مسیرساز
مركز پژوهش های مجلس بررسی كرد

عملكرد دولت در بخش مسكن و شهرسازی و عمران شهری

عملكرد دولت در بخش مسكن و شهرسازی و عمران شهری

مسیرساز: مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی عملکرد دولت در بخش مسکن و شهرسازی و عمران شهری پرداخت.


به گزارش مسیرساز به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی با عنوان «بررسی عملکرد دولت ۱. بخش مسکن و شهرسازی و عمران شهری» آورده است؛ نظارت و ارزیابی عملکرد دستگاه های دولتی، یکی از اصلی ترین وظایف مجلس شورای اسلامی در حُسن اجرای قوانین توسط دولت می باشد. بر طبق همین نظارت بر اجرای قوانین است که می توان عملکرد وزارتخانه ها، وزرا، سازمان ها و بخش های اجرائی را رصد و پایش کرد. لیکن در سالهای اخیر تمرکز بر تدوین قوانین جدید، به صورتی بیش از نظارت و کوشش برای حُسن اجرای قوانین بوده است. درباب طرح سؤال و یا استیضاح هم، عمدتا مسائل روز هر حوزه مورد توجه بوده است که البته در جای خود حائز اهمیت فراوان است. مهم ترین ابزار تحقق و نیل به سیاست های کلان نظام در حوزه های مختلف، اجرای قوانین برنامه پنج ساله توسعه کشور است که متأسفانه در سالهای اخیر تعهد به اجرای آن نزد خیلی از مدیران اجرائی فاقد اولویت بوده و بنا بر این هم ارزیابی عملکرد و میزان تحقق به این اهداف در سطح حداقلی است.
گزارش مرکز پژوهش های مجلس می افزاید؛ در آستانه ورود به سال آخر برنامه ششم، سال پایانی دولت اخیر و آغاز به کار دولت جدید و همین طور در آغازین سالهای گام دوم انقلاب اسلامی و سده پانزدهم شمسی ضرورت دارد تا قبل از تدوین برنامه هفتم توسعه در امتداد نیل به اهداف گام دوم انقلاب اسلامی، سلسله ارزیابی هایی در حوزه ها و موضوعات مختلف بصورت مستمر ارائه شود تا زمینه لطمه شناسی و بررسی های بیشتر دلیلهای تحقق یا عدم تحقق هر موضوع توسط نمایندگان محترم و کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی و نیز تبیین دلیلهای عدم تحقق در حوزه های مربوطه توسط نهادها و دستگاه های مسئول صورت پذیرد تا اولاً ناکارآمدی های هریک از اجزای دستگاه های اجرائی مشخص گردد، وزن و سهم علل فرایندی، سازمانی، مدیریتی در عملکرد هریک از مدیران سنجیده شود، زمینه اصلاح و ارتقای قوانین فراهم گردد و درنهایت سهم واقعی عوامل بیرونی هر حوزه که خارج از قصور مدیریتی است تعیین و دلیلهای آن ریشه یابی گردد. شروع چنین فرایندی نشانه قوی بر عزم جدی مجلس شورای اسلامی بر پیگیری مستمر عملکرد اجرای قوانین است.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس تصریح می کند که نکته مهم در این میان تعیین و تدقیق حدود مسئولیت ها و وظایف در هریک از برنامه های محوله است تا بر این مبنا عملکرد دستگاهها مورد ارزیابی قرار گیرد. باید توجه داشت که تعدد و تنوع دستگاه های در رابطه با موضوعات فرابخشی نمی تواند توجیهی برای عدم تحقق اهداف برنامه ای تلقی شود. در عین حال باید تلاش شود تا با تجمیع وظایف مشابه از موازی کاری و هدررفت منابع اجتناب شود و عملکردهای مسکن و شهرسازی متمرکز گردد.

در گزارش حاضر بمنظور بررسی عملکرد دولت در حوزه مسکن و شهرسازی و عمران شهری با وجود دشواری دسترسی به آمار و اطلاعات عملکرد دستگاهها با وجود مکاتبات رسمی برای دریافت این اطلاعات، بر طبق طیف اطلاعات کمی وکیفی و یافته های مبتنی بر پژوهش و یا استماع تحلیل موضوعات بخش مسکن و شهرسازی در جلسات و کمیسیون های تخصصی، میزان موفقیت در نیل به اهداف برنامه ششم در این عرصه و در چهار محور بازآفرینی شهری، مسکن گروه های کم درآمد، تولید و عرضه مسکن و نظام اجاره داری بررسی شده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
منبع:

1400/01/17
16:28:50
5.0 / 5
633
تگهای خبر: ابزار , تولید , دستگاه , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی