مسیرساز

سال قبل چند هزار مقرری بگیر سركار رفتند؟

سال قبل چند هزار مقرری بگیر سركار رفتند؟

مسیرساز: درحالی كه تا سال نود و هفت نزدیك به هیجده هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیكاری باردیگر مشغول كار شدند، تازه ترین آمارها از اشتغال بكار باردیگر بیست و سه هزار مقرری بگیر در سال قبل حكایت دارد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، یکی از وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباب مقرری بگیران بیمه بیکاری، فراهم کردن زمینه اشتغال مجدد آنها است که بر این اساس تا سال قبل 17 هزار و 881 نفر از مقرری بگیران به اشتغال مجدد بازگشتند.
وزارت کار درتلاش است با اتخاذ سیاست های مناسب و فراهم کردن فرصت اشتغال مجدد، ضمن صرفه جویی در منابع بیمه بیکاری، امکان بازگشت به کار باردیگر بیکار شدگان را به وجود آورد.
در این راستا نقش سازمان آموزش فنی و حرفه ای در بازآموزی کارگران بیکار شده حایز اهمیت است. این سازمان موظف است آموزشهای مهارتی مورد نیاز بازار کار را به کارگران بیکار شده تحت پوشش بیمه بیکاری ارائه و از این طریق زمینه تجدید مهارت آنها را فراهم آورد.
برابر آمار منتشره از طرف وزارت کار، درسال گذشته حدود ۲۲ هزار و ۸۵۳ نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری باردیگر مشغول کار شدند. در صورتیکه تعداد مقرری بگیران در سال 1397 حدود 17 هزار و 881 نفر و در سال 1396، 16 هزار و 474 نفر بوده که افزایش آمار متقاضیان بیمه بیکاری در سالهای گذشته را نشان میدهد.


برمبنای قانون بیمه بیکاری، افرادی که بدون میل و اراده خود از کار بیکار شده و آماده کار باشند و به دلایلی نظیر عدم نیاز کارفرما یا عدم تفاهم میان کارگر و کارفرما برای ادامه همکاری، توسط کارفرما اخراج یا تعدیل نیرو شده اند مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود اما کارگرانی که استعفا داده یا خودشان ترک کار کنند از این قاعده مستثنا هستند و بیمه بیکاری دریافت نمی کنند.
مطابق قانون بیمه بیکاری، کارگران مجرد حداقل ۶ و حداکثر ۳۶ ماه و کارگران متاهل حداقل ۱۲ و حداکثر ۵۰ ماه با داشتن سابقه پرداخت حق بیمه می توانند از حمایت اجتماعی بیمه بیکاری برخوردار شوند.
در مقرری بیمه بیکاری افرادی که به سبب تغییر ساختار واحد اقتصادی یا بازسازی و نوسازی کارگاه و یا بروز حوادثی مانند سیل، زلزله و آتش سوزی و بحرانهایی نظیر کرونا بیکار شوند، می توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند و مدت دریافت بیمه بیکاری جزو سوابق کار آنها شمرده می شود.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، بیمه بیکاری یکی از حمایت های مهم تامین اجتماعی در امتداد صیانت از نیروی کار کشور است تا کارگرانی که بطور غیر ارادی بیکار شده و معیشت آنها در شرایط بحرانی به سختی می گذرد بتوانند از مزایای بیمه بیکاری بهره مند شوند.

منبع:

1399/02/22
17:44:01
5.0 / 5
2927
تگهای خبر: بازار , بازسازی , ساخت , نوسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی