مسیرساز

فروشنده ها در بازار مسكن زیاد شدند

فروشنده ها در بازار مسكن زیاد شدند

مرداد ماه سال جاری با وجود كاهش ۳۵ درصدی معاملات مسكن در شهر تهران، تعداد واحدهای عرضه شده به بازار ۱.۵ برابر شده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، آمارهای رسمی عرضه شده از جانب بانک مرکزی نشان داده است مرداد ماه سال جاری ۹۰۸۰ فقره معامله مسکن در شهر تهران انجام شده که از کاهش ۳۵.۴ درصد در مقایسه با تیر سال جاری و افزایش ۱۷۶ درصد نسبت به مرداد سال گذشته خبر می دهد.
با وجود کاهش محسوس تعداد معاملات، تعداد فایل های عرضه شده به بازار با رشد ۵۲ درصد مواجه بود. از سوی دیگر نرخ رشد قیمت پیشنهادی در آگهی ها حدود نصف رشد قیمت معاملات قطعی بوده و این در شرایطی است که پیش از این معمولا نرخ های پیشنهادی رقم های بالاتر از معاملات قطعی بود.
بررسی ها نشان داده است تصویب مالیات بر خانه های خالی و احتمال اجرایی شدن این قانون از آخر تابستان در تمایل برای فروش مسکن اثرگذار بوده است. از سوی دیگر، در صورت ثبات بازارهای موازی، هر دو نمایه می تواند نشان دهنده تمایل بازار به سمت ثبات قیمتی باشد.
اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید از آن حکایت می کند که در مرداد ماه ۱۳۹۹ حجم عرضه واحدهای مسکونی از راه این سامانه به بازار مسکن شهر تهران نسبت به تیرماه سال جاری ۵۱.۹ درصد رشد داشته است. این اطلاعات که از ۱۶ منطقه تهران استخراج شده آگهی های مناطق یک تا ۱۵ و ۲۲ را شامل می شود و شش منطقه ۱۶ تا ۲۱ به علت پایین بودن تعداد آگهی ها در این گزارش لحاظ نشده است.
تعداد فایل های عرضه شده در سه منطقه ۹، ۱۰ و ۱۱ به ترتیب ۲۷۵، ۲۱۰ و ۱۵۰ درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته که ثبات و کاهش قیمت های پیشنهادی را در این مناطق به همراه داشت.
از سوی دیگر بررسی ها از ۱۶ منطقه شامل مناطق ۱ تا ۱۵ و ۲۲ نشان داده است که با وجود رشد ۱۰.۵ درصد قیمت معاملات در کل شهر تهران، نرخ رشد قیمت های پیشنهادی فروش مسکن در ۱۶ منطقه مذکور نسبت به تیر ماه سال جاری ۵.۶ درصد بوده است. نرخ رشد سالانه قیمت در این مناطق هم ۷۵ درصد اعلام شده که ۲.۴ درصد کمتر از قیمت های قطعی است.

نقدینگی بین بورس و مسکن سیال است
یک کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه در شرایط فعلی نقدینگی بین دو بازار بورس و مسکن می چرخد، اظهار داشت: سیاست های دولت در حوزه بین الملل تأثیر زیادی در بخش مسکن دارد و دولت باید برای ایجاد آرامش در اقتصاد سیاست های داخلی و خارجی را تنظیم کند.
سعید آگشته درباره علت نوسانات قیمت در ماه های اخیر اظهار داشت: وقتی سایر آلترناتیوها بسته می شود در اقتصاد ایران سه یا چهار حوزه خاص برای سرمایه گذاری باقی می ماند. در این شرایط گاهی سرمایه بین بورس و مسکن دست به دست می شود، گاهی به بازار ارز و بورس می رود و مدتی در بازار طلا یا مسکن می چرخد. معتقدم در شرایط کنونی نقدینگی بین بورس و مسکن سیال است.
آگشته درباره استدلال برخی مسؤلان همچون وزیر راه و شهرسازی در خصوص اینکه عرضه آمار مسکن به رشد قیمت ها دامن می زند، اظهار داشت: آمار در هر بخش اقتصادی پایه برنامه ریزی است و یک اصل اساسی به حساب می آید. از سوی دیگر وظیفه دولت شفاف سازی است و نباید نوسانات بازارها را پشت عدم عرضه آمار پنهان کند. البته آمار زمانی به کار می آید که برای آن حوزه برنامه داشته باشیم ندادن آمار به این مفهوم است که برنامه ریزی وجود ندارد.
وی درباره پیشبینی از آینده بازار مسکن تصریح کرد: تا زمانی که دولت، اقتصاد کشور را به صورت یک پکیج نبیند و مجموعه آنرا با سیاست های داخلی و خارجی تنظیم نکند همین وضعیت ادامه می یابد. امکان دارد التهابات در یک بازار از بین برود و در بازار دیگر بروز کند.
منبع:

1399/06/15
22:58:35
5.0 / 5
1547
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی