مسیرساز

كوشش برای افزایش ایمنی و ساخت محافظ های چندمنظوره برای شیشه و پنجره در یك چالش نوآورانه

كوشش برای افزایش ایمنی و ساخت محافظ های چندمنظوره برای شیشه و پنجره در یك چالش نوآورانه

مسیرساز: به منظور ارائه راهكارهای فناورانه برای افزایش ایمنی شیشه ها از طرف ستاد توسعه فناوری نانو چالش نوآوری به منظور ساخت پرچسب های ایمنی شیشه برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند طرح های خودرا تا 15 مرداد به دبیرخانه این چالش ارسال نمایند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، لطمه پذیری شیشه ها در مقابل ضربه و شكستگی همچون معضلات و محدودیت های اصلی به كارگیری آنها است و امروز هر چند شیشه هایی با استواری بالاتر تولید شده است، اما به جهت قیمت بالا و نیاز به تعویض شیشه های قبلی، این محصولات چندان مناسب استفاده در كاربردهای معمول نیستند. بر این اساس امروزه ارائه برچسب های ایمنی و محافظتی چندمنظوره بعنوان راهكاری ارزان و كاربردی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.
این برچسب ها، فیلم های پلیمری با ضخامت چند میكرومتر و معمولا اصلاح شده با ساختارها و نانوذرات فلزی یا اكسید فلزی هستند. این محصولات بطور معمول دارای خاصیت هایی مانند مقاومت بالای كششی، شفافیت برای عبور دهی نور مرئی، قابلیت اتصال قوی فیلم با شیشه و نصب سریع و آسان بر روی انواع شیشه های ساختمانی و خودرو بوده و قادر هستند تا از پرتاب شدن ذرات شیشه در اثر شكسته شدن جلوگیری نمایند.
البته محصولات تولیدشده در گریدهای مختلف می توانند دارای خواصی نظیر جلوگیری از عبور پرتو UV، محافظت در مقابل آتش یا حرارت، جلوگیری از مه گرفتگی، جاذب صوت و ممانعت از شكستگی شیشه و یا تلفیقی از این خاصیت ها در یك برچسب باشند.
حجم بازار جهانی برچسب های پنجره در سال ۲۰۱۵ میلادی بیشتر از ۹۳/۷ میلیارد دلار برآورد شده است و بر این اساس ستاد ویژه توسعه فناوری نانو چالشی به نام چالش نوآوری "ساخت برچسب ایمنی و محافظ چند منظوره برای شیشه و پنجره" را در دست اجرا دارد.
در مرحله اول این چالش، شركت كنندگان باید تا ۱۵ مرداد طرح مفهومی خودرا در چارچوبی كه در اختیار آنها قرار می گیرد، مدون و بوسیله سامانه به صورت آنلاین ثبت نام كنند. ارزیابی اولیه طرح ها تا اختتام مهرماه صورت خواهد گرفت و در پاییز امسال ساخت نمونه اولیه صورت خواهد گرفت. داوری نهایی و اعلام طرح برنده نیز در بهمن ماه صورت خواهد گرفت.
در مرحله اول به طرح های برگزیده ۶۰ میلیون ریال كمك هزینه نقدی و اعتبار شبكه آزمایشگاهی جهت تكمیل مستندات آزمایشگاهی (به صورت گام به گام با پیشبرد طرح خود) تعلق می گیرد. در مرحله دوم، به طرح برتر نهایی كه از طرف داوران انتخاب خواهد شد، مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تعلق می گیرد.
طرح های برگزیده جهت توسعه فناوری و تجاری سازی محصول تا مرحله تولید انبوه مورد حمایت و پشتیبانی ستاد نانو قرار خواهد گرفت.
منبع:

1398/04/29
18:40:26
5.0 / 5
4289
تگهای خبر: بازار , تولید , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی