مسیرساز

به ركود اقتصادی مرزنشینان اختتام دهید!

به ركود اقتصادی مرزنشینان اختتام دهید!

مسیرساز: رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون معتقد می باشد پشتیبانی از مرزنشینان در وضعیت اقتصادی حاضر ضمن تقویت معیشت مردم ساکن در مناطق مرزی، سبب تنظیم بازار کالاهای اساسی می شود.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، اواخر سال قبل هیأت دولت در آخرین جلسه خود تصویب کرد که واردات کالاهای اساسی همچون چای، برنج، نهاده های دامی، دانه های روغنی، مغز گردو، بادام هندی، دام زنده، گوشت گاو و گوساله و همین طور میوه های گرمسیری بوسیله تعاونی های مرزنشینان و پیله وران از محل ارز حاصل از صادرات سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ آنها و بدون الزام به ارائه گواهی سایر دستگاهها همچون گواهی GMP انجام و در شبکه توزیع کشور ارائه شود.

بر اساس این تصمیم، واردات کالاهای اساسی مذکور توسط تعاونی های مرزنشین از محل صادرات یکدیگر در سال های ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ خارج از سهمیه ارزی و مقدار تعیین شده بوده و واگذاری ارز حاصل از صادرات پیله وران و شرکتهای تعاونی مرزنشین به سایر پیله وران و شرکتهای تعاونی مرزنشین عملا امکانپذیر نیست.

واردات مرزنشینان به استناد قانون ساماندهی مبادلات مرزی، در قبال انجام صادرات است و مشمول تخفیفات گمرکی می شود پس این تفسیر که مرزنشینان برای واردات کالاهای اساسی و ضروری نمی توانند از معافیت های قانونی در حقوق ورودی استفاده کنند مغایر با قانون ساماندهی مبادلات مرزی است.

یاسر فیضی ـ رئیس کمیسیون مرزنشینان اناق تعاون ـ درباره این مصوبه می گوید: تصویب نامه هیات وزیران درباب واردات کالاهای اساسی و ضروری توسط تعاونی های مرزنشینان از محل ارز حاصل از صادرات سال های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹، خارج از سهمیه ارزی و مقدار تعیین شده و بر خلاف فرمایش مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جدید و مصداق مانع تراشی و نقطه مقابل پشتیبانی است.

او با اشاره به رکود فعالیت تعاونی های مرزنشین می گوید: مصوبه اخیر هیات وزیران در اواخر اسفند ۱۳۹۹ فرصت خوبی بود که جبران مافات شود و به رکود اقتصادی مرزنشیان اختتام دهد ولی متاسفانه تفسیر گمرک از عبارت" خارج از سهمیه ارزی و مقدار تعیین شده" عدم استفاده از معافیت های گمرکی مرزنشینان است و این مساله کور سوی امید به وجود آمده برای رفع مشکلات موجود را به ناامیدی تبدیل نموده و سبب نارضایتی مرزنشینان شده است.

آنطور که فیضی می گوید: واردات مرزنشینان به استناد قانون ساماندهی مبادلات مرزی، در قبال انجام صادرات است و این واردات در قبال صادرات مشمول تخفیفات گمرکی می شود پس این تفسیر که مرزنشینان برای واردات کالاهای اساسی و ضروری نمی توانند از معافیت های قانونی در حقوق ورودی استفاده کنند، مغایر با قانون ساماندهی مبادلات مرزی است.

رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون با تاکید بر بهره گیری از ظرفیت اجتماعی اقتصادی مغفول مانده مرزنشینان ابراز امیدواری کرده در چند ماه باقی مانده از عمر دولت، اصلاح این مصوبه و پشتیبانی از مجموعه ۷ میلیون نفری مرزنشینان کشور در دستور کار قرار گیرد.

به گفته وی در وضعیت اقتصادی فعلی پشتیبانی از مرزنشینان، ضمن آنکه سبب تقویت معیشت مردم ساکن در مناطق مرزی می شود به تنظیم بازار کالاهای اساسی و ضروری کشور در وضعیت تحریمی کمک خواهدنمود.

منبع:

1400/01/19
23:04:52
5.0 / 5
1043
تگهای خبر: بازار , دستگاه , شركت , مرز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی