مسیرساز
مدیر بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران خبر داد

امكان بازدید مجازی از خانه تاریخی مهربان فراهم گردید

امكان بازدید مجازی از خانه تاریخی مهربان فراهم گردید

مدیر بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران از فراهم شدن امكان بازدید مجازی از خانه مهربان در بافت تاریخی عودلاجان اطلاع داد.


به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، ابوالفتح شادمهری مدیر بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران در اینباره اظهار داشت: با عنایت به پایداری بیماری کووید ۱۹، با پیگیری به عمل آمده توسط این مدیریت و با همت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به منظور حفظ سلامتی و رفاه علاقه مندان بناهای تاریخی شهر تهران، امکان بازدید مجازی از "خانه مهربان" در بافت تاریخی عودلاجان فراهم گردید. وی در مورد این بنای تاریخی اضافه کرد: "خانه مهربان" در دوره پهلوی و در محله تاریخی عودلاجان، در گذر میرزا محمود، روبروی عمارت ارزش مند قوام الدوله راه اندازی شده است. شادمهری علت نام گذاری این اثر را مالکیت فردی به نام "حسین مهربان منش" در هنگام ثبت عنوان نمود و اظهار داشت: در نقشه های تاریخی کرشیش و عبدالغفار مربوط به دوران قاجار، مالکین مختلفی برای بنای فعلی ذکر شده که همین عامل نشان دهنده تخریب و راه اندازی ساختمان های مختلف در طول زمان در این محل بوده است. وی ادامه داد: صاحب این بنا یکی از خیرین بنام بود که این بنا را جهت استفاده نیازمندان به موسسه خیریه کهریزک واگذار کرده بود؛ این بنا مدتی محل انبار و بسته بندی محصولات بود و پس از چند سال با تغییر کاربری به رستورانی سنتی تبدیل گشته بود که در نهایت اوایل دهه ۹۰ هجری شمسی بنا توسط شهرداری تهران خریداری شد.
شادمهری اظهار داشت: بعد از انجام عملیات مرمت و به منظور حضور مسئولین در محله های تاریخی شهر تهران با هدف آشنایی و کمک به احیای این محله های ارزشمند، این بنا بعنوان منزل مسکونی در اختیار شهردار وقت تهران قرار گرفت. اما بعد از روی کار آمدن مدیریت شهری جدید و تغییر نگرش، این بنا مجدد با تغییر کاربری از مسکونی به اداری در اختیار "مدیریت بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران" قرار گرفت تا بتواند با حضور میدانی خود، کمک به احیاء بافت تاریخی عودلاجان و حصار ناصری بعنوان بخشی از شناسنامه تهران قدیم کند. مدیر بافت و بناهای تاریخی اضافه کرد: خانه مهربان دارای زمینی به مساحت ۹۰۰ متر با زیر بنایی حدود ۵۳۰ متر مربع است که در یک طبقه با در برگیری زیر زمین راه اندازی شده است و دارای دو حیاط در بخش شمالی و جنوبی است که ارتباط به زیر زمین از راه پلکان حیاط شمالی و جنوبی هم امکان پذیر است. وی بیان نمود: حیاط شمالی دارای ۲ ورودی به داخل مجموعه است که یکی از این ورودی ها نسبتاً جدید بوده و به خاطر نیاز ساکنین به فضای پارکینگ با تخریب بخشی از دیوار در کنج ایوان شمالی بوجود آمده است؛ همینطور اتاق مرکزی یا اصلی بعنوان شاه نشین خانه مورد استفاده بوده است. شادمهری اضافه کرد: از تزئینات خانه می توان به طاق نماهای هلالی، گره چینی آجری، انواع گچ بری ها، گره چینی چوبی در سقف اتاق مرکزی و بازشو های چوبی اشاره نمود. وی خاطرنشان کرد: مصالح تشکیل دهنده بنا آجر، سنگ، چوب و دیوارهای خشتی بوده است و سقف از جنس شیروانی بر روی خرپایه های چوبی و سقف زیرزمین از جنس آجرطاق ضربی است. مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران با اشاره به اینکه بازدید مجازی در شرایط کنونی می تواند سبب کاهش تردد در شهر، رفاه حال شهروندان و پیشگیری از شیوع کرونا شود تاکید کرد: با این اقدام، این امکان فراهم گشته است تا در هر زمانی علاقمندان به تاریخ تهران و پایتخت ایران از سراسر دنیا بتوانند به مشاهده این بنای با ارزش از زوایای مختلف بپردازند. شادمهری در انتها اظهار داشت: با عنایت به ادامه وضعیت فعلی در مورد پاندومی کرونا، مدیریت شهری مصمم است امکان بازدید مجازی از ابنیه های تاریخی را گسترش دهد. علاقه مندان می توانند با رفتن به آدرس اینترنتی: http: //vtour.tehran.ir/mehrabanhouse/ امکان بازدید مجازی از این بنای تاریخی را داشته باشند.


منبع:

1399/05/30
21:38:26
5.0 / 5
1894
تگهای خبر: تخریب , تردد , راه اندازی , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی