مسیرساز
با رای اعضای شورای شهر تهران؛

كلیات لایحه تعیین چارچوب اختیارات كمیسیونهای داخلی مناطق تصویب گردید

كلیات لایحه تعیین چارچوب اختیارات كمیسیونهای داخلی مناطق تصویب گردید

به گزارش مسیرساز كلیات لایحه تعیین چارچوب اختیارات و وظایف كمیسیون های داخلی مناطق به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر تهران رسید.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، محمد سالاری در جریان بررسی لایحه «تعیین چارچوب اختیارات و وظایف کمیسیون های داخلی مناطق» اظهار داشت: شورای پنجم و به ویژه کمیسیون شهرسازی و معماری آن در جهت کاهش تخلفات مناطق ۲۲گانه در حوزه شهرسازی و معماری مصوبات بسیار خوبی همچون تعیین حدود اختیارات شوراهای معماری مناطق در فرآیند صدور پروانه و صدور گواهی های ساختمانی داشته است. در این شوراها تصمیمات فراتر از ضوابط ملاک عمل گرفته می شد که طی سال های گذشته شاهد حجم قابل توجهی از انحرافات جدی از طرح تفصیلی و ضوابط و اصول شهرسازی و معماری بودیم.
وی افزود: شورای پنجم مبتنی بر وعده های خود در جهت مبارزه با فساد و رانت و شفاف سازی چارچوب اختیارات شوراهای معماری مناطق را مشخص کرد تا تصمیم گیری های سلیقه ای و امضاهای طلایی در فرآیند مجوزهای ساختمانی حذف شوند و تصمیم گیری های این شوراها در قالب طرح تفصیلی و قوانین فرادست به صورت شفاف و در جهت حل مشکلات مردم صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: بعد از تعیین حدود اختیارات شوراهای معماری این نگرانی بوجود آمد که این تخلفات به سمت نظارت فنی و بعد از صدور پروانه شیفت پیدا کند بنابراین ما شهرداری تهران را ملزم کردیم تا طی لایحه ای چارچوب وظایف کمیسیون های داخلی را که مربوط به تصمیم گیری های حوزه های نظارت فنی، یعنی بعد از صدور پروانه است را به شورای شهر عرضه نماید، این خواسته شورای شهر در تمام دوره های گذشته بوده اما شهرداری تمکین نمی کرد و الان ما از شهرداری تهران تشکر میکنم که این لایحه را عرضه کرده است.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر با اشاره به اختیاراتی که توسط قوانین به شهرداری ها داده شده است و قانون ماده صد تصریح کرد: یکی از اشکالات اساسی قانون ماده صد اینست که پیشگیرانه نیست و تصمیمات کمیسیون های آن مربوط به اعاده و تعیین عوارض پس از وقوع تخلف ساختمانی است و قانونگذار به شهرداری های کشور اختیار داده است که به تشخیص خود نسبت به ارسال تخلفات به کمیسیونهای ماده صد عمل کنند.
وی افزود: با پیگیری های ما و همکاری شهرداری، در یک فضای کارشناسی و اقناعی و بعد از برگزاری جلسات کارشناسی مختلف اختیارات کمیسیون های داخلی مناطق به باعث قوانین، مقررات و ضوابط طرح تفصیلی و مقررات ملی ساختمان و همینطور مصوبات گذشته شورای تهران و بخشنامه های بالادستی تعیین شد که این یک گام اساسی دیگر برای انتظام بخشی در حوزه نظارت فنی و کاهش جدی تخلفات ساختمانی و پیشگیری از اعمال سلایق شخصی است.
سالاری در توضیح بعضی از بندهای این لایحه اظهار داشت: در این لایحه اعضای کمیسیون های داخلی مشخص شده اند و شهردار منطقه مسئول اصلی تصمیمات کمیسیون داخلی است. در ماده دوم حدود اختیارات کمیسیون برپایه مقررات و ضوابط طرح تفصیلی و مقررات ملی ساختمان و همینطور مصوبات گذشته شورای تهران تعیین شده است. بخشی از این اختیارات در مورد تخلفات جزئی است که در مناطق صورت می گیرد که در گذشته تا ۵۰ متر مربع مجاز به تصمیم گیری بودند اما تا چند هزار متر مربع هم در این کمیسیونها تصمیم گیری می شد اما حالا سقف این تصمیم گیری را تا ۵۰۰ متر مربع برای مساحت های زیربنا تا ۱۰ هزار متر مربع تعیین کردیم و تصمیمات کمیسیون های داخلی نباید فراتر از این میزان برود.
وی افزود: حد و حدود را برای ارتفاع ساختمان ها تعیین کردیم. همینطور در ماده ای، فرآیند و ساز و کار بررسی و تصمیم گیری و درخواست ها را مشخص کردیم و اگر تخلفی صورت گرفت شهرداری باید از تخلف ممانعت کند و تصمیم گیری ها در مورد تعیین عوارض هم شفاف و سیستمی باشد. شهرداری را مکلف کردیم تصمیمات کمیسیون ها پارامتریک و سنجش پذیر و از راه سامانه های شهرسازی باشد.
سالاری اضافه کرد: کمیسیون های داخلی مناطق صرفاً می توانند در قالب اختیارات تعیین شده تصمیم گیری کنند و شهرداری مکلف گردید تا مازاد رسیدگی به مغایرت ها را به کمیسیون های ماده صد ارجاع دهند.
این لایحه با رای اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید.

1399/03/12
12:29:21
5.0 / 5
2600
تگهای خبر: تمكین , ساخت , شهردار , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی