مسیرساز
میرتاج الدینی مطرح كرد

پیشنهاد مجلس برای اصلاح ساختار بودجه تهاتر پروژه های عمرانی با نفت

پیشنهاد مجلس برای اصلاح ساختار بودجه تهاتر پروژه های عمرانی با نفت

به گزارش مسیرساز نایب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به روش پیشنهادی مجلس در اصلاح ساختار بودجه اظهار داشت: در این روش تهاتر پروژه های عمرانی با نفت پیشبینی شده كه در صورت تحقق آن هم فروش نفت تضمین می شود و هم محدودیت اعتبارات عمرانی از بین می رود.


حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: یکی از برنامه های اصلی مجلس شورای اسلامی در این چهار ماه اصلاح ساختار بودجه بود، برهمین اساس کارگروه ویژه ای در کمیسیون برنامه و بودجه شکل گرفت، جلسات مختلف با حضور کارشناسان دولت و مرکز پژوهش ها برگزار گردید و به جمع بندی های خوبی در این حوزه رسیدیم.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در جهت اصلاح ساختار بودجه در سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: جمع بندی که ما در کمیسیون برنامه و بودجه داشتیم این بود که اصلاح ساختار بودجه را در دو روش پیش ببریم تا به بودجه سالجاری برسد. یکی این که رویکردهای اصلاح ساختار را طی نامه ای به سازمان برنامه و بودجه اعلام نماییم تا این سازمان آنرا در تدوین بودجه لحاظ کند و ما هم در زمان بررسی به آن دقت کنیم و روش دیگر هم این که مواردی که احتیاج به تغییر قانون دارد در چارچوب طرح فوریتی به مجلس شورای اسلامی عرضه نماییم مثل اصلاح برخی احکام که باید به قوانین دائمی تبدیل گردد.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: برآیند و خروجی اصلاح ساختار یک بخش احکام بودجه ای و بخش دیگر تثبیت درآمدهای پایدار و مواردی از این قبیل است. بخشی هم اصلاح شکلی و نحوه ی رسیدگی به بودجه است به نظر می آید نظرات دولت و مجلس شورای اسلامی در این راستا به یکدیگر نزدیک شده و نوعی تفاهم در این حوزه بوجود آمده است.
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان این که اصلاح ساختار بودجه عملیاتی شدن بودجه را محقق می کند، تصریح کرد: همه دولت ها این شعار را می دادند ولی هیچ دولتی آنرا ۱۰۰ درصد پیاده نکرده است ما می خواهیم این دفعه تا حدی این مورد را محقق نماییم. نکته ای دیگر پایدار شدن درآمدها و فاصله گرفتن از درآمدهای مشکوک الوصول است یعنی با عنایت به شرایط تحریم اتکای بودجه به درآمدهای غیرنفتی تثبیت می شود و بودجه های عمرانی سنگین که اعتبارات زیادی می طلبد و چندین سال متوالی برایش اعتبار در نظر گرفته می شد به صورت تهاتر با نفت تأمین اعتبار می شود و زیرساخت هایی مثل خطوط ریلی و جاده ای هم ساخته خواهد شد. البته باید مطالعه کارشناسی بیشتری در این حوزه شود، اما تهاتر پروژه های عمرانی با نفت می تواند بخش عظیمی از مشکل را حل کند.
میرتاج الدینی تصریح کرد: این سیاست درستی است که بودجه نباید به نفت وابسته باشد و سهم نفت باید بر هزینه های جاری کاهش پیدا کند اما هدف از این کار این است که وابستگی بودجه جاری به نفت قطع شود. این در شرایطی است که بودجه های عمرانی و زیرساخت ها می توانند از درآمدهای نفتی بهره مند شوند این یک سرمایه گذاری مولد است و در واقع سبب می شود درآمد نفتی در پروژه های عمرانی و زیرساخت ها هزینه شوند و بخشی از نفت هم در صندوق توسعه ذخیره خواهند شد.
وی افزود: با درآمدهای نفتی می توان بندر و اسکله در ساحل ایجاد کرد، خطوط ریلی و جاده ای را گسترش داد و این یک سرمایه گذاری مولد و لازم است. نفت باید به این قسمت هدایت شود. ما در اصلاح ساختار این مورد را پیشنهاد کردیم که تهاتر نفت با کشورهایی که می خواهند در کارهای زیرساختی مثل خطوط ریلی Highspeed یا اسکله سرمایه گذاری کنند صورت گیرد و در واقع این مجوز داده شود که این پروژه ها مستقیما با تهاتر نفت تأمین اعتبار شود.
او در آخر اظهار نمود: در این صورت بخشی از بودجه به صورت قراردادهای دراز مدت انجام می شود و سهم این پروژه ها در بودجه هر سال مشخص خواهد شد. حسن آن این است که هم فروش نفت تضمین می شود و هم محدودیت اعتبارات عمرانی از بین می رود.
منبع:

1399/07/24
11:01:49
5.0 / 5
1625
تگهای خبر: زیرساخت , ساخت , فروش , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی