است.


به گزارش ان بی سی، بر طبق اداره آمار کار، حدودا ۲.۴ میلیون آمریکایی در ماه مارس، ۵۲ هفته یا بیشتر بیکار بوده اند. این رقم حدودا دو برابر تعداد بیکاران طولانی مدت در ماه فوریه است و حدود ۱.۶میلیون نفر بیشتر از مارس ۲۰۲۰ است. بگفته این اداره، در کل، بیکاران طولانی مدت ۲۴ درصد از ۹/۹ میلیون کارگر بیکار کل ماه گذشته را تشکیل می دهد.
هایدی شیرهولز، مدیر سیاست موسسه سیاست اقتصادی و اقتصاددان ارشد سابق وزارت کار (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷) اظهار داشت: «من فکر می کنم این تعداد، بسیار زیاد است، برای اینکه حدودا یک چهارم کارگران بیکار بیش از یک سال است که بیکار هستند.»
وی ادامه داد: «این آمار نشان داده است که حتی در حالت بهبود وضعیت اقتصاد، باز هم افراد زیادی در این همه گیری بیکار شده اند.»
این آمار نخستین نگاه اجمالی به بیکاری را یک سال بعد از آنکه مقامات محدودیت های کرونائی را برای مهار ویروس وضع کردند، نشان داده است. سالی که طی آن میلیون ها آمریکایی پرونده های خودرا برای دریافت مزایای بیکاری ارائه کردند.
این ارقام به احتمال زیاد کمتر از واقعیت هستند، برای اینکه این آمار بعضی کارگران را در نظر نمی گیرد، مانند کسانی که به علت خطرات بیماری یا وظیفه مراقبت از کودک، شغل خودرا کاملا ترک کردند. این آمار ممکنست ماه آتی افزایش یابد، برای اینکه اعداد فعلی فقط یک نگاه کلی از اواسط ماه گذشته را ارائه می دهند و با سیل پرونده های بیکاری در اواخر مارس و آوریل ۲۰۲۰ مطابقت ندارد.
شیرهولز اظهار نمود: به احتمال زیاد کارگران این گروه در صنایع بیشتر لطمه دیده مانند گردشگری و سلامت بیش از اندازه ارزیابی شده اند. بیش از ۳ میلیون شغل به عبارتی یک سوم در این بخش هنوز مشغول به کار نشدند. در کل بحران کرونا، بیکاری طولانی مدت بطور مداوم افزایش پیدا کرده و به اوج خود نزدیک شده است.
شایان ذکر است، اقتصاددانان کارگرانی را بیکار طولانی مدت می دانند که حداقل ۶ ماه بیکار هستند.


از نظر مالی، بیکاری دوره ای خطرناک برای خانواده ها به حساب می آید و یافتن شغل جدید نیز دشوارتر است. پتانسیل درآمد بلندمدت کارگران کم شده و در صورت یافتن شغل، احتمال از دست دادن آن در آینده نیز وجود دارد. با وجود کمک های دولت و معیارهای گسترده تر برای حائز شرایط بودن در همه گیری، همه کارگران حائز شرایط کمک نیستند.
دفتر آمار کار روز جمعه اعلام نمود: بیش از ۴ میلیون آمریکایی به مدت ۶ ماه یا بیشتر در ماه مارس بیکار بودند این مقدار یعنی یا ۴۳.۴ درصد از کل بیکاران که حدودا برابر با رکورد ۴۵.۵ درصد بعد از رکود بزرگ است.
در حالیکه نرخ بیکاری ایالات متحده در ماه مارس به ۶ درصد کم شد اما این میزان در حال رشد است. ایالات متحده ۹۱۶هزار شغل بوجود آورده است که بیشترین میزان شغل از تابستان است.
بگفته شیرهولز، در رکودها، بیکاری و بیکاری طولانی مدت بطور کلی با هم بالا و پایین می شوند اما هم اکنون، بیکاری و بیکاری طولانی مدت کاملا برعکس حرکت می کنند یعنی بیکاری در حال کاهش و بیکاری طولانی مدت در حال افزایش می باشد.
تعداد آمریکایی هایی که حداقل یک سال بیکار بودند هنوز هم حدودا نیمی از اوج نمودار بعد از رکود بزرگ است. برمبنای دفتر آمار کار، در آوریل ۲۰۱۰، بیش از ۴.۶ میلیون نفر حداقل ۵۲ هفته بیکار بوده اند. ۲۰ ماه دیگر طول می کشد تا این عدد به زیر مرز ۴ میلیون برسد. با این وجود، با عنایت به سرعت واکسیناسیون و روند بازگشت اقتصاد، بیکاری طولانی مدت ممکنست این دفعه به اندازه قبل نباشد و بهبود یابد.
منبع:

1400/01/21
11:33:43
5.0 / 5
705
تگهای خبر: مرز , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی