مسیرساز

وجود 72 هزار ظرفیت خالی در مسكن ملی

وجود 72 هزار ظرفیت خالی در مسكن ملی

بر مبنای گفته های مسؤلان وزارت راه و شهرسازی از ۳۰۰ هزار واحد که برای ثبت نام کنندگان مسکن ملی در مراحل اول تا سوم در مناطق شهری تعریف شده ۷۲ هزار نفر از واجدان شرایط نسبت به واریز وجه اقدام نکرده اند که باید برای آنها جایگزین تعیین شود.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در مراحل اول تا سوم ثبت نام از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن مجموعا ۱.۶ میلیون نفر نام نویسی کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. برای این تعداد ۳۰۰ هزار واحد در مناطقی غیر از بافتهای فرسوده در نظر گرفته شد که بنا به قول معاون وزیر راه و شهرسازی ۷۶ درصد تعیین تکلیف شده اند. بدان معنا که یا واریز وجه داشته اند یا زمین در اختیارشان قرار گرفته است.
با عنایت به این آمار حدود ۷۲ هزار نفر نسبت به واریز وجه اولیه به میزان ۴۰ میلیون تومان اقدام نکرده اند که محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ گفته این مورد نشان دهنده این مطلب است که باقی مانده جزو متقاضیان واقعی نیستند و ازاین رو باید برای آنها جایگزین تعیین شود.
با عنایت به صحبتهای محمودزاده ۱۷۰ هزار نفری که در فهرست رزرو قرار دارند می توانند جایگزین حذفی ها شوند.
از سوی دیگر برای مرحله چهارم ثبت نام که بین روزهای ۱۸ تا ۲۵ دیماه انجام گرفت ۴۱ هزار و ۲۹۶ واحد در نظر گرفته شد که البته ۲۲۳ هزار نفر نام نویسی کردند. تنها در نصیرشهر واقع در استان تهران که در مرحله چهارم تأمین زمین صورت گرفته بود ۸۰۰ واحد در نظر گرفته شد که ۵۶ هزار تهرانی برای آن تقاضا دادند! البته بخش عمده ای از متقاضیان واجد شرایط نخواهند بود که محمودزاده در این خصوص به ایسنا اظهار داشت که نتایج استعلامات تا آخر بهمن ماه اعلام می شود.
در مراحل اول تا سوم برخی از متقاضیان، شهر مورد نظر خویش را اشتباه برگزیده بودند که بزودی امکان اصلاح شهر برای این افراد فراهم می شود. این زمان احیانا اوایل هفته آینده خواهد بود.
ازاین رو در ماه های آینده که وضعیت متقاضیان مرحله چهارم مشخص می شود بر مبنای ظرفیتهای خالی مراحل اول تا چهارم ثبت نام، امکان دارد برای نام نویسی مجدد اقدام گردد که البته هنوز نمی توان برآورد دقیقی در این خصوص داشت.
با وجود آنکه مسؤلان وزارت راه و شهرسازی می گویند بر مبنای میزان تأمین زمین در هر مرحله ای آمادگی دارند تا نسبت به افزایش واحدهای طرح اقدام ملی مسکن اقدام نمایند، به نظر می آید در این خصوص موانعی وجود دارد. برخی از زمینهاکه از جانب دستگاهها معرفی می شود پس از دریافت استعلامات به علل مختلف همچون وجود معارض، قابلیت ورود به پروژه اقدام ملی را ندارد.
البته مقرر است از سوی وزارت جهاد کشاورزی و ادارات کل منابع طبیعی، زمینهای بایر و فاقد کاربری کشاورزی و زیست محیطی برای طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شود. تیرماه سال جاری و بعد از دستور رئیس جمهور ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی اطراف شهرها به پروژه اقدام ملی اختصاص یافت و اعلام گردید. با ابلاغ دستور حسن روحانی که به منظور ایجاد گشایش در ساخت و ساز شهرک های مسکونی در حریم شهرها صادر شد و به تصویب شورایعالی شهرسازی و معماری هم رسید، زمینه گسترش عرضه زمین و توسعه ساخت و ساز مسکن در محدوده حریم شهرها فراهم می شود.
مسکن ملی در یک نگاه
شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد. برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی ۱.۶میلیون نفر از راه سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. نخستین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه از راه آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ایجاد می شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد که البته با عنایت به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم، سوم و چهارم به پایان رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله چهارم از ۱۸ دیماه ۱۳۹۹ شروع شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به اتمام رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تأمین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.
منبع:

1399/11/02
23:42:48
0.0 / 5
892
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی