مسیرساز

مشكلات پردیس با مدیریت جدید حل می شود؟

مشكلات پردیس با مدیریت جدید حل می شود؟

مسیرساز: درحالی كه با تكیه زدن محمد اسلامی بر صندلی وزارت راه و شهرسازی، به نظر می آید دولت جدی تر از همیشه به دنبال تكمیل مسكن مهر است، شركت عمران شهرهای جدید درپی تغییر مدیریت پردیس، سرعت گرفتن تكمیل واحدها را دنبال می كند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، سپس حدود دو ماه كه شركت عمران شهر جدید پردیس با سرپرستی حبیب الله چاغروندی اداره می شد، روز گذشته مدیریت این شركت تغییر كرد و مهدی هدایت، مدیرعاملی آنرا بر عهده گرفت. او جایگزین حبیب الله چاغروندی شد كه ۳۱ شهریورماه امسال سرپرستی عمران پردیس را بر عهده گرفته بود. هدایت قبل از این مدیرعامل شركت عمران شهر جدید هشتگرد بود. او سابقه مدیرعاملی عمران پردیس از سال ۱۳۹۲ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ و مدیركل حقوقی و املاك شهرهای جدید را باز در كارنامه دارد و به آشنایی با مسكن مهر و جسور بودن در تصمیم گیری شهره است. حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شهرهای جدید در گفت وگو با ایسنا ضمن تاكید بر توانمندی های چاغروندی سرپرست سابق، علت این تغییر را استفاده حداكثری از ظرفیت های موجود برای تسریع در تكمیل واحدهای مسكن مهر و پروژه های زیربنایی عنوان نمود.

پردیس ۲۰۰۰ میلیارد تومان بودجه می خواهد
مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید با بیان این كه سوابق هدایت از آن حكایت می كند كه توانایی لازم برای جمع كردن پروژه پردیس را دارد اظهار داشت: میانگین پیشرفت واحدهای باقی مانده از پروژه مسكن مهر پردیس به ۸۰ درصد رسیده و درباب ابنیه مشكل خاصی وجود ندارد. با این وجود نوسانات نرخ ارز سبب شده تا در مراحل نصب تجهیزات پایانی و گاهی نازك كاری گرفتار مشكل شویم. هم چنین مساله ی اصلی به بحث زیرساخت ها و خدمات برمی گردد كه با دو چالش كم كاری دستگاه های خدمات رسان و كمبود منابع وزارت راه و شهرسازی مواجهیم.
اظهارات طاهرخانی درحالی مطرح شده كه كارشناسان معتقدند این شركت باید برای تكمیل پروژه مسكن مهر بتواند با احداث ساز و كار قانونی، شرایط كمك دولت به مسكن مهر را فراهم آورد. به قول این كارشناسان، اگر دولت ۱۱ هزار میلیارد تومان به مسكن مهر كمك نماید با اختصاص حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان آن به پردیس می توان به اسكان اولیه دست پیدا كرد.

مشكلات پردیس فرابخشی است
احمد اصغری مهرآبادی ـ قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسكن مهر ـ باز با تاكید بر اینكه بعضی از پروژه های مسكن مهر مانند پردیس و پرند جزو پروژه های خاص و ملی محسوب می شوند، گفته است: مشكلات این پروژه ها باید به صورت فرابخشی و فرادستگاهی حل شود و وزیر راه و شهرسازی جدید هم مصمم است هرچه سریع تر با كمك سایر نهادها و حمایت رئیس جمهوری بتواند مشكلات این پروژه ها را رفع كند.
در هفته های اخیر مسئولان وزارت راه و شهرسازی همچون مدیرعامل شهرهای جدید و قائم مقام وزیر در طرح مسكن مهر بازدید و ملاقاتهای مكرر با متقاضیان مسكن مهر پردیس، پرند و هشتگرد را دستور كار خود قرار داده اند. یكی از اشكالات اصلی به كمبود خدمات و زیرساختها مربوط میگردد. شركت عمران شهرهای جدید تلاش می كند از راه روشهایی همچون تهاتر زمین، بودجه لازم برای احداث سرانه های خدماتی در این شهر را تامین كند اما این ظرفیت به هیچ عنوان تكافوی هزینه های سنگین احداث خدمات محله ای را نمی دهد. در ایام گذشته مدیرعامل شهرهای جدید از انعقاد قرارداد با یك پیمانكار بزرگ برای راه اندازی مراكز محلات در شهرهای جدید آگاهی داد.
دولت قبل در سال ۱۳۹۱ و در شرایطی كه پردیس فاقد هرگونه زیرساخت بود، كلنگ مسكن مهر این شهر را زمین زد و وعده داد كه ۱۸ ماهه ۸۲ هزار واحد را با خدمات و زیرساخت ها تحویل می دهد. با این وجود حدود ۱۴ هزار واحد را آن هم به شكل نیم بند و عدم ارائه ی مطلوب سرانه های خدماتی افتتاح نمود. پس حجم اصلی كار بر دوش دولت روحانی قرار گرفت. دولت یازدهم و دوازدهم خودرا ملزم دانست كه خانه ها را بدون خدمات و انشعابات تحویل ندهد كه همین موضوع، افتتاحات را گرفتار وقفه كرد و تا كنون بیشتر از ۳۰ هزار واحد افتتاح نشده كه البته بخشی از آنها فاقد شرایط مناسب زندگی است و ۵۲ هزار واحد باقی مانده است.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، شهر جدید پردیس در ۱۵ كیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد. افق جمعیتی كه برای این شهر در نظر گرفته شده ۴۵۰ هزار نفر است. برآورد میگردد كه هم اكنون ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار نفر در این شهر ساكن شده اند و اگر بعد خانوار را ۳.۳ در نظر بگیریم با ۸۲ هزار واحد مسكن مهر حدودا افق جمعیتی این شهر تكمیل میگردد و بنا به قول سرپرست سابق شركت عمران پردیس برای تعداد بیشتر از این رقم زمین وجود ندارد. درباب تامین آب هم تا كنون گزارشی از كمبود آب گزارش نشده اما برای ۴۵۰ هزار نفر نیاز است كه وزارت نیرو تمهیدات بهتری بیاندیشد.1397/09/18
14:15:42
5.0 / 5
4487
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی