مسیرساز

مالیات به خانه های خالی یك قدم نزدیك شد

مالیات به خانه های خالی یك قدم نزدیك شد

به گزارش مسیرساز مالیات بر خانه های خالی که مدتی است در مجلس بررسی  و برای تایید به شورای نگهبان ارسال شده بود، سرانجام بعد از اصلاحات صورت گرفته مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته که با این تفاسیر این طرح یک قدم به اجرا نزدیک تر شد و برای اجرا و قانون شدن تنها به ابلاغ به رئیس جمهوری و دستور اجرا توسط وی نیاز دارد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، دریافت مالیات از خانه های خالی که از آن بعنوان درمان گرانی و کمبود عرضه در بازار مسکن یاد می شود، مدت طولانی است که اجرای آن یا به تاخیر افتاده یا موفقیت آمیز نبوده است؛ تا اینکه این روزها مجلس فعلی در حال بررسی و تدوین برنامه هایی برای عملیاتی کردن هر چه زودتر آنست.
بدین منظور، در ۲۲ تیرماه امسال مجلس یازدهم دو فوریت طرح مالیات بر خانه های خالی با ۱۱ تبصره را تصویب کرد که طبق آن واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور خانه خالی شناسایی شوند و چنانچه بیش از ۱۲ ماه از اختتام عملیات ساخت (برای واحدهای نوساز) یا بیش از شش ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت (برای واحدهای غیرنوساز) گذشته باشد، در سال نخست مشمول مالیاتی به ازای هر ماه دو برابر ارزش اجاری ماهانه ملک می شود که این مالیات در سالهای بعد ۵۰ درصد بیش از سال قبل خواهد بود. همچنین، این مالیات از سال دوم اجرا و مشمول تمام شهرها نیز می شود.
علاوه براین، در تازه ترین اصلاحیه این مالیات واحدهای خالی در سال اول شش برابر، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر درآمد اجاره مشمول مالیات می شوند که بنابراین، جرایم این نوع مالیات نسبت گذشته شش تا هشت برابر شده است؛ به شکلی که قبل از این قرار بود مالکان واحدهای خالی در سال اول معاف از مالیات، سال دوم برابر با مبلغ اجاره سالیانه، سال سوم ۱.۵ برابر و سال چهارم دو برابر اجاره سالیانه مالیات بپردازند.
بعد از این، طرح مالیات بر خانه های خالی به شورای نگهبان برای تایید و بررسی ارسال شد اما در این مرحله اصلاحاتی به این طرح از سمت این نهاد وارد شد که رئیس کیمسیون اقتصادی مجلس آن اصلاحات را قابل رفع دانست و اعلام نمود که رفع آن ها در دستور کار مجلس قرار می گیرد.
دراین زمینه، تازه ترین اخبار بیان کننده این است که طبق اعلام سخنگوی شورای نگهبان طرح ستاندن مالیات از خانه های خالی بعد از انجام اصلاحات از طرف مجلس در جلسه امروز شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته و مغایر شرع و قانون شناخته نشده است. بنابراین، مالیات بر خانه های خالی یک قدم برا اینکه قانون و اجرا شود، نزدیک شده است و برای قانون و اجرا شدن تنها به ابلاغ به رئیس جمهوری و دستور اجرا توسط وی نیاز دارد که به اعتقاد کارشناسان بازار مسکن نقش موثری در کاهش سفته بازی در این بازار خواهد داشت. اما از طرف دیگر، سعدوندی، یک تحلیلگر اقتصادی معتقد می باشد که افزایش نرخ مالیات بر خانه های خالی در این طرح منجر به کاهش عرضه مسکن می شود. زیرا، مالکان برای نپرداختن مالیات دیگر علاقه ای به داشتن خانه دوم یا سوم نخواهند داشت.
وی جایگزین افزایش نرخ مالیات بر خانه های خالی را ستاندن مالیات محدود از تمام واحدهای مسکونی می داند، برای اینکه از این طریق هزینه نگهداری خانه های خالی افزایش می یابد و مالکان تمایل بیشتری برای عرضه واحدهای خالی خود پیدا می کنند.
بنابراین، باید در انتظار بود که اجرای دقیق و مناسب این مالیات چه تاثیری بر بازار مسکن و به خصوص کاهش قیمت آن خواهد گذاشت. آیا این نوع مالیات به ثبات این بازار یا آشفتگی بیشتر در آن منجر می شود؟
در آخر لازم به ذکر است که شورای نگهبان به مالیات بر خانه خالی اصلاحاتی چون معافیت یک خانه خالی از مالیات فقط در شهر فرعی و خانه هایی که به گردشگران اجاره روزانه داده می شود اما قرارداد اجاره برای آنها وجود ندارد وارد کرده بود.
همچنین، وضع مالیات نسبت به کسانی که به دلیلهای موجه، امکان فروش یا اجاره ملک خودرا ندارند، خلاف موازین شرع دانسته شده و نسبت به مواردی چون تعریف خانه خالی، معافیت در پرداخت مالیات تا چهار ماه پیوسته خالی بودن خانه و موجه بودن فروش نرفتن خانه نوساز پس از مهلت تعیین شده در مصوبه ابهام وارد کرده بود که با این اوصاف، این ابهامات برطرف شده است.
منبع:

1399/09/27
10:51:49
5.0 / 5
1063
تگهای خبر: بازار , ساخت , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی