مسیرساز
مهار تورم، رشد تولید،

رابطه انگیزه نیروی کار با رشد تولید و مهار تورم

رابطه انگیزه نیروی کار با رشد تولید و مهار تورم

به گزارش مسیرساز، یک کارشناس حوزه کار ابزار اصلی تولید را سرمایه انسانی دانست و اظهار داشت: هر اقدامی که انگیزه نیروی کار برای فعالیت را کم کند، مانع تولید محسوب می شود.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، با اشاره نامگذاری شعار سال درباره ی تحقق رشد تولید و مهار تورم اظهار داشت: با اهمیت ترین دغدغه کارگران و نیروهای کار دغدغه معیشتی است و کارگری که دغدغه معیشت داشته باشد، به تدریج انگیزه های شغلی خودرا از دست می دهد؛ این مسأله به تدریج به تولید کارگاه و کارخانه لطمه وارد میکند و راندمان بنگاه را می کاهد.

وی افزود: یکی از موانع بر سر راه تولید که در شعارهای چند سال اخیر از طرف مقام معظم رهبری مطرح بوده، رفع موانع تولید و ایجاد انگیزه کار است، بدین سبب برای رشد تولید باید عوامل موثر در آن که انگیزه کار و بعد از آن حقوق و دستمزد است مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس حوزه کار ابزار اصلی تولید را سرمایه انسانی دانست و اشاره کرد: این سرمایه انسانی موتور محرکه اقتصاد است که چرخ تولید را در کشور به گردش درمی آورد، بنابر این هر اقدامی که انگیزه نیروی انسانی را برای کار و فعالیت کاهش بدهد، مانعی برای تولید بشمار می رود.

نجف افزود: درست است که افزایش حقوق و دستمزد می تواند بر تورم تاثیر بگذارد ولی باید دید که درصد تاثیر گذاری آن چقدر است؟ سهم دستمزد در قیمت تمام شده زیر ۱۰ درصد است و باقی آنرا مواد اولیه، هزینه های جانبی، آب و برق و گاز، انرژی و مالیات تشکیل می دهد پس سهم کمی دارد. ضمن این که در سال قبل بیشتر محصولات تولیدی رشد داشتند اما آیا سهم کارگر یا نیروی انسانی از افزایش تولید یا سود تولید هم رشد کرد؟

وی با اشاره به تجربه کنترل حقوق و دستمزد در سالهای قبل اظهار داشت: کنترل حقوق و دستمزد برای کنترل تورم تجربه ای بود که سالهای قبل صورت گرفت و نتیجه آنرا دیدیم بنابر این افزایش دستمزد تاثیر بالایی در تورم ندارد.

این کارشناس اقتصادی برخی سیاست گذاری ها در زمینه اقتصاد را در بالا رفتن تورم اثرگذار دانست و تغییر نرخ کالاهای اساسی را سبب تغییر قیمت محصولات کارخانه های مواد غذایی عنوان نمود.

نجف درعین حال تحقق شعار سال را در سایه توجه به انگیزه و دستمزد نیروی کار دانست که بر تولید باکیفیت موثر است و اظهار داشت: متولیان امر باید تولید را تقویت نمایند تا مهار تورم رخ دهد و مولفه های تقویت تولید، انگیزه کار، حقوق و دستمزد و راندمان بنگاه است که اگر این موارد رعایت شود به مهار تورم نزدیک خواهیم شد.

این کارشناس حوزه کار ترک کار و رشد مشاغل کاذب و دلالی را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: اگر امروز به فرهنگ کار و ارزش کار کمتر بها داده می شود، بدین سبب است که افراد بدنبال حفظ معیشت خود و تامین خانواده هستند و ناچار به سمت شغل های کاذب و عمدتاً خدماتی می روند.

وی در آخر عدم تامین نیروی کار را در بروز ناهنجاری های اجتماعی موثر خواند و اظهار داشت: افزایش ناهنجاری های اجتماعی، جرایم و بزهکاری های بسیاری مثل سرقت موبایل و قطعات ماشین را بدنبال دارد.
منبع:

1402/01/12
18:43:25
5.0 / 5
213
تگهای خبر: ابزار , تولید , خدمات , قطعات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی