مسیرساز
رییس كانون هماهنگی شوراهای اسلامی كار خوزستان:

حق مسكن 100 هزار تومانی كارگر بهتر از هیچ است

حق مسكن 100 هزار تومانی كارگر بهتر از هیچ است

مسیرساز: با تصمیم شورای عالی كار، حق مسكن كارگران 100 هزار تومان در نظر گرفته شد اما افزایش 60 هزار تومانی حق مسكن كارگران با عنایت به شرایط اقتصادی جامعه، افزایش هزینه های زندگی و نرخ خرید و اجاره بهای مسكن چه كمكی به بهبود شرایط كارگران می كند؟



شورای عالی كار روز گذشته در جلسه ای تصمیم گرفت تا حق مسكن 40 هزار تومانی كارگران را سپس حدود 5 سال، به 100 هزار تومان افزایش دهد. این تصمیم در حالی اتخاذ شده است كه در چند سال اخیر شاهد روند رو به رشد نرخ اجاره بها و خرید مسكن بودیم و هیچ تصمیم گیری درباب افزایش حق مسكن كارگران انجام نمی گرفت.

این تصمیم گیری كه مدت ها به سبب مقاومت مقامات كارفرمایی نهایی نمی شد، سرانجام روز گذشته به بار نشست و در صورتیكه در هیات دولت به تصویب نهایی برسد، از فروردین ماه سال ۱۳۹۸ در فیش های حقوقی همه كارگران مشمول قانون كار منظور خواهد شد.

بر اساس صحبت های نمایندگان كارگری، شكاف بزرگی میان حقوق كارگران و نرخ تورم وجود دارد. در این زمینه باید دید كه تصمیمات اتخاذشده در بحث افزایش بندهای ماده 41 قانون كار در امتداد كم كردن فاصله میان حقوق كارگران و نرخ تورم است یا دولت صرفا تنها به افزایش حق مسكن بعنوان مُسكنی برای حل مشكلات كارگران بسنده كرده است.

حق مسكن 100 هزار تومانی بهتر از هیچ است

در این زمینه هوشنگ درویش، رئیس كانون هماهنگی شوراهای اسلامی كار خوزستان با اشاره به تصمیم شورای عالی كار درباب حق مسكن 100 هزار تومانی برای كارگران به ایسنا اظهار داشت: این تصمیم دردی از درهای كارگران را دوا نمی كند اما بهتر از هیچ است.

وی اضافه كرد: با عنایت به هزینه های زندگی و شرایط دشوار اقتصادی كه همه كارگران و مردم با آن دست و پنجه نرم می كنند، اینكه 60 هزار تومان به یك بند از حقوق كارگران افزوده شود، اساسا اثرگذاری چندانی ندارد اما بازهم بهتر از آن است كه این مبلغ 60 هزار تومان باشد.

درویش اشاره كرد: حق مسكن كارگران، یكی از بندهایی است كه نمایندگان كارگری با پیگیری آنرا افزایش دادند اما بندهای دیگری باز برمبنای ماده 41 قانون كار وجود دارد كه نمایندگان كارگری با چانه زنی در شورای عالی كار می توانند آنها را باز بالا برند.

كارفرما به آسانی زیر بار افزایش حقوق و مزایای كارگران نمی رود

درویش با اشاره به اینكه كارفرما به آسانی زیر بار افزایش حقوق و مزایای كارگران نمی رود، عنوان كرد: نمایندگان كارگری تلاش می كنند تا از روش های مختلف و با چانه زنی، شرایط را برای بهبود وضعیت حقوق كارگران فراهم آورند اما تصمیمات در این زمینه در جلساتی با حضور نمایندگان كارفرماها و نمایندگان هیات دولت اتخاذ می شوند.

وی درباب حق مسكن 100 هزار تومانی كارگران اظهار داشت: اساسا هرچه میزان این بند بیشتر باشد به سود كارگران است و در این زمینه نمایندگان كارگری مبلغی بیشتر از این را در شورای عالی كار مطرح كرده اند اما تصمیم گیری و جمع بندی در نهایت منتج به در نظر گرفته شدن حق مسكن 100 هزار تومانی برای كارگران شده است.

حق مسكن 100 هزار تومانی اثر خاصی بر زندگی كارگران ندارد

همچنین احمد شجیراتی، معاون روابط كار اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به اینكه مصوبه شورای عالی كار درباب افزایش حق مسكن كارگران هنوز به دست ما نرسیده است و ما فقط در اخبار آنرا مشاهده كرده ایم، اظهار داشت: تصمیم شورای عالی كار درباب حق مسكن 100 هزار تومانی كارگران با عنایت به شرایط ركود تورمی جامعه، اثر خاصی بر زندگی آنها نخواهد داشت و دردی از دردهای كارگران را دوا نمی كند.

دولت نمی تواند فشار زیادی به كارفرما وارد كند

معاون روابط كار اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خوزستان اشاره كرد: هم اكنون با عنایت به شرایط جامعه در بحث تعطیلی شركت ها، كارخانه ها و وجود ركود تورمی، دولت نمی تواند در بحث افزایش حق و حقوق كارگران، فشار زیادی را به كارفرما وارد كند برای اینكه حالا كارفرما باز در شرایط بسیار دشواری فعالیت می كند.

شجیراتی عنوان كرد: در صورتیكه كارگاه ها فعال باشند، افزایش حقوق و مزایای كارگران از طرف كارفرما راحت تر خواهد بود اما با عنایت به واقعیت های موجود جامعه این تصمیمات بسیار دشوار خواهد بود.

اثرگذاری بسته های حمایتی بیشتر از افزایش جزیی بندهای حقوقی كارگران است

وی با اشاره به اجرای بسته های حمایتی برای بازنشستگان اشاره كرد: اگر دولت بتواند بسته های حمایتی را برای كارگران در نظر بگیرد، اساسا اثرگذاری این بسته ها از افزایش جزیی بندهای حقوقی كارگران بسیار بییشتر خواهد بود. تصمیم گیری دولت برای در نظر گرفتن بسته های حمایتی نقدی و غیر نقدی برای كارگران در بهبود وضعیت معشیت آنها اساسا اثرگذار می باشد.




1397/11/03
14:36:58
5.0 / 5
4636
تگهای خبر: شركت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی