مسیرساز

چرا برخی ایرانیان عشق نمای رومی دارند؟

چرا برخی ایرانیان عشق نمای رومی دارند؟

مسیرساز: مدیرگروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی چالوس بر این مساله تاكید دارد كه استفاده از مصالح ساختمانی باید با بوم سازگار باشد و می گوید: هم اكنون مردم پول زیادی بابت نمای رومی می دهند كه این نماها علاوه بر هزینه های زیادی كه دارد هیچ سازگاری با بوم نداشته و كلیشه ای است و سبب هدررفت سرمایه های ملی هم میگردد.


علی اصغرزاده در گفت وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت نامناسب برخی مصالح در ساخت وساز مازندران، اظهار نمود: نظارت ناكافی از طرف نهادهای نظارتی همانند نظام مهندسی و شهرداری ها سبب ترویج مصالح ساختمانی نامناسب میگردد.
وی با اشاره به اینكه در هر ساخت و سازی باید به میزان انرژی و سیمای شهر توجه گردد، اضافه كرد: باید به این نكات توجه گردد كه آیا مصالح قادر به صرفه جویی در انرژی هستند و یا اینكه این مصالح تا چه میزان با بوم، طبیعت و سیمای شهر و روستا مطابقت دارد و در این میان نقش نهادهای نظارتی بسیار حائز اهمیت می باشد.
این استاد دانشگاه در حوزه معماری با اشاره به اینكه مصالح مورد استفاده در معماری شهری در خیلی از مناطق رعایت نمی گردد، اشاره كرد: متاسفانه استفاده از مصالح عمومی كه دارای كیفیت بومی باشد بسیار كم شده، همین طور مصالحی به بازار آمده كه با بوم سازگار نبوده و این یك ضعف بزرگ است.
اصغرزاده اشاره كرد: در یك دوره ای، مصالح نامانوسی همچون كامپوزیت بسیار رایج شدند كه این مواد بسیار نابخردانه و نامتوازن در بناها به كار برده شدند.
مدیر گروه معماری دانشگاه آزاد چالوس بر ضرورت تشكیل كمیته نظارت بر استفاده از مصالح ساختمانی در شمال كشور اصرار كرد و تصریح كرد: استفاده از چوب در معماری می تواند جایگزین خیلی از مصالح در ساختمان و نما باشد كه نیاز است این صنعت تقویت شود. متاسفانه با وجود داشتن رشته چوب در دانشگاه های شمالی كشور و ظرفیت های فراوانی كه در صنعت چوب وجود دارد اما چوب مورد نیاز از خارج از كشور وارد میگردد كه نیاز است به این صنعت و فارغ التحصیلان این رشته توجه بیشتری صورت گیرد.
این استاد دانشگاه معماری با اشاره به اینكه تركیب آجر، سیمان، ماسه و چوب برای ساختمان بسیار مناسب می باشد، اشاره كرد: دلیلی وجود ندارد كه به جای مصالح ارزان و مناسب به سمت مصالح پرطمطراقی رفت كه هزینه زیادی را بر دوش كارفرما وارد میكند.
اصغرزاده، استفاده از سفال را در سقف ساختمان بعنوان یكی از مصالح مناسب مطابق با بوم و سیمای طبیعی دانست و اظهار داشت: در صنعت معماری، سقف بعنوان نمای پنجم مطرح است كه دارای اهمیت زیادی بوده و به جای استفاده از مصالح سرطان زا كه در دوره ای بسیار متداول شده بود می توان از سفال بهره برد.
وی افزود: در دهه های 30 و 40 پیوستگی خوبی در سقف منازل وجود داشت كه متاسفانه حالا وجود ندارد بدین سبب باید نظام مهندسی و شهرداری را گردنگیر كرد كه به پیوستگی سقف منازل باز توجه نمایند. استفاده از سفال و آجر علاوه بر سازگاری با بوم سبب جلوگیری خروج ارز از كشور و در نتیجه اشتغالزایی میگردد.1397/10/25
18:33:52
5.0 / 5
5299
تگهای خبر: بازار , ساخت , شهردار , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی