مسیرساز
با تلاش محققان كشور صورت گرفت

بومی سازی ساخت پهپادهای خورشیدی برای عملیات پایش و رصد

بومی سازی ساخت پهپادهای خورشیدی برای عملیات پایش و رصد

مسیرساز: پژوهشگران یكی از شركت های فناور به دانش فنی پرنده های بدون سرنشین خورشیدی رسیدند كه بگفته آنها به سبب مداومت پروازی بالا قادر می باشد عملیات مانیتورینگ و پایش را به میزان چند صد هكتار در مدت 8 ساعت مداومت پروازی انجام دهد.


آبتین سعادتی از پژوهشگران این طرح در گفت و گو با ایسنا، با تاكید بر اینكه در این شركت توانستیم دانش فنی طراحی و ساخت پرندگان خورشیدی را در كشور بومی سازی نماییم، اضافه كرد: تست پروازی نشان داد كه این پهپاد دارای چهار ساعت مداومت پروازی است.
وی سرعت كروز این پرنده را ۴۰ كیلومتر بر ساعت دانست و افزود: وزن برخواست این پهپاد ۴.۵ كیلوگرم و وزن محموله آن۷۰۰ گرم است كه این میزان ۷۰۰ گرم شامل باری است كه این پرنده باید با خود حمل كند كه شامل تجهیزانی چون دوربین، حسگر و یا هر ابزار كاربردی دیگر می شود.
سعادتی دهانه بال این پرنده بدون سرنشین را ۳.۲ متر و طول كلی آنرا ۱.۳۵ متر ذكر كرد و تصریح كرد: حداكثر سرعت آن ۷۲ كیلومتر بر ساعت و حداكثر باد مجاز برای این پرنده ۲۵ كیلومتر بر ساعت تعیین شده است.
این محقق با تاكید بر اینكه با فناوری هایی كه امروز در اختیار بشر قرار دارد، هیچ پرنده ای نمی تواند تنها با استفاده از انرژی خورشیدی از زمین بلند شود، اظهار نمود: بر این اساس بر روی بال های این پرنده خورشیدی پنل های خورشیدی نصب شده كه با استفاده از انرژی خورشید، قادر به شارژ باتری هایی است كه در داخل بال ها قرار دارند.
وی، ذخیره انرژی و باتری آنرا ۳۰۰ وات و راندمان سلول های مورد استفاده در این پرنده را ۲۲.۵ درصد ذكر كرد، ضمن آنكه برد مخابراتی این پهپاد ۱۰ كیلومتر و ارتفاع پروازی این پرنده ۱۰ هزار پا است.


این محقق با اشاره به میزان مداومت پروازی نسبت به سایر پهپادها، اظهار داشت: پهپادهایی كه با شارژ باتری كار می كنند، حداكثر یك تا دو ساعت مداومت پروازی دارند، ولی مداومت پروازی پرنده خورشیدی تا ۸ ساعت است و با ارتقای آن می توانیم این میزان را افزایش دهیم.
سعادتی درباب كاربردهای این پرنده، تصریح كرد: این پرنده با دارا بودن حسگر و دوربین قادر به انجام ماموریت های شناسایی و مانیتورینگ است و آنرا می توان برای مانیتورینگ خطوط انتقال نفت و گاز، جنگلبانی و رصد پوشش گیاهی برای چند صد هكتار مورد استفاده قرار داد.
وی مداومت پروازی و ارتفاع پروازی بالا را از مزایای رقابتی این پرنده نام برد و اظهار داشت: پرنده های مولتی روتر در نهایت چند ده هكتار می توانند عملكرد داشته باشند، چون برای شارژ نیاز دارند تا به ایستگاه زمینی باز گردند. ولی این محدودیت در پرنده خورشیدی طراحی شده برطرف شده است.
محقق این طرح اشاره كرد: میزان عملكرد هر پنل خورشیدی به فصل و زاویه خورشید بستگی دارد. اگر پرنده در اوج زاویه تابش باشد، با این سلول های خورشیدی كه بازده آنها ۲۳ درصد است، پنل های خورشیدی عملكرد بهتری خواهند داشت.1398/06/30
15:41:01
5.0 / 5
4454
تگهای خبر: ابزار , دوربین , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی