مسیرساز
گزارش مسیرساز؛

نگرانی از تغییر کاربری چهارباغ

نگرانی از تغییر کاربری چهارباغ

مسیرساز: تغییرات انجام شده در چهارباغ عباسی مردم اصفهان را دلواپس این محور تاریخی کرده و زمزمه هایی از سواره راه شدن این گذر فرهنگی به گوش می رسد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: بعد از گذشت حدود پنج سال از پیاده راه شدن چهارباغ عباسی به صورت یکپارچه، این روزها خبرهای غیررسمی در فضای عمومی حاکی از طرحی برای تبدیل باردیگر این گذر فرهنگی به مسیری برای تردد خودرو ها و وسایل نقلیه است.
از آذرماه سال جاری مبحث تغییر فضای چهارباغ عباسی از پیاده راه به سواره راه عنوان شد هرچند که در همان روزهای اول با تکذیب شدید، محمد نورصالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان روبرو شد اما هنوز تب این خبر فروکش نکرده و خیلی از مردم نگران اجرای طرح از جایگاهی بالاتر از سطوح حاکمیت شهری هستند.
این روزها میز و صندلی های کافه رستوران ها از این گذر تاریخی برچیده شده و رواق های مدرسه چهارباغ که عابران در آنها می نشستند با شیشه مسدود شده اند.
در همین ارتباط محمد نورصالحی، رئیس شورای شهر اصفهان ضمن اشاره به شایعه ماشین رو شدن باردیگر گذر چهارباغ به خبرنگار مهر می گوید: این مورد در حیطه کاری شورای اسلامی شهر و شهرداری مطرح نشده است.
استقبال مردم از فعالیتهای فرهنگی و مذهبی در چهار باغ
وی ضمن اشاره به برنامه شورای ششم در ارتباط با گذر چهارباغ می افزاید: گذر چهارباغ، یک گذر پیاده راه با رویکرد فرهنگی و دارای محور تاریخی و باارزش همراه با پویایی و سرزندگی است؛ چونکه نبض حرکت و نشاط همراه با رونق اقتصادی و کیفیت مطلوب کسب و کار در این گذر جریان دارد.
نورصالحی ضمن اشاره به بعضی گلایه مندی های ایجادشده از ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی در گذر چهارباغ می گوید: احتمال می رود با عنایت به شکایت برخی شهروندان از بروز ناهنجاری ها در این گذر، شایعه حاضر به وجود آمده باشد؛ بااین حال اصلاح وضعیت موجود هم نیازمند برنامه ریزی فرهنگی است که امیدواریم با کمک و همکاری دیگر دستگاه ها، گامی در جهت رفع نگرانی های موجود برداریم.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان می کند: از زمان پیاده رو شدن خیابان چهارباغ عباسی تاکنون، شاهد استقبال شهروندان از این گذر هستیم؛ ازاین رو هدف شورای اسلامی شهر و شهرداری اینست که اگر نهادهای دیگر در ارتباط با این گذر نظری دارند، ارائه نمایند و درصورتیکه اجرای برنامه های مناسبتی و فرهنگی برای این مکان در نظر گرفته شده است، در یک چارچوب مطلوب اجرا شود تا کیفیت این محور افزایش یابد.
تاکید شهرداری اصفهان بر پیاده راه بودن چهارباغ است
همچنین مجتبی شاهمرادی، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه مسؤلان شهرداری تاکید بر این دارند که چهارباغ عباسی گذر پیاده رو باشد، به خبرنگار مهر می گوید: روال اینست که تغییر کاربری خیابان ها از پیاده به سواره و یا برعکس باید در شورایعالی ترافیک استان بررسی شود و در آن شورا تصمیم گیری شود و تابحال شهرداری در این حوزه درخواستی را اعلام نکرده است.
رئیس شورای گذر فرهنگی چهارباغ با اشاره به اینکه چهارباغ مشکل ترافیکی ندارد، می افزاید: نگاه ما پیاده راه بودن چهارباغ است.

اوایل دهه ۸۰ بود که طرح پیاده راه شدن خیابان چهارباغ عباسی مطرح و بعد از تأیید یونسکو به استانداری اصفهان ارسال شد. عملیات پیاده راه سازی چهارباغ در محور شرقی فروردین سال ۱۳۹۶ و محور غربی آن هم از اردیبهشت سال ۱۳۹۷ اجرا شد و با صرف هزینه کف سازی این گذر تاریخی تابستان همان سال به اتمام رسید.
پیاده راه شدن چهارباغ در ذوزنقه دولتخانه صفوی توانست در کمتر از یک دهه، مسیر مطالعات طرح تا اجرا را بپیماید و بعنوان یکی از عناصر مهم دولتخانه که نقطه اتصال به زاینده رود بوده پس از گذراندن چالش های اجتماعی، اقتصادی، ترافیکی و میراثی بالاخره ترمز خودرو ها را بکِشد و بعنوان مهم ترین گذر پیاده در شهر اصفهان به مردم معرفی شود.
پیاده راه شدن در جهت حفاظت و صیانت از یک محور تاریخی است
در همین پیوند محسن جاوری سرپرست هیئت دیرینه شناسی چهارباغ در واکنش به سواره راه شدن باردیگر چهارباغ عباسی به خبرنگار مهر می گوید: از سال ۱۳۸۲ پیگیر بودیم که پیشنهاد دهیم این خیابان به یک محور پیاده رو تبدیل گردد، در آن سال ها جلسات مختلف با افراد مختلفی برگزار کردیم، مباحث بسیاری با شهرسازان و مشاوران شهری اصفهان عنوان شد و همگی متفق بر پیاده رو شدن چهارباغ تاکید نمودند و با نظر و رای همگانی و خرد جمعی به این نتیجه رسیدیم که این گذر تاریخی محور پیاده راه شود.
این دیرینه شناس می افزاید: هر اقدامی در جهت تغییر کاربری این گذر رخ دهد آینده روشنی برای آن نمی بینم به علت این که اینجا ما تاریخ را فدای تجارت می نماییم.
جاوری خاطرنشان می کند: باید توجه داشت در شهرهای تاریخی مختلف دنیا بخصوص در اروپا مانند شهرهای پاریس، رم، لندن و وین از سال ها پیش بخش هایی از این شهرها را کامل، محور پیاده راه کردند که این در جهت حفظ و صیانت و تقویت یک محور تاریخی بوده است.
وی می افزاید: روح اصلی فضای تاریخی چهار باغ عباسی، بناهایی پیرامونی آن و آثاری که در بدنه چهارباغ وجود داشته و سردرهای باغ های تاریخی آن در طول دوره معاصر تخریب شده و از این گذر تنها یک محور طولی باقی مانده است. کارهایی که انجام شد و اقدام بسیار مهم تبدیل این خیابان به محور پیاده رو سبب شد یک فضای شهری مناسب برای شهروندان وجود داشته باشد.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی چهارباغ تصریح می کند: حالا سبب تأسف است اگر باردیگر چهارباغ عباسی مثل گذشته ماشین رو شود.
هرگونه تغییر کاربری چهار باغ خسارت به آتیه تاریخی اصفهان است
جاوری اضافه می کند: ۲ محور کمکی، یکی خیابان شمس آبادی و دیگری محور کناری که به موازات چهارباغ عباسی از خیابان کمال اسماعیل به آمادگاه متصل می شود این دو محور نقش کمکی دارند و مشکل ترافیکی را برطرف می کنند؛ سوالم اینست اگر این محور سواره راه شد چه تأثیری برای شهر دارد؟ درحالیکه حالا از این زیبایی فضای شهری همه شهروندان لذت می برند؟
سرپرست هیئت دیرینه شناسی خیابان چهارباغ به انجام ۲ فصل جستجوهای دیرینه شناسی اش در بخشی از خیابان چهارباغ عباسی اشاره می کند و می گوید: در این خیابان داده های بسیار مهمی در ۲ فصل کاوش به دست آمد؛ ازاین رو من این اقدام را بسیار غیر عاقلانه می دانم چونکه هرگونه تغییر کاربری به نظر من به جز ضرر و خسارت برای آتیه تاریخی شهر اصفهان و خیابان چهارباغ هیچ نتیجه ای در بر ندارد.
به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، سال ۱۳۹۸ به دنبال جستجوهای دیرینه شناسی که با سرپرستی محسن جاوری در کف تاریخی خیابان چهارباغ عباسی صورت گرفت، مستنداتی متعلق به دوره صفوی، بقایایی از هزاره‌ی چهارم قبل از میلاد یعنی شش هزار سال قبل و همینطور بقایایی از دوره ساسانی در چهارباغ کشف شد.

تجربه تلخ تکذیب های مختلف برای تخریب حمام خسروآغا در دهه ۷۰ و مواجه مردم با ویرانه این بنای شاخص تاریخی در یک شب و سربرآوردن ارگ بی قواره جهان نما در میانه دولتخانه صفوی و تصویب گذر آقا نور الله نجفی بیخ گوش میدان تاریخی نقش جهان و چندین اتفاق مشابه در سالهای اخیر، هنوز رد شک و تردید را در دل شهروندان اصفهانی زنده نگه داشته است و تلاش ها برای نجات یک هویت تاریخی و فرهنگی قبل از آنکه دیر شود، ادامه دارد.
چهار باغ که در مراسم های مختلف مذهبی و فرهنگی برای مردم اصفهان نقش قابل توجهی داشته است یکی از ارکان مهم فرهنگی و اجتماعی در این شهر تاریخی به حساب می آید که برای توریستهای داخلی و خارجی هم جایگاه ویژه ای دارد.
اصفهانی ها از مسؤلان درخواست دارند کاربری فرهنگی این منطقه حفظ و از ورود خودرو ها به این محور جلوگیری شود چونکه در کنار ضربه زدن به زیبایی این مکان گردشگری باعث بروز مشکلات ترافیکی و خسارت به بناهای تاریخی می شود.


منبع:

1401/11/11
09:42:19
5.0 / 5
357
تگهای خبر: تخریب , ترافیك , تردد , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستان مسیرساز
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی