مسیرساز

شرح مهم ترین برنامه های هفته کارگر

شرح مهم ترین برنامه های هفته کارگر

به گزارش مسیرساز، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح برنامه های گرامیداشت هفته کارگر، دیدار کارگران با مقام معظم رهبری و برگزاری جشنواره امتنان از کارگران نخبه و واحدهای نمونه را از مهم ترین برنامه پیشبینی شده در هفته کارگر عنوان نمود.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا محمد چکشیان در نشست تبیین برنامه های هفته کارگر اظهار نمود: همه ساله پنجم تا یازدهم اردیبهشت ماه با عنوان هفته کارگر نامگذاری شده و یازدهم روز جهانی کارگر است که برنامه های گوناگونی در این حوزه برگزار می گردد. فلسفه وجودی هفته کارگر تکریم کارگران بعنوان ستون فقرات کشور و پرداختن به موضوعات در ارتباط با جامعه کار و تولید است.

وی ضمن اشاره به نقش بی بدیل کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس، مقابله با تحریم های ظالمانه اقتصادی و جنگ ترکیبی اخیر اظهار نمود: کارگران همواره در میدان عمل بودند و با تلاش و ایثار در عرصه های تولید نقش آفرینی کرده اند. تقدیم ۱۴ هزار شهید کارگری و انقلاب جزو خصوصیت های منحصر به فرد جامعه کارگری است. وقتی در رابطه با کارگران صحبت می نماییم نقش آنها بعنوان سرمایه های انسانی را باید مدنظر قرار دهیم و نیروی کار را بعنوان سرمایه انسانی مطرح نماییم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به پیگیری نهضت ملی فرهنگ کار افزود: در وزارت کار بحث نهضت ملی ارتقای فرهنگ کار را با دو رویکرد دنبال کردیم؛ اول ارتقای منزلت کار و دوم ترویج مولفه های فرهنگ کار مثل وجدان کاری، مسئولیت پذیری، مشارکت و تعاون و مهارت آموزی که باعث ارتقای فرهنگ کار در جامعه ایران شود. هم اکنون ۱۴ میلیون نفر کارگر داریم که با احتساب خانواده هایشان حدود ۴۵ میلیون نفر می شوند یعنی ۵۰ درصد جامعه کارگری یا جزو جامعه کار و تولید یا جزو خانواده کار و تولید هستند بنابر این وقتی در رابطه با جامعه کار و تولید سخن می گوییم به ۵۰ درصد جمعیت کشور اشاره داریم.

چکشیان یکی از اهداف هفته کارگر سال جاری را توجه به خلاقیت و نوآوری کارگران دانست و اظهار داشت: یکی از اهدافی که در هفته کارگر دنبال می نماییم، اینست که عنصر خلاقیت و ابتکار در جامعه کار و تولید را ضریب بدهیم و نقش کارگر خلاق و مبتکر را در پیشرفت و رشد تولید بیان نماییم. بر همین مبنا جشنواره امتنان از کارگران نخبه و نمونه با این نگاه طراحی شده است که از کارگرانی که با ابتکار و نوآوری خود توانسته اند اثری خلق کنند و پیشرفتی در اقتصاد به وجود آورند تقدیر و تجلیل شود.

وی ضمن اشاره به فرآیند انتخاب کارگران و واحدهای نمونه در جشنواره سال جاری اظهار داشت: سال جاری ۲۴ نفر ازکارگران نخبه، ۹ گروه کارگری و ۶ واحد نمونه که در یک فرآیند هفت ماهه شناسایی و انتخاب شدند با حضور رئیس جمهور مورد تجلیل قرار می گیرند.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کار در عین حال تجدید میثاق با آرمان های حضرت امام خمینی(ره)، دیدار کارگران با مقام معظم رهبری و دیدار با رئیس جمهور در چارچوب جشنواره امتنان را از مهم ترین برنامه های پیشبینی شده در هفته کارگر عنوان نمود.

چکشیان، سخنرانی وزیر کار در خطبه های قبل از نماز جمعه، فعالسازی و استفاده از ظرفیت تشکل های کارگری، بازدید از کارخانجات و دیدار با کارگران واحدهای تولیدی، دیدار نمایندگان کارفرمایی و کارگری با استانداران، برگزاری مسابقات کتابخوانی و برگزاری میز خدمت، تجلیل از کارگران بسیج در روز بسیج کارگری، دیدار با فعالان جامعه کار و تولید و خانواده های شهدای کارگری و برگزاری نشست های علمی را از دیگر برنامه های جانبی هفته کارگر عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به رویکرد مردمی سازی دولت سعی کردیم تشکل های کارگری نقش بسزایی در این هفته داشته باشند و از ظرفیت آنها استفاده شایسته صورت گیرد.

وی شعار هفته کارگر سال جاری را کارگر ایرانی، فرهنگ کار و رشد تولید ذکر کرد و اظهار داشت: این شعار با نگاه به نقش کارگر و فرهنگ کار در رشد تولید تعیین و مطرح گردیده است.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در نامگذاری عناوین روزهای هفته کارگر در سال "مهار تورم و رشد تولید"، سه شنبه پنجم اردیبهشت، نخستین روز هفته کارگر با عنوان کارگر، تجدید میثاق با آرمانهای امام و رهبری، چهارشنبه ششم اردیبهشت، کارگر، تأمین اجتماعی، تکریم بازنشستگان، پنجشنبه هفتم اردیبهشت، کارگر، منزلت زن، زنان و خانواده، جوانی جمعیت، جمعه هشتم اردیبهشت، کارگر، ایمنی، سلامت و بهداشت کار، شنبه نهم اردیبهشت، کارگر، فرهنگ کار و مهارت آموزی، یکشنبه دهم اردیبهشت، کارگر، تشکل ها، تعاون و مشارکت اجتماعی، دوشنبه یازدهم اردیبهشت روز کارگر، منزلت کارگر، امیدآفرینی نامگذاری شده است.

منبع:

1402/02/05
11:41:33
5.0 / 5
316
تگهای خبر: تولید , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی