مسیرساز
حناچی در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری:

از 6هزار خانه تاریخی شناخته شده تهران فقط 1500خانه باقی مانده است

از 6هزار خانه تاریخی شناخته شده تهران فقط 1500خانه باقی مانده است

به گزارش مسیرساز شهردار تهران اظهار داشت:  در طرح تفصیلی تهران، ۶ هزار خانه تاریخی در پایتخت شناسایی شده بود كه امروز این تعداد به هزار و ۵۰۰ خانه رسیده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، پیروز حناچی در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری كه در برج میلاد برگزار شد، با اشاره به پیشینه تاریخی تهران اظهار داشت: بیشتر از ۲۰۰ سال از پایتخت شدن تهران می گذرد و این شهر از ظرفیت های بی بدیلی برخوردار می باشد. امروز ما نه فقط از تهران، بلكه از پهنه جنوبی البرز صحبت می نماییم.

وی با اشاره به اینكه روز جهانی گردشگری فرصتی برای دیدن و شناساندن مزیت ها و قابلیت های تهران است، افزود: اصفهان و تهران از ظرفیت های مساوی از لحاظ ظرفیت های گردشگری برخوردار می باشند و حتی تهران در ابتدا، به جهت ارزش های فرهنگی و تاریخی به اصفهان تنه می زد، اما به علت برخی بی توجهی ها و توسعه شهر، این فضا تحت تاثیر قرار گرفته است.

حناچی اظهار داشت: در طرح تفصیلی تهران، ۶ هزار خانه تاریخی در پایتخت شناسایی شده بود كه امروز این تعداد به هزار و ۵۰۰ خانه رسیده است، چونكه برخی از این بناها بر اثر توسعه كالبدی شهر از بین رفته است.

وی با اشاره به اینكه در این دوره از مدیریت شهری تمام تلاشمان این است كه ارزش های تاریخی را بشناسیم و آنها را معرفی نماییم و ارزش های معاصر را به ارزش های قدیمی بیفزاییم، تصریح كرد: همه كشورها و شهرها تهران را با میدان آزادی می شناسند، اما حالا پل طبیعت هم بعنوان نماد تهران عنوان شد و امروز هم اراضی عباس آباد دارای رتبه در رنكینگ گردشگری شده است. تهران حداقل یك اثر دارای ثبت جهانی را در خود جای داده و ظرفیت های بیش تری هم دارد، مهم این است كه ما مدیران برنامه ریزی نماییم و برای این شهر آرزوهای خوب داشته باشیم.

شهردار تهران در ادامه به مزیت های گردشگری تهران اشاره نمود و اظهار داشت: كمتر شهری هست كه مثل تهران با پیمودن فاصله كمی به طبیعت، یا با طی یك ساعت و نیم راه به شن های روان كویری برسیم؛ تنوع اقلیمی یكی از مواهب تهران است.

حناچی با تاكید بر اینكه تهران از مشكل تمركز رنج می برد، خاطرنشان كرد: كلانشهرها همانطور كه مشكلاتی دارند فرصت هایی برای اشتغال و گردش سرمایه هم ایجاد می كنند كه یكی از تبعات این مورد تمركز است، اما كلانشهری موفق است كه قبل از آنكه به مقیاس غیرقابل مدیریت دربیاید، با برنامه ریزی و رعایت تعادل منطقه ای این مشكل را حل كند.

شهردار تهران اظهار داشت: ما به علل مختلف درباره تهران گرفتار تمركز هستیم و شهرداری تهران به تنهایی نمی تواند در حل این مشكل اثرگذار باشد و در این زمینه سیاست های عمومی هم اثرگذار است. كاری كه ما می توانیم انجام دهیم این است كه ارزش های باقی مانده تهران را شناسایی و برای آنها برنامه ریزی نماییم كه این كار الان در شهرداری تهران در حال انجام می باشد.

حناچی عنوان كرد: باید در هفته گردشگری عناصری كه به صورت طبیعی امكان دارد ما آنها را نبینیم به مردم معرفی نماییم و در معرض دید عموم قرار دهیم، درواقع هر چیزی كه بعنوان ارزش تلقی می شود حفاظت از آن واجب است.

شهردار تهران با اشاره به اینكه محور فرهنگی- تاریخی تهران هم در طرح جامع و هم طرح تفصیلی لحاظ شده است، اظهار داشت: این طرح كه اكشن پلن های خاصی دارد در دستور كار شهرداری قرار دارد.

وی افزود: كشور تركیه مثل ایران از نفت برخوردار نیست، اما بر كشاورزی و سرمایه گذاری در صنعت توریسم تمركز كرده و محدوده تاریخی خود در شهر استانبول مانند میدان تقسیم را با پشتوانه گردشگری توسعه داده است. درآمدهای ناشی از گردشگری تركیه از درآمدهای نفتی یك سال ما بیش تر است.

حناچی اظهار داشت: ایران و تهران جزو ۱۰ جاذبه گردشگری اول در دنیا هستند و این را باید بعنوان ظرفیت های آتی كشور چه در سند چشم انداز و چه در اسناد بالادستی دیگر بیینیم. ما هم در شهرداری كلانشهر تهران این را بعنوان یكی از دستورهای اداره شهر تهران مورد توجه قرار می دهیم.

وی با اشاره به اینكه در اسناد بین المللی به مبحث توسعه گردشگری بعنوان یكی از محورهای اصلی تاكید گردیده است، تصریح كرد: این مورد باید مورد توجه همه مدیران در سطح كشور باشد. تمام تلاش ما در شهرداری هم این است كه تهران را به جاذبه ای بعنوان مقصد گردشگری تبدیل نماییم تا همه شهروندان از مواهب آن برخوردار شوند.

1398/07/08
21:04:45
5.0 / 5
4084
تگهای خبر: شهردار , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی