مسیرساز

ولفرام كلایس عتیقه شناس آلمانی درگذشت

ولفرام كلایس عتیقه شناس آلمانی درگذشت

پروفسور دکتر ولفرام کلایس، مدیر سابق بخش تهران مؤسسه دیرینه شناسی آلمان که سالهای طولانی از عمر خویش را در ایران به پژوهش و کاوش دیرینه شناسی پرداخته بود، در سن 90 سالگی از دنیا رفت.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، ولفرام کلایس برای اولین بار در سال ۱۹۵۹ به ایران سفر کرد و بعد از مدت کوتاهی در سال ۱۹۶۱ بعنوان مدیر دوم بخش تهران مؤسسه دیرینه شناسی آلمان معرفی گردید و تا سال ۱۹۸۶ کارهای این مؤسسه در ایران را هدایت کرد.
کاوش های دیرینه شناسی در تخت سلیمان، مسجدسلیمان، بسطام و بیستون تحت سرپرستی او انجام شده و حاصل کارهای پژوهشی او درباره معماری و شهرسازی ایران همین طور مکان های باستانی کاوش شده در ایران بیش از ۳۰۰ کتاب و مقاله پژوهشی است.
کتاب های «بسطام ۱ و ۲»، «کاروانسراهای ایران» و «تاریخ معماری ایران» از آثار بهادار اوست که توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به چاپ رسیده است.
این باستان شناس، در طول زندگی خود و بعنوان عضوی از DAI، بطور مداوم به ایران سفر می کرد تا با اشتیاق و دقت معماری باستانی و بناهای فرهنگی ایران را ثبت کند.
طی این روند، ولفرام کلایس مجموعه قابل توجهی از انتشارات، اطلاعیه ها، نقشه ها، طرح های معماری و یک مجموعه عکاسی غنی را برای آیندگان به یادگار گذاشته است.

1399/10/03
21:16:02
5.0 / 5
916
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی