مسیرساز

شاغلان در بخش های غیرتولیدی بیشتر كار می كنند

شاغلان در بخش های غیرتولیدی بیشتر كار می كنند

به گزارش مسیرساز بررسی ها نشان داده است که در سال های ۹۲ تا ۹۸ میانگین ساعت کار معمول هفتگی شاغلان در بخش های غیرتولید همواره بیشتر از بخش تولید بوده است.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، میزان ساعت کاری شاغلان همچون شاخصهای کلیدی بازار کار به حساب می آید که بر مبنای استانداردهای بین المللی در تمام کشورها مورد اندازه گیری قرار می گیرد. میزان ساعات کار متاثر از عوامل گوناگونی است که همچون آنها می توان به دستمزد، وضع معیشت افراد، فرهنگ کار و میزان اشتغال کشور اشاره نمود.

بر اساس تعریف به فرد در سن کار که در طول زمان مرجع حداقل یک ساعت در شغل خود فعالیت داشته یا بنا به دلایلی ترک موقت از شغل داشته باشد، شاغل می گویند. میانگین ساعت کار معمول، متوسط ساعت کار واقعی شاغل طی دوره زمانی مورد نظر است. میانه ساعت کار معمول هم مقدار متوسط ساعت کاری معمولی است که ۵۰ درصد شاغلان بیشتر یا کمتر از آن در طول هفته کار می کنند.

گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از میانگین ساعات کار هفتگی شاغلان بخش های تولیدی و غیر تولیدی طی سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ نشان داده است که میانگین و میانه ساعت کاری معمول در هفته شاغلین بخش های تولیدی نسبت به بخش های غیر تولیدی کمتر بوده است.

بر این اساس، میانگین ساعت کاری در بخش غیرتولیدی به میزان سه ساعت و ۱۲ دقیقه بیشتر از بخش تولیدی است.مقایسه میانه ساعت کار معمول هفتگی در این دو بخش هم نشان داده است که میانه ساعت کاری در سال ۱۳۹۸ در بخش غیرتولیدی یک ساعت و ۱۲ دقیقه بیشتر از بخش تولیدی بوده است. این در شرایطی است که طی سال ۱۳۹۲ میانه ساعت کاری در هر دو بخش هیچ تفاوتی نداشته است.

در فاصله سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ در هر دو بخش تولید و غیر تولید با کاهش میانگین و میانه ساعت کار هفتگی مواجه بوده ایم ؛ به نحوی که میانگین ساعت کار هفتگی در بخش تولیدی دو ساعت و ۱۲ دقیقه و در بخش غیر تولیدی ۲۴ دقیقه کاهش داشته است.

میانه ساعت کاری هفتگی در بخش تولیدی هم یک ساعت و ۳۰ دقیقه و در بخش غیر تولیدی ۱۸ دقیقه کاهش یافته است، در حالیکه با افزایش تعداد شاغلان در هر دو بخش روبرو بوده ایم.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در سال ۱۳۹۲ تعداد شاغلان بخش های تولیدی هفت میلیون و ۹۲۶ هزار نفر بوده که در سال ۱۳۹۸ به بیشتر از ۹ میلیون نفر افزایش یافته است.

تعداد شاغلان بخش های غیر تولیدی هم روند افزایشی داشته است ؛ به نحوی که از ۱۳ میلیون و ۴۱۱ هزار نفر در سال ۹۲ به بیشتر از ۱۵ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در سال ۹۸ رسیده است.

بررسی ها نشان داده است که طی این مدت زمانی میانه و میانگین ساعات کار مردان نسبت به زنان همواره بیشتر بوده است.

منبع:

1399/09/22
12:07:37
5.0 / 5
1116
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی